10 tipov na pokojný spánok bábätiek
Prvých šesť mesiacov života dieťaťa môže byť pomerne stresujúcich, najmä čo sa týka spánku. Sú bábätká, ktoré sa trápia kolikou či refluxom a potom sú aj také, ktoré prespia celú noc od narodenia.
Tu je niekoľko tipov pre mamičky, ako zvládnuť toto obdobie.
1. Uvedomte si, že najlepšie poznáte svoje dieťa vy
Inštinkt. To je tá najdôveryhodnejšia kniha o vašom dieťati.
James McKenna, expert na spoločné spanie, hovorí:
„Urobte to, čo funguje pre vašu rodinu, a verte, že vaše dieťa poznáte lepšie ako akákoľvek vonkajšia autorita. Trávite s dieťaťom najviac času a každé dieťa je iné. V skutočnosti neexistuje žiadna šablóna pre akýkoľvek vzťah, ktorý sa vyvíja. Pokiaľ ide o spánok, zabudnite na to, kedy a ako by vaše dieťa malo spať. Prispôsobte sa jeho potrebám a prestaňte mať spánok za tému dňa. Pokiaľ sa uvoľníte a nebudete rátať hodiny či sledovať metódy ako zaspať, budete pokojnejší."
Spánok bábätiek: Existuje vzorec na zdravý spánok?
2. Nerobte si starosti s otázkami „robiť“ a „nerobiť“.
Zabudnite na - toto nerob, rozmaznáš ho alebo takto to nie je správne z hľadiska...Žiadne spánkové "toto nerob" . Najmä počas prvých troch mesiacov fungujete v režime napapať, prebaliť, spať a to je celé. Len to prežite.
3. Pamätajte, že neexistujú žiadne negatívne spôsoby, ako ísť spať - dojčenie na spanie, použitie cumlíka, spoločné spanie atď.
Nechajte deti zaspať, ako chcú - či už je to natriasanie v kočíku, alebo na prsníku. Keď hojdáte, aby ste bábätko uspali, ale už to trvá hodinu, zmeňte to (ak to trvá tak dlho, potom je to neefektívne na zaspávanie, možno len na upokojenie). Skúste ho pomaly uložiť a dajte dieťaťu čas na prispôsobenie.
Ak vaše dieťa miluje zaspávať na vás, napríklad pri dojčení, nechajte ho zaspať a potom uložte. Počkajte, kým bude v hlbokom spánku a potom opatrne pomaly položte. Je skvelé, ak sa bábätko pri vás upokojí a potom môže spokojne zaspať.
4. Je v poriadku, ak sa bábätko v noci budí
Toto je základná vec, ktorú by si rodičia mali uvedomiť. Je to dokonca žiadúce.
Novorodenci majú dva stavy spánku, aktívny spánok (ktorý je podobný spánku REM u dospelých) a tichý spánok. Štúdie zistili, že aktívny spánok hrá nevyhnutnú úlohu pri prevencii SIDS. Našťastie bábätká trávia viac času aktívnym spánkom medzi 2 do 6 hod. ráno, takže počas tohto obdobia sa oveľa pravdepodobnejšie zobudia, ak majú hlad, cítia chlad, vlhkosť alebo sú vystrašené tým, že nedýchajú.
Ich spánkové cykly sú v skutočnosti kratšie ako naše (trvajú iba 50 - 60 minút), a preto môžu zažiť čiastočné vzrušenie každú hodinu. Existuje biologický dôvod prebudenia, je to prežitie - aby deti mohli rásť, musia jesť, a preto sa musia zobudiť.
Ak je dieťaťu zima alebo horúco, musí sa prebudiť, aby to mame oznámilo. Ak dieťa nedýcha, musí sa prebudiť. Čokoľvek, čo núti dieťa príliš hlboko spať, je nebezpečné. Aktívny spánok má aj ďalšie výhody. Predpokladá sa, že ide o inteligentný spánok, pretože mozog neodpočíva, zvyšuje sa prietok krvi do mozgu, mozog rastie.
Prečo sa bábätká v noci budia? Častejšie budenie je forma ochrany
5. Keď je to možné, majte svoje dieťa blízko
Bábätko je na vôni matky závislé. Cez deň aj v noci. A je to úplne normálne a prirodzené. Harwardská štúdia potvrdila, že zdieľanie miestnosti (spoločné spanie je aj o spaní v jednej miestnosti s bábätkom, nielen o spaní v jednej posteli) počas prvých šiestich mesiacov môže hrať úlohu pri znižovaní rizika SIDS. Absolútne nie je potrebné dávať dieťa do vlastnej postieľky vo vlastnej izbe.
Aby sa dieťa osamostatnilo, musí byť najprv bezpečne pripútané. Deti potrebujú fyzickú blízkosť, cítia osobu, ku ktorej sú pripútaní, prostredníctvom vône, zraku a zvuku. Potrebujú, aby rodič na ich signály reagoval citlivo a primerane.
Nočná mora mamičiek: SIDS
6. Pozor na nadmernú stimuláciu
Všetko je pre bábätko nové. Aj obyčajná prechádzka stimuluje všetky zmysly dieťaťa - nové zvuky, pachy, obrazy. Je dôležité uvedomiť si, že úloha „zabávača“, ktorý potrebuje stimulovať bábätko celý deň, nie je potrebná. Najmä pred spánkom stlmte aktivitu aj zvuky. Výlet do obchodu s potravinami tesne pred zdriemnutím nie je dobrý nápad.
7. Kde dieťa spí?
Bábätká sú citlivé na zmeny a nepohodlie. Ak je príliš horúco, nezaspia. Ak obliečka vonia po pracom prášku, alebo cíti inú silnú vôňu v izbe, bude ho rušiť zo spánku. Ak zapínate nočné svetlo, aby ste vymenili plienku, dieťa to rozruší.
Ak je vaše dieťa veľmi citlivé, môžu mu prekážať aj štítky na nohavičkách. Skúste ho pozorovať a prispôsobiť prostredie. Sú síce bábätká, ktoré zaspia aj pri vŕtačke, ale vaše také nemusí byť a nie je to len o tom "ako si naučíš". Pokiaľ bývate v hlučnom prostredí, skúste biely šum.
Biele šumy zlepšia spánok vašich bábätiek!
8. Nespí cez deň? Skúste pohyb
Použite nosič alebo sa prebehnite autom (autosedačka nie je bezpečným miestom pre dieťa na spanie počas dlhšej doby, takže nezabudnite ho preniesť, keď vystúpite z vozidla), či kočíkom. Mnoho detí miluje zaspávať v pohybe, takže ak máte problémy so spánkom, vyskúšajte to.
Zvážte svoj životný štýl. Páči sa vám byť stále niekde? Bavia vás túry, prechádzky, cestovanie? Ak áno, bábätko si zvykne spať v kočíku alebo v nosiči. Nerobte si starosti, že vo svojej postieľke nikdy nespí. Prispôsobí sa životu v rodine, nebojte sa.
9. Oslávte aj malé úspechy
Možno ste bábätko uložili do kresielka, kým sa osprchujete a ono zaspalo na 20 minút ? Blahoželáme! Možno ste mu ponúkli cumlík a bábätko si zdriemlo niekoľko minút (úžasné!). Aj malé víťazstvá sú skvelé a to najmä v období nespavosti. Skúšajte, čo na bábätko zaberie.
10. Postarajte sa aj o seba
Áno, ty, mama. Nájdi si čas a priestor, aby si mohla byť ženou, kamarátkou, manželkou. Aj keď je to iba hodinu, alebo na pol dňa. Bude dieťatko plakať? Možno bude, ale ak je dieťa v náručí niekoho, kto ho miluje, je to úplne v poriadku.
Pamätajte, že robíte skvelú prácu. Ste absolútne najlepší človek, ktorý sa stará o vaše dieťa. Ste jeho matka.
Neprimerané očakávania od spánku detí
+ Správne načasovanie: Kedy je bábätko unavené
Sledujte prirodzené biologické rytmy bábätka. Keď sa naučíte čítať signály, vystihnete ten správny moment, keď dieťatko spať potrebuje a teda to pôjde rýchlejšie. Vyčkávanie na dopredu určený čas napríklad môže spôsobiť, že bábätko bude príliš unavené a tým pádom nervózne. Nezaspí pokojne a častejšie sa môže prebúdzať s plačom.
Preto nezmeškajte tieto signály:
- Bábätká si časti pretierajú oči alebo uši, keď sú unavené.
- Opakovane zívajú.
- Keď je bábätko unavené, môže sa dívať do prázdna a mať ťažkosti so sústredením na objekty alebo tváre.
- Keď sú bábätká preťažené a potrebujú spať, začnú plakať alebo byť podráždené.
- Bábätká si môžu ťahať za uši alebo vlasy, keď cítia únavu
- Bábätko môže odvracať hlavu od svetiel, zvukov alebo od ľudí..
Pozorovanie a rozpoznanie týchto znakov vám môže pomôcť lepšie reagovať na potreby vášho bábätka a zabezpečiť, aby dostalo dostatok odpočinku. Je dôležité vytvoriť pre bábätko pravidelný spánkový režim, aby sa naučilo, kedy je čas ísť spať, a aby sa mu uľahčilo zaspávanie.
Vedeli ste, že za najväčším percentom problémov so spánkom bývajú neprimerané očakávania rodičov?
Zakladateľka projektu ProsímSpinkej a autorka dvoch odborných kníh o spánku a piatich detských kníh s terapeutickými a spánkovými rozprávkami, Lenka Medvecová Tinková objasňuje mnohé otázniky o spánku detí. Nájdite si čas a skúste popremýšľať. POZRITE SA TU.