4. mesiac života dieťaťa

Pre mnohé mamy a aj ich bábätká je 4. mesiac prelomový. Je to čas, keď sa dieťatko výrazne mení a aj mamičky si už na svoju rolu dokonale privykli. Spánku býva viac a plaču, našťastie, menej.

Od svojho narodenia prešlo bábo skutočne dlhú cestu vo vývoji. Jeho zmysly, koordinácia, ale i svalstvo, motorika..., vo všetkom nastal obrovský pokrok.

Dieťa stále viac reaguje na ľudí okolo seba, džavoce, výska, ak ho niečo poteší. Je vďačným poslucháčom a pozorovateľom, najmä vtedy, ak mu rodičia, starí rodičia či súrodenci venujú dostatok pozornosti.  

Je to obdobie, kedy sa najväčšmi rozvíja motorika dieťaťa.

Čo dokáže dieťa v 4. mesiaci života?

  • Dieťa dobre ovláda pohyby hlavy
  • V ľahu na chrbte ju nielenže vie dvihnúť, ale dokonca aj zakloniť a pozrieť sa hore. Hlavičku udrží a otáča ju na všetky strany.
  • Zvládne aj ten najťažší pohyb hlavy – v ľahu na chrbte ju dvihne a pritiahnutím brady k hrudi sa pozrie smerom k nohám.
  • Do tretieho mesiaca úchop ruky postupne slabol až bol úplne nepatrný. Teraz v 4. mesiaci opäť silnie, teda keď dieťatku podáme prsty, tak ich chytí a udrží sa ak ho ťaháme do sedu. Na začiatku má paže natiahnuté.
  • V ľahu na brušku sa dieťa učí siahať po rôznych predmetoch, ktoré vidí.
  • Dokáže už udržať váhu hlavy a hrudníka aj jednou rukou a druhú používa na manipuláciu a dosiahnutie predmetov. Zosilňujú sa chrbtové a šijové svaly.
  • Postupne silnie aj svalstvo brušné a hrudné a to umožňuje, aby sa dieťatko, keď sa chytí prstov dospelého posadilo takmer samé do sedu.
  • Medzi 3. – 4. mesiacom sa dieťatko dokáže otočiť z chrbta na bok a postupne až na bruško.
  • Lepšia orientácia v okolí podporuje rozvíjanie zmyslového vnímania.
  • Koordinácia oko – ruka je už natoľko rozvinutá, že dieťa dokáže manipulovať s predmetmi, ktoré vidí
  • dokáže jedným okom sledovať pohyb predmetov – druhé očko akoby blúdilo. Ale jedná sa o prirodzený jav, ktorý sa postupne upraví.
  • začína rozlišovať aj tváre a výrazy na tvári
  • stále viac sa usmieva.

Možno povedať, že pri dobrej starostlivosti je hlavným emočným prejavom dieťaťa radostná nálada, hlasný smiech a začiatky mrnkania. Dieťa už takmer vôbec neplače a neustále sa niečím zaoberá a so záujmom niečo pozoruje.

Bruškové problémy

Okrem ústupu kolík je pre 4. až 6. mesiac typický aj ústup gastroezofageálneho refluxu (GER), ktorý trápi veľa detí. Spôsobuje ho nevyvinutý sval uzatvárajúci žalúdok, ktorého vývoj trvá niekedy až do 8. – 10. mesiaca.

Reflux sa prejavuje vo vyvrátení malého množstva mlieka po dojčení či pití z fľaše. Môže byť aj skrytý, čo odhalí až gastroenterologické vyšetrenie. Preto, ak vaše dieťatko trápia opakované zvracania, podráždenosť, neprospievanie, zvýšená chorobnosť, odmietanie jedla a plač – poraďte sa s pediatričkou, ktorá určí ďalší postup.  

Všetko vkladá do úst

V tomto období hrajú ústa dôležitú poznávaciu funkciu – všetko, čo bábo objaví, chce „ochutnať v pusinke“, či už je to hračka, oblečenie alebo čokoľvek iné. Selektujte preto, čo je v jeho bezprostrednej blízkosti.

Detskú kozmetiku, ale i mobil, peňaženku či nebezpečné predmety odložte na miesta, kam sa dieťa nedostane. Na druhej strane, ak vaše bábo obľubuje cumlík, vyberajte mu ho občas z pusinky, aby sa čoraz viac „rozrozprávalo“.  

Bábätko sa začína usmievať

V 3. – 4. mesiaci má už dieťa tzv. sociálny úsmev. Nestor českej detskej psychológie, prof. Zdeněk Matějček (ext. zdroj Zdeňek Matějček), ho nazýva „epochálnym“ vývojovým pokrokom v citovom a sociálnom vývoji najranejšieho veku. Už to nie je iba grimasa, ani náhodná reakcia.

Úsmev dieťaťa má dôležitú spoločenskú úlohu – drobec pomocou neho komunikuje, dáva najavo čo alebo kto sa mu páči a chce nadviazať kontakt. Je to úsmev, ktorému sa skutočne nedá odolať... :)

Koľko spí bábätko v 4. mesiaci?

V tomto období sa môže meniť aj rytmus dňa. Dieťa spí v noci asi 10 hodín, avšak s prestávkami na kŕmenie, ktorých intervaly sa môžu predlžovať. Počas dňa bábo spí 2 – 4-krát po 1 – 2 hodinách, ale je to individuálne.

Strava bábätka v 4. mesiaci

Ešte stále je výlučne dojčené, prípadne jeho stravu tvorí mliečna formula. Ako rastie, zvyšuje sa aj jeho apetít. Ak je dieťa dojčené, je potrebné ho k prsníku prikladať tak často, ako si vyžaduje.

Pri kŕmení umelým mliekom je nutné riadiť sa dávkovaním na obale a použiť vhodné a certifikované fľaše a cumle, o ktorých hygienu treba dbať vo zvýšenej miere, aby sa u dieťatka nevyskytla napr. infekcia v ústočkách.

Tip MAMA a ja:

Ak ste to doteraz nespravili, ešte stále nie je neskoro. Začnite si písať denník svojho dieťatka. Zachytávajte doň zábavné okamihy, pridávajte fotografie a milé príhody. Môžete tak urobiť formou knihy alebo v počítači. Vaše bábätko už nikdy takéto maličké nebude a keď bude väčšie, určite sa tiež rado pozrie na to, aké bolo rozkošné...

Vývoj reči v 4. mesiaci

V období medzi 4 . až 6. mesiacom dieťa prechádza od štádia mrnkania k štádiu džavotania. Zvyšuje sa jeho potreba „rozprávať“ a vydávať zvuky. Až máte dojem, že vediete so svojím dieťaťom dialóg. Preto je potrebné, aby ste pri rozhovore s ním robili prestávky, akoby ste sa rozprávali s dospelým – a stále častejšie vám vaše dieťa bude v týchto prestávkach „odpovedať“.

Reč – utišujúce slová – tón a zafarbenie hlasu majú silu dieťa upokojiť, aj keď je práve rozrušené. S dieťaťom sa môžete rozprávať o veciach, ktoré vidíte okolo seba, predvádzať mu rôzne zvuky, čítať mu z kníh – ukazujte pri tom na obrázky.

Určovanie hraníc začína už v 4. mesiaci

Tým, že dieťa začína aktívne využívať zrak a hmat,  zapája sa čoraz častejšie do diania v domácnosti. A začína aj obdobie zavádzania pravidiel a stanovovania hraníc pre dieťa.

Je dôležité, aby ste, keď uvidíte, že si chce strčiť malý predmet do úst, povedali pokojným, ale pevným hlasom "NIE". Je potrebné si premyslieť, čo je dovolené a čo nie.

Príkladom môže byť zásada nedávať malé predmety do úst. Nikdy nezabezpečíte úplne, aby bábätko poslúchalo na vaše "NIE", čiže  následne mu musíte vziať predmet z rúk. Treba si uvedomiť, že toto "NIE" a mnohé ďalšie veci budete musieť opakovať znovu a znovu a neprestajne veľmi dlho.

6 tipov ako upokojiť bábätko
Prečítajte si tiež:

6 tipov ako upokojiť bábätko

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: