TRETÍ TRIMESTER: Ako rastie bábätko v brušku?

III. trimester, ako rastie bábä v brušku, pôrod
31.5.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V závere tretieho trimestra príde vaše bábätko na svet. Užívajte si posledné mesiace s bruškom.

Vývoj bábätka v brušku - 7. mesiac 

Ak sa dieťatko narodí v tomto čase, je fyzicky natoľko vyvinuté, že je pri poskytnutí špeciálnej zdravotnej starostlivosti vysoká šanca na jeho udržanie pri živote. Napriek tomu stále pretrváva vysoké riziko oproti riadne donosenému plodu, keďže ešte celkom nefungujú pľúca a existuje aj možnosť mentálneho postihnutia.

Celkové riziko pre predčasne narodený plod klesá tým viac, čím je bližšie k termínu pôrodu – na konci 28. týždňa je už takmer 90-percentná šanca na prežitie predčasne narodeného dieťatka.

Jednotlivé orgány – s výnimkou spomínaných pľúc – sú už pomerne dobre vyvinuté. Dokonca si dieťatko začína vytvárať svoj režim „noc a deň“, čiže akýsi rytmus bdenia a spánku. Pokračuje rast rias, obočia, objavujú sa vlásky.

Dĺžka telíčka by sa mala priblížiť k 35 cm, hmotnosť by sa mala pohybovať v priemere okolo 1 200 – 1 300 g, i keď treba počítať s odchýlkou hmotnosti vzhľadom na výšku a váhu rodičov.

Mamičke sa končí pomerne príjemná tretina gravidity, počiatočné nevoľnosti už dávno ustúpili a plod ešte nie je taký veľký, aby bola jeho hmotnosť na obtiaž, hoci s postupným nárastom sa môžu asi od polovice gravidity postupne objavovať bolesti v krížoch. 

tretí trimester tehotenstva, 24. týždeň tehotenstva

Na fotografii je bábätko v 24. týždni tehotenstva.

Vývoj bábätka v brušku - 8. mesiac

Orgány dieťatka sa ďalej vyvíjajú, výrazne rastie mozog. Nervové vlákna taktiež prechádzajú prudkým vývojom, vďaka čomu sa dieťatko rýchlejšie učí. Plod ďalej rastie – jeho váhové prírastky sú z mesiaca na mesiac výraznejšie.

V závere tohto obdobia by sa malo priblížiť k 42 cm dĺžky tela a k hmotnosti v priemere okolo 1 700 – 1 900 g.

Povrch tela plodu je pokrytý belavým mazivom. So zväčšovaním veľkosti ubúda priestor na pohyb, napriek tomu na svojej pohybovej aktivite dieťatko vôbec neuberá. Matka cíti jeho pohyby veľmi zreteľne a vďaka nim dokáže aj vypozorovať, kedy dieťatko „spinká“ a kedy „bdie“.

Rastúce bruško núti mamičku k trochu inému držaniu tela – zväčšuje sa prehnutie v drieku, niektoré ženy sa začínajú trochu hrbiť v oblasti hrudnej chrbtice. Jemným cvičením a uvedomovaním si správneho držania tela možno tieto problémy pomerne úspešne eliminovať.  

Pozornosť treba venovať krvnému tlaku mamičky – práve v tomto období niektorým ženám začína stúpať, čo môže signalizovať začínajúcu preeklampsiu. V tejto súvislosti si treba všímať aj opuchy, ktoré sa objavujú prakticky u každej tehotnej ženy na dolných končatinách. Ak sú opuchy výraznejšie a nestrácajú sa ani po odpočinku, ale rozširujú sa aj na iné časti tela, treba to konzultovať s lekárom v poradni.

Vývoj bábätka v brušku - 9. mesiac

Plod pokračuje vo vývoji – ďalej sa vyvíjajú jednotlivé orgány, mozog, nervová sústava,  plod ďalej rastie. Nárast hmotnosti nie je samoúčelný – po narodení správna hmotnosť pomáha pri hospodárení s teplom a energiou, silnejší plod je spravidla schopný lepšie prijímať potravu a to mu dáva nevyhnutné predpoklady pre ďalšie prežitie po narodení.

Vďaka vyššej hmotnosti sa zvyšuje aj vrstva podkožného tuku, ktorá prispieva k ochrane pred tepelnou stratou a tenulinká tuková vrstvička postupne obaľuje aj nervové vlákna, čo napomáha ich správnemu fungovaniu.

Na konci 9. mesiaca plod meria okolo 45 – 48 cm a váži v priemere asi 2 700 – 2 800 g. Bruško je v tomto období najvyššie – dotýka sa rebrových oblúkov, čo niekedy spôsobuje budúcej mamičke problémy s dýchaním, keďže pľúca sú trochu obmedzované.

tehotenstvo, tretí trimester, pôrod, bolesti krížov

Pohyby dieťatka môže mamička nielen cítiť, ale aj vidieť. Vidieť ich môžu dokonca aj iní ľudia, a to ako vlnenie či výraznejšie vyklenutie niektorej časti bruška. Pohyby sú niekedy dokonca také zreteľné, žesú viditeľné aj ako určité chvenie odevu tehotnej ženy. „Kopanec“ od potomka niekedy môže byť až mierne bolestivý, ak smeruje napr. na pečeň.

Vývoj bábätka v brušku - 10. mesiac 

Tak, a sú tu posledné 2 až 4 týždne tehotenstva. Čiže – treba si ešte vychutnať to, čo zakrátko pominie. Hoci bruško je už riadne veľké, tehotnej žene sa začína lepšie dýchať, pretože v poslednom mesiaci bruško trocha zostúpi smerom nadol.

Dieťatko ďalej rastie – na konci tehotenstva je dlhé 48 – 52 cm, hmotnosť sa pohybuje okolo 3 000 – 3 400 g (opäť tu existujú odchýlky v oboch smeroch vzhľadom na hmotnosť a výšku predkov dieťaťa). Tvárička plodu i jeho telíčko sú krásne zaoblené až okrúhle, nie však tučné.

Už dávnejšie mu narástli mihalnice, obočie, vlásky, zato lanugo sa prakticky stratilo – môže sa ojedinele objaviť na niektorých častiach tela – medzi lopatkami, na uškách a podobne, ale aj to sa krátko po narodení stratí.

Dieťatko otvára očká, cmúľa si pršteky a vo väčšine prípadov sa stavia na hlavu – doslova. Dokonca aj deti, ktoré majú inú polohu v maternici, napr. zadočkom nadol, sa často tesne pred pôrodom otočia hlavičkou dole, čo je najoptimálnejšia poloha pre pôrod.

Na fotografii je bábätko v 38. týždni tehotenstva.

Aj keď sa niekedy zdá, že tehotenstvo už trvá pridlho, treba trpezlivo vyčkať až do termínu a neskúšať žiadne „zaručené“ návody na včasnejší pôrod. Je známe, že ak sa dieťa narodí predčasne, býva častejšie choré a svojich vrstovníkov dobehne vzrastom a po stránke mentálneho vývoja až okolo piatich rokov, aj to za predpokladu, že mu rodičia poskytujú potrebnú starostlivosť a vytvárajú dostatočne podnetné prostredie pre duševný vývoj.

Vývoj totiž aj v poslednom mesiaci pokračuje obrovským tempom – dieťatko už má síce všetky orgány vyvinuté (ak si spomeniete, základy orgánov boli pripravené už v 2. mesiaci vnútromaternicového vývoja) a je schopné pri špecializovanej zdravotníckej starostlivosti prežiť, aj keď sa narodí tri mesiace pred termínom.

Ale len donosené dieťa má dostatok času zavŕšiť svoj vývoj v tele matky – dozrievajú pľúca, nervová sústava i srdiečko, ktoré dobre plní svoju funkciu, i keď bije takmer dvojnásobne rýchlejšie ako je tep jeho matky, čiže dosahuje 110 až 150 tepov za minútu.