Poradňa pediatra

Pridať otázku
odbornik2

Poradňa pediatra

10,325 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Stvornozkovanie

  , Autor: Mirka

  Dobry den, moj 8-mesacny syn sa naucil cuvat a z toho si sadne. Ked sa vsak pokusa ist dopredu, tak vykopne nozicku a hlavickou sa udrie o zem. Mavame ho aj na penovom koberci, no udery mi pridu dost silne a vzdy mi potom place. Ked mu dam na zem nieco hrubsie, tak sa mu vobec nedari. Bojim sa ze sa prestane snazit kvoli tym uderom... Co mam robit? Je trosku vacsi ako jeho rovesnici aaj hlavicku ma tazsiu. A este mam jednu otazku. Moze byt skodlive ked ho obcas postavime napr. pri gauc, ked je uz moc nespokojny? Sam sa vytiahnut este nevie... Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Učite ho nestavajte ani nedávajte do chodítka! Keď sa postaví sám, je to v poradku, že stojí koľko chce - chodítko ani vtedy nie.
  Myslím, že keď cúva je len otázka času, kedy sa naučí liezť aj dopredu. V každom prípade musí byť na drsnej podložke nie na parketách, pretože tam sa naozaj do nožičky nevie zaprieť a uteká mu dozadu.

 • nezaostáva?

  , Autor: Monika

  Dobrý deň, chcem sa opýtať,či je v poriadku,keď moj 10 mesačný synček stále nesedí, nevie sa posadiť(sedieť sám dokáže chvíľočku ak ho posadím príležitostne .Nelozí, iba plazí,hoci na 4 sa postaviť vie.Postaví sa sám pri nábytku a spraví aj malilinké takmer neviditelné kročky.Mal nízku porodnú hmotnost pri narodení:2450g a 49 cm,ale teraz je z neho už chlapisko.Inak zdá sa mi bystrý, len akoby o to sedenie nemal záujem...

  Odpovedá: odbornik2

  Je to síce určitá odchýlka v moorickom vývine, keď ešte nelzí ale už sa postaví a chodí okolo opoy, ale nie je to chorobný príznak, Nestavajte ho sama, nevoďe ho za ručky, ani ho neposadzujte, okrem do sedačky, keď papá. Všetko postupne začne robiť sám.

 • Je to autizmus?

  , Autor: Palo

  Dobrý deň. Doma máme 20 mesačného chlapca, ktorý nereaguje na svoje meno a ešte nerozpráva len mamama, bababa,papa a podobne. Chodiť začal už v deviatich mesiacoch. Stále je a bol veľmi živý, neposedny, stále behá. Hračky vždy rosype, chvíľu sa hrá s jednou,potom pobeha po izbe, potom sa hrá s druhou. Keď vidí autíčko tak sa pohára s kolesami, potom sa pohra s autom.Teraz sa naučil skladať komín z lega a podobne. Keď niečo chce tak nás chytí za ruku,dovedie nás k tomu a ukáže že to chce. Keď mu to nechceme podať pýta sa na ruky a naťahuje sa za tým. Chce behať po schodoch. Niekedy sa stane ze keď vidí napríklad že opravujem značku na aute tak potom chodí k nej aj on a ťahá ju skúša ju odtrhnúť a podobne. V noci zle spáva. Mlieko pije dva aj tri krát za noc. A tiež si pýta veľa čaju v noci. Problém je v tom ze keď prídeme k malým deťom tak o ne nejaví záujem. Nehrá sa s nimi. Doma máme 5 ročnú neter a snou sa hráva stále. Je veľmi smelý a neposedny. Problém je v tom nereagovani na svoje meno a to ze ešte nerozpráva.ked bol mladší chcel byť stále vonku a nechcel ísť na ruky, teraz sa mu vonku moc nechce a keď ho nepustíme tam kde chce ísť tak sa pýta na ruky. Pozerava aj rozprávky. Čítal som ze by nemal. Môže to byť aj tým, že ešte nereaguje na meno alebo sú to prvé príznaky autizmu. Vopred ďakujem za prečítanie nášho problému a za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Určite by som si nedovolila ani naznačiť názor, či sa jedná o autizmus. Urobiť túto diagnózu je veľmi ťažké a je na to potrebné podrobné a opakované vyšetrenie.
  Podľa vašich informácií si však myslím, že sa dieťa správa rimerane veku. Deti v tomto veku sa ešte nehrajú s inými deťmi, niektoré deti majú radi spoločnosť iných detí v tomto veku, iné však veľmi nie.
  V noci / ani vôbec/ by nemal piť čaj, už vôbec nie sladký, ak je smädný, treba mu ponúknuť vodu.
  Na tlevíziu by sa nemal dívať vôbec, ak tak len pol hodinu denne/ večerníček, spievakny, krátka, zrozumiteľná rozprávka, ktorú je ideálnu m komentovať. Vôbec mu nedávať tablet, telefón na sledovanie nezmyselných obrázkov, pohybujaúcich sa a podobne.

 • 3,5mesacna nezdvyha hlavicku

  , Autor: Soňa

  Dobry den, chcela by som sa poradit ako docielit to, aby sa babatko opieralo o rucky a nezdvihalo ich do hora v polohe na brusku. Boli sme s nou aj u neurologa, skonstatoval ze mame hypotoniu prevazne axialneho svalstva - lahky stupen a ze nas na rehabilitacie neposle, ze mame cvicit doma. Ona sa ale strasne jeduje, nespolupracuje, ruky dava do hora a ma z toho pokazenu dalsiu pol hodinku..bola narodena v 38tt prirodzene, po narodeni hypotrofia, hyperbilirubinemia s osvitom. este v 10tt mala vysoke hodnoty 220. v 4.tt hospitalizovana tiez kvoli zltacke.

  Odpovedá: odbornik2

  Nepredpokladám žiadnu poruchu preto, že sa prejavuje ako udávate. Nechajte ju na brušku len toľko, oľko sa jej to páči, netreba ju do toho nútiť. Ukazujte jej hračky, prihovárajte sa jej z rôznych strán, bude otáčať hlavičku za hlasom. Samozrejme ak nebude vývin / pretáčanie na bruško atd/ pokračovať / čo sa sleduje v poradni/ iste sa vyšetrenie u neurlóga môže zopakovať.

 • 2 - ročný syn nerozpráva

  , Autor: gabriela007

  Dobrý deň, mám 26-mesačného syna, ktorý zatiaľ nerozpráva. Všetkému rozumie, reaguje, ukazuje gestami, výraznou mimikou a rôznymi zvukmi si vypýta čo potrebuje. Naša pediatrička povedala, že všetko je v poriadku a netreba zatiaľ nič riešiť, že sa rozrozpráva.... Máte taký istý názor? Netreba už kontaktovať logopedičku? ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Podstatné je, či sa s dieťaťom rozprávate, hráte sa s ním a tiež, či sa nedíva na televíziu a hlavne mu neukazujete iphon, iped a nepozreá tam rôzne rýchle frekvncie obrázkov. To naozaj negatívne ovplyvňuje celý psychomotorický vývin a aj vývin reči.
  V tomto veku by už mal hovoriť aj krátke vety. Ak vôbec nerozpráva, závisí samozrejme aj od toho ako komunikuje, či má očný kontakt, ukazuje vám hračky, zaťahuje vás do hry a podobne. V tomto veku v takomto prípade zvyknem poslať dieťa najprv na neurologické vyšetrenie až potom pokračujeme detským psychológom a logopédom

 • prehybanie chrbatika

  , Autor: tinka_9

  Dobry den. Moj syncek bude mat 9mesiacov,stvornozkuje,pekne sam sedi a aj stoji bez drzania. Ked bol maly sem tam zvykol prehynat chrbatik a hlavicku dozadu no preslo to a teraz to robi zase,vacsinou ked je unaveny alebo nejaky nepokojny.Idu mu aj zubky. Robi to na rukach ze sa tak natahuje dozadu no aj ked sedi alebo stoji. Neviem ci to treba nejak riesit alebo je to v poriadku.Inak je to usmievave sikovne dieta :)

  Odpovedá: odbornik2

  Je to už jeho aktívny prejav, možno zistil, že sa takýto nový pohyb dá uskutočniť. Myslím, že podľa vašich informácií je dieťatko úplne v poriadku a nič nezvyčajné popisovaný pohyb neznamená.

 • Syn 2r.10mes. nerozpráva

  , Autor: Mija

  Dobrý deň. Synček má 2 roky a 10 mesiacov a stále nerozpráva dokonca v jeho veku neovláda základných 250 slov. Povie iba mama tata a to je všetko potom vydáva iba zvuky a keď sa hnevá plače. Keď niečo chce ukáže konkrétne prstom alebo ma na miesto privedie. Skúšali sme už rôzne metody okrem odborných ako logoped no neúspešne. Dokonca bol aj v kolektíve mesiac v MŠ no po mesiaci z tohto dôvodu sme dali odklad. Može byť nemý ? S pediatrom sme to ešte takto vážne neriešili keďže sa stále do 3 rokov v podstate nič nedeje by nám povedala. Ďakujem Vám vopred za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Podstatné je, či reaguje na meno, na príkazy, aby niečo doniesol, ukázal a podobne. Treba sa uistiť, že dobre počuje.
  Existuje aj diagnóza mutismus , dokonca selektívny mutismus, že dieťa rozpráva len kedy chce a s kým chce alebo nerozpráva vôbec.
  Takéto deti potrebujú odbrné vedenie psychológom, potrebuje to vlastne celá rodina, logopedická starostlivsoť je až druhoradá.
  Taktiež upozorňujem, aby dieťa nesledovalo televíziu, nesledovalo rôzne počítače, iped, mobili.Výrazne to znižuje správny vývin reči.

 • Čudné správanie dcéry

  , Autor: zuzib1

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 13- mesačnej dcéry. Dcéra sa narodila v 34. tt, ja som prekonala preklamsiu, 2 dni bola na podpornom kyslíku, inak doteraz nebola chorá. Problém, ktorý sa objavil už pred cca 5 mesiacmi je taký, že keď dcéru posadíme do kočíka, strašne sa vypína, zviera rúčky v pasť, hlavu dá nabok, príp. ju zakláňa, napína aj nožičky....Je celkovo taká akoby v kŕči. Ked ju oslovíme, príp. ju niečo zaujme, tak to prestane robiť. Mysleli sme si, že neznaša kočík, nepáči sa jej tam, tak sme jej kúpili trojkolku, ktorá ma takú tyč rodičovskú a tak ju tlačíme, ale to isté robí aj tam. Toto isté robí aj v jedálenskej stoličke, takže tam ju nemožeme kŕmiť. Spomínala som to aj detskej doktorke, ale ta skonštatovala, že to nie je nejaký problém, že dcéra je ešte maličká. Dcéra štvornožkuje od 9. mesiaca, ešte nechodí, iba okolo nábytku, nikdy sme ju nedávali predčasne sedieť, necvičila Vojtovku... Inak tieto stavy nemá nikdy ked štvornozkuje alebo sa hrá, alebo ju máme na rukách, robí to len ked ju posadíme do kočíka, do trojkolky.... Kočíka sa určite neboji, každý deň chodíme von, ale nás to dosť trápi. Ked ma tieto stavy, tak ju vyberieme z kočíka a ukludní sa. Čo si o tom myslíte? Aké vyšetrenie je potrebné? Neurologické? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Ja by som ju určite poslala na neurologické vyšetrenie. Dnes je možné tento stav nafilmovať na mobil, bolo by dobré ho lekárovi ukázať. Krče to nie sú v zmylse epileptickcýh, lebo to by bola v bezvedomí. Keď sa to však opakuje za určitých okolností, určite je potrebné sa na to bližšie pozrieť.

 • Štikútanie

  , Autor: jana

  Dobrý deň, dcéra ma 14 mesiacov vo väčšine keď sa začne nahlas smiať tak sa jej začne štikútať môže byť príčinou nejaký problém? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Problém to pravdepodobne nie je. Pri intenzívnom smiechu dôjde k podráždeniu bránice a preto štikúta. Ak by však štikútka vznikala aj bezdôvodne a často, je potrebné konzultovať lekára.

 • Búchanie ľavej rúčky o bruško

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň pani doktorka,
  chcela by som sa opýtať..Môj synček bude mať tento týždeň 6,5 mesiaca. Narodil sa v 37+2 tt, s váhou 2590 g a 47 cm. Asi posledné 4 dni si búcha ľavou rúčkou po brušku a povedala by som,že riadne silou. Je potrebné neurologické vyšetrenie? Alebo je to normálne? Ináč používa normálne obidve rúčky, prehodí si hračku z jednej do druhej..
  Ešte nelozi,aj keď už párkrát sa dal na kolienka,teraz prestal..
  Čo sa týka pretacania z chrbatika na bruško, tak to je bez problémov, z bruška na chrbatik malo..
  Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: odbornik2

  Predpokladám, že zistil, že uvedený pohb vie urobiť, cíti jeho výsledok na bršku, určite ho to nebolí, tak robí, to čo nové "vynašiel". Predpokladám, že o pár dní zse bude robiť niečo iné.

 • 3 mesačné bábo prestalo blabotať

  , Autor: Jana

  Dobrý deň,
  mám trojmesačnú dcérku, už keď mala mesia a pol začala blabotať: aguu, rrrr, o teraz to zrazu prestalo. Už celá rodina z nej dolujeme nejaké písmenká a nič, stále robí jazýčkom, cmuká, ako keby jej jazýček zavadzal. Vždy keď niečo chce povedať, snaží sa a nakoniec si cumle jazyk a cmuká s perami. Môže mať nejaký zápal v ústočkách?

  Odpovedá: odbornik2

  Keby mala zápal v ústočkách spozorovali by ste veľmi červené sliznice alebo biele povláčiky na sliznici dutiny ústnej. V tomto veku sa zvyšue tvorba slín, takže dieťatko má niekedy problém ich pehltnúť, aj sa zakucká. Jazýček je možno jej objav práve, vidí, že s ním môže pohybovať. Treba dieťatko sledovť, či sa vracia džavotanie a ak by ste videli naozaj nejaký útlm vo vývine, v poradne o tom treba informovať lekára.

 • rovnováha

  , Autor: xxx

  Môj vnúčik má 13 mesiacov. Je primerane fyzicky i duševne vyspelý. Chodí už celkom pekne. No po hodine sa začne mierne potácať a časom sa potácanie zväčšuje až ho napokon až sáče a on padá . Vstane ale jeho trápenie sa pravidelne opakuje. Pripadá mi to ako nedostatok energie ovplyvňujúci funkciu mozgu. Jeho rodičia ho doteraz "chránili" pred akoukoľvek sladkosťou či medom. Doteraz neochutnal ani sladké pečivo, či piškótu. Poraďte prosím, ako zabrániť prípadným škodám v jeho vývoji. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Sladkosti nemusí konzumovať, otázka je, či jeho rodičia nie sú extrémni aj v iných živinách, napríklad či nie sú vegetariáni a dieťa nekonzumuje dostatopk plnohodnotných biekovín. Na druhej srane takéto rýchle unavenie, takto podrobne popsané zníženie výkonnosti môže mať rôzne iné príčiny a určite by som vyhľadala lkeáa, prípadne aj neurologické vyšetrenie.

 • nechce chodit

  , Autor: Dominika

  dobry den mam 19mesacneho synceka a este nevie sam chodit... pred mesiacom tak pekne chodil sam a uz pred 2tyzdnami nechce chodit ked ho pustime tak nechce ist sam radsej si sadne ... pri nabytku pekne chodi, rozprava sa, a vsetko ale chodit nie ... neviem kde je uz problem

  Odpovedá: odbornik2

  Možno spadol alebo sa pri chôdzi udrel. Prípadne sa niečoho zľakol. Počkajte ete cca týžděn-dva a ak by ste videli, že chodiť odmieta, prípadne sa zhoršuje aj chôdza s oprou, je treba ihneď vyhľadať lekára. To by ste mali spraviť aj v prípade, teda ihneď teraz vyhľadať lekára, ak by si sťažoval na bolesti dolných končatín, prípadne mal nočné bolesti dolných končatín alebo mal nejaké píznaky ochorenia: krvácanie z nosa, teploty, zväčšené uziny a pod.

 • smiech

  , Autor: Catarinca

  Dobry den chcela by som sa spytat ci je normalne ze sa moje dieta vobec nesmeje nahlas a velmi tazko ho rozveselit no na druhej strane je usmievave dieta.skoro na kazdeho sa usmieva no ked robim nan smiesky tak vobec absolutne nic :( som z toho dost smutna :( ma 6 mesiacov

  Odpovedá: odbornik2

  Teaz je vo vývojovej fáze, kedy ho kadá nová tvár, každé prihovorenie sa upúta a preto sa usmieva. Keď mu vy robíte smiešky je to už hra a do tej dieťa dospeje až vo veku 8-10 mesiacov. Potom bude reagovať smiechom na komunikácu z vašej strany, ktorá už bude hrou.

 • Nervozita,

  , Autor: sjuz

  Dobry den, moj 6mesacny chlapcek ma velmi nekoordinovane pohyby ked ho drzim v naruci, stale sa myka zo strany na stranu buchne si o mna hlavicku stale a taktiez je velmi nervozny, taky je stale napnuty neviem preco. Za odpoved vopred dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Odpoveď nebude celom vyčerpávajca, lebo neviem, či nie je nedonosený, či nebol nejaký rblém pri pôrode, či nemal diagnostikované nejaké ochorenie. V tomto veku eštenie všetky deti dobre držia hlavičku, môže sa ešte tak hýbŤ. V každom prípade odporúčam navštíviť vašu lekárku, ktorá prípaden vyžiada aj neurologické konzílium.

Otázok: 66

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: