Ultrazvukové vyšetrenie placenty

Ultrazvukové vyšetrenie placenty
20.1.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Odoslal vás lekár na ultrazvukové vyšetrenie placenty a neviete, čo vás čaká?

Počas tehotenstva sa ultrazvukom vyšetruje aj placenta

V rámci ultrazvukového vyšetrenia, ktoré v tehotenstve absolvuje niekoľkokrát každá tehuľka, sa lekár zameriava aj na vyšetrenie placenty. Všíma si pritom hlavne uloženie, zrelosť placenty, prietoky a jej hrúbku.

Prečítajte si: Koľkokrát na ultrazvuk?

Uloženie placenty 

Čo sa týka uloženia placenty, skúma sa, v ktorej časti maternice je uložená, či nie je situovaná príliš nízko – tak, že sa dotýka vnútornej bránky krčka maternice alebo ho prekrýva. Určitým problémom môže byť aj prichytenie placenty v mieste, kde je na maternici jazva po predošlom cisárskom reze alebo inom operačnom zákroku na maternici.

Zrelosť placenty

Zrelosť placenty sa počas tehotenstva vyvíja a hodnotí stupňami od 0 do 4. Tieto stupne majú zodpovedať jednotlivým štádiám tehotenstva. Nie je dobré, ak placenta vo vývoji „zaostáva“, ale ani ak zreje skôr, ako to zodpovedá štádiu tehotenstva. V oboch prípadoch placenta nedostatočne plní svoju funkciu.

Prietoky placenty

Prietoky placenty sa sledujú hlavne v posledných týždňoch gravidity – hodnotí sa, či je prietok krvi medzi matkou a plodom dostatočný, pretože je životne dôležitý pre správny rast plodu, pre jeho zabezpečenie kyslíkom a živinami.

Prečítajte si: 

Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?