DEDIČNOSŤ farby očí: Prečo majú takmer všetci novorodenci modré oči?

Redakcia | 18. máj 2018
DEDIČNOSŤ farby očí: Prečo majú takmer všetci novorodenci modré oči?

Prečo väčšina detí prichádza na svet s modrými očkami? Kedy sa ukáže skutočná farba očí bábätka? Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Prečo sa bábätká rodia modrooké?

Farbu očí určujú pigmentové bunky - melanocyty, tie produkujú farbebný pigment  melanín. Melanín spôsobuje aj zafarbenie dúhovky.

Pri narodení nie je ešte ukončená pigmentácia očnej dúhovky  melanínom, čiže málo pigmentu melanínu spôsobuje, že oči sú svetlomodré.  Ak  bude melanínu viac, budú oči tmavomodré, zelené, hnedé či dokonca výrazne tmavohnedé.

Dedičnosť farby očí
Prečítajte si tiež:

Dedičnosť farby očí

Kedy bude mať dieťa skutočnú farbu očí?

Ako sme spomínali, po pôrode má bábätko len veľmi málo melanínu. Postupne, ako sú jeho oči vystavované slnečnému žiareniu,  melanocyty v dúhovke začnú  produkovať pigment melanín a farba očí sa bude meniť a väčšinou podobať na farbu očí rodičov.

V ďalších mesiacoch sa uloží v očnej dúhovke viac pigmentu a oko nadobudne skutočnú farbu. Táto premena však bude veľmi postupná a farba očí sa bude meniť veľmi pomaly.

Reálnu farbu nadobudne oko bábätka medzi 6. mesiacom až prvým rokom. Pigmentácia oka však bude úplne kompletná do tretieho  roka života, čiže až vtedy bude  farba očí úplne konečná.

Farba očí je daná geneticky 

Za konečnú farbu očí je zodpovedných niekoľko rôznych génov, a jeden z nich rozhodne o tom, či budú oči tmavé alebo budú svetlé.

Tmavá farba je dominantná, čo znamená, že ak dieťa zdedí vlohu na tmavé oči hoci len po jednom z rodičov, modré oči mať nebude.   Na druhej strane aj tmavooký rodič môže dieťaťu odovzdať vlohu na modré oči.

Táto problematika je oveľa zložitejšia, ale pre zjednodušenie  pravidlá dedičnosti farby očí sú približne takéto:

  • Dvaja modrookí rodičia budú mať s najvyššou pravdepodobnosťou všetky deti svetlooké
  • Dvaja tmavookí rodičia budú mať s 3/4 pravdepodobnosťou dieťa  s tmavými očami a so 1/4 pravdepodobnosťou so  svetlými očami
  • Jeden tmavooký a druhý svetlooký rodič môžu mať  s 50% pravdepodobnosťou svetlooké alebo tmavooké dieťa

Akú farbu očí bude mať vaše dieťa?

Pozrite si našu tabuľku, a podľa farby očí rodičov zistite, aká je pravdepodobnosť, že vaše dieťa bude tmavooké, modrooké či zelenooké.

                                                                                                               

Aká môže byť konečná farba očí?

Farba očí sa pohybuje od belasej, svetlomodrej cez sivú, zelenú, tmavomodrú až po rôzne sýte odtiene hnedej. Ľudia s ryšavými vlasmi môžu mať dokonca oči, kde prevláda žltá farba. Všetky farby očí sú úplne normálne a prirodzené.

Vedeli ste, že najmenej - len 1,5% ľudí na celom svete je zelenookých? Najviac je tmavookých - až polovica ľudí našej planéty má tmavohnedé oči.

Niekedy sa môže stať, že jeden človek má každé oko sfarbené inak alebo časť jedného oka inej farby. Výnimočne ľuďom farbivo melanín úplne chýba, hovorí sa tomu albinizmus. Títo ľudia majú  biele vlasy a červené oči (pretože cez dúhovku presvitajú cievky časti oka).

Čo vidí bábätko?
Prečítajte si tiež:

Čo vidí bábätko?

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: