Poradňa pediatra

odbornik2

Poradňa pediatra

10,312 otázok, odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Skolka

  , Autor: Julia

  Dobry den prajem, prosim Vas o radu. Moja 3,5 rocna dcerka odmieta chodit do skolky, chodi uz druhy rok, v prvom roku bol zaciatok tazky, plakala, no zvykla si. Potom sa menila trieda, ucitelky, takze akoby bolo vsetko nove, len niektori spoluziaci z minulej triedy jej zostali. No v tomto roku je to akoby stake horsie, najprv sa tesila, ma aj kamaratov, lenze cim dlhsie chodi, tym viac nechce. Uz vecer place a prosika ma, aby som ju do skolky nedavala, nepomohli ani rozhovory, ani slubene darceky. Proste tam nechce chodit. Problem moze byt aj v tom, ze ma mladsieho braceka 1,5 roka, na ktoreho ziarli, a s ktorym som ja momentalne na materskej, Ked pride zo skolky, tak chce byt len pri mne,nalepena a ani pohnut sa odo mna...snazim sa jej vzdy vyhoviet... Celkovo mi tento rok v skolke pride malo aktivny, minuly rok sa jej usta nezatvorili, same basnicky, pesnicky, celkovo bola dcerka samostatnejsia a tento rok je to akoby sme sa vratili spat. Len neviem, ci je to skolkou alebo malym...takze mam dilemu, ci ju do skolky davat alebo si ju nechat doma s nami...len zase nechcem, aby si ona urcovala ako to bude, ak mi rozumiete...celkovo som s touto triedou nie velmi spokojna, pretoze ked vam dieta 5x po sebe prinesie podobny obrazok rodiny, tak potom co vlastne v tej skolke robia?! Rozpisala som sa, no snad ste pochopili myslienku...pretoze uz ma aj napadlo zmenit skolku, len sa obavam, ci to nebude take iste ako teraz, s placom....dakujem krasne za radu a za precitanie mojho vylevu

  Odpovedá: odbornik2

  Ja vás naozaj chápem, ne jednej strane máte dosť práce s domácnosťou a malým dieťatkom a chceli ste, aby staršie dieťa malo viac podnetov a zabavilo sa v materskej škole. Sama však vidíte, že jej tento spôsob nevyhovuje, určite je tam nešťastná a nepôsobí to dobre na jej psychiku, čo sa následne tento dyskomfort prejaví aj tým, že začne byť častejšie chorá, donesie vám ochorenie domov a následne môže ochorieť aj mladší synček. Nič nie je navždy, situácia sa vývinom detí zmení ale teraz by som problém riešila tak, že by som dcérku do materskej školy nedávala. Bolo by dobré získať potvrdenie od lekára, že zo zdravotných dôvodov - a ak dieťa nie je v škôlke spokojné dôvod to je- musí prerušiť dochádzku do škôlky/ aby vám miesto v škôlke neobsadil/. Nie je to tak, že by nejako dcérka určovala ako to bude v zlom zmysle slova, áno určuje to, ale preto, že je to pre ňu tak lepšie a v konečnom dôsledku aj pre celú rodinu, veď chcete, aby dieťa bolo spokojné. Preto odporúčam vyradiť dieťa z MŠ cca na tri mesiace, aj za cenu toho, že možno nestihnete všetko, čo by ste stihli len s jedným dieťaťom doma. Neskôr možno dcérka sama bude chcieť mať viac kamarátov, zážitkov a bude môcť do MŠ chodiť. Dieťa sa predsa vývíja aj jeho vzťah ku kolektívu a postupne sa aj vie separovať od matky.

 • pomoc

  , Autor: terulienka

  Dobrý deň. Moja dcéra bude mať v októbri 3roky. Od mája je bez plienky cez deň, v noci ešte má. Teraz začala chodiť do skolky a nastal problém. Cez obedný spánok sa pociká - nie vždy. Doma vôbec. Do skôlky sa teší. V čom môže byť problém alebo ako to riešiť.ďakujem za odpoveď..

  Odpovedá: odbornik2

  Predpokladám, žeˇsa nejdú po obede pred obedným spánkom vycikať alebo je taká unavená z činností v MŠ, že zaspinká tak tvrdo, že sa pociká. Ak by ste mali podozrenie na infekciu močových ciest, tak je vhodné navštíviť lekára a vyšetriť moč.

 • Nádcha 2

  , Autor: katica

  Dobry večer, nehnevajte sa že Vám zase píšem, ale chcela by som nadviazať na predchádzajúcu otazku nádcha vírusová alebo bakterialna.Chcela by som sa opýtať či je možné klinicky,podľa príznakov,alebo podľa dĺžky trvania nádchy rozlíšiť vírusovú nádchu od bakteriálnej.Ďakujem pekne.

  Odpovedá: odbornik2

  Ni nie je to možné. Nikedy aj nález baktérie vo výter vôbec nie je dôkazom bakteriálnej nádchy, pretože baktérie na našom tele aj v ňom žijú a len výnimočne spôsobujú ochoenie. presne tak je to aj s nádchou, je vo včšine prípadov spôsobená vírusmi.

 • Nadcha

  , Autor: katica

  Dobry deň, chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi virusovou a bakteriálnu nádchou,prípadne to kedy je nutné podávať lokálne atb Pamycon do nosa.
  Syn mal nádchu pár dní,bez teplôt,bez komplikácií,ale doktorka mu aj tak chcela predpísať Pamycon.Ja som
  však odmietla,a nádcha mu aj tak odišla asi do 10 dní.
  Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  podávanie pamyconu lokálne a jeho potrebu niektorí pediatri aj ORL špecialisti celkom spochybňujú.Nádcha je zväčša vírusové ochorenie ale na sliznici nosa sú zväčša aj baktérie, ktoré sú tzv. Potenciálne patogény: teda nespôsobujú svojmu nositeľovi žiadne ťažkosti ale keď sa lokálna obranyschopnosť zníži vplyvom vírusovej infekcie, môžu sa potencionálne patogény uplatnuť a spôsobia bakteriálnu nádchu. Len v takom prípade má lokálne podanie antibiotík nejaký význam. U vášho syna, si tak ako sa to často stáva, organizmus pomohol sám a lokálna obanschopnosť zvládla nádchu bez podania lokálnych antibiotík.

 • Problém so škôlkou

  , Autor: dadas

  Dobrý deň, mám 4 ročného syna, ktorý už 9 mesiacov chodí bez problémov do škôlky. Ale posledné 2-3 týždne (akonáhle dovršil 4 roky) nám každé ráno odmieta ísť do škôlky. Plače, prosí, že pôjde kamkoľvek len tam nie. Skúšala som zistiť aký má problém, ale vždy si vymyslí niečo iné - že ho spolužiačky bijú, že ho učiteľka bije po kolienkach - čo neni pravda. Najviac sa mu ale nepáči že tam musí spinkať. Už naozaj neviem ako to riešiť, strašne plače, hádže sa o zem, raz aj vracal. Ake keď tam príde, upokojí sa a pekne sa tam hrá. Do škôlky ho bráva manžel, ja chodím poňho.
  Poradíte mi prosím Vás ako to riešiť?
  Do konca škôlky nám ostávajú už len 3 týždne, a ja mu nechcem ustúpiť a nechať ho doma, lebo sa bojím ako to dopadne v novom školskom roku.

  Ďakujem.

  S pozdravom DS

  Odpovedá: odbornik2

  Dieťatko má v škôlke určitenejaký problém, ktorý sa zatiaľ nepodarilo odhaliť. Môže to byť aj nejaká epizóda, ktorú učiteľky ani nemuseli postrehnúť. Skúste to s ním prebrať. Ak sa to po dovolenke, ktorá zrejme nasleduje nezlepší, odporúčam navštíviť detského psychológa.

 • Syn sa začal báť

  , Autor: nate17

  Zdravým pani doktorka. Náš 3 ročný syn sa začal báť detí a ľudí. Trvá to už pomaly 3 mesiace. Nechápeme tú náhlu zmenu,nevšimli sme si ,že by mu niekto niečo urobil. Bývame v prostredí,kde je veľa rodiniek z deťmi a vždy sa s deťmi hral rád,už ráno sa tešil,že pôjde von. Teraz nechce deti ani vidieť. Vždy v ich blízkosti stuhne,zatne päste,trasie ho a rozplače sa. To isté platí v prípade dospelých. Stačí,že sa mu niekto prihovorí a malý je úplne hotový. Musíme ho ukľudňovať. V septembri by mal nastúpiť do škôlky z čoho máme veľké obavy. O škôlke mu hovoríme často a syn sa dokonca teší a pritom deti nechce ani vidiť. Čo robiť? Ako postupovať? Ďakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Pravdepodobne má strach zo škôlky, navonok sa môže ešiť ale nevie, čo ho čaká. Ak sú ťažkosti tak vystupňované, ako popisujete, že sa až trasie a rozplače pri kontakte s deťmi, jednoznačne odporúčam psychologické vyšetrenie, aby ste vedeli, ao ďalej pokračovať vo výchove, kontaktoch s deťmi ale aj v nástupe do kolektívu. Tiež by som pátrala po tom, či nebol svedkom nejakej nepríjemnej udalosti / napríklad keď sa vo vašej neprítomnosti u niekoho varoval.

 • 4ročny syn sa bije

  , Autor: Veronika

  Dobrý deň,máme problém s našim 4 ročným drobcom. V škôlke robí zle spolužiakom štipe až tak že urobí druhému dieťaťu krvavu ranku. Pani učiteľka sa mi sťažuje že sa rodičia búria že ak spisu petíciu tak ho vyhodia zo škôlky. Nerobí to iba v škôlke ale kdekoľvek prídeme medzi deti. A dovoľuje si aj ku krstnej ,babke či dedkovi. Ak človek nepostrehne hneď ho postipe a robí to zámerne zatmenie zúbky a zo zlobou ustipne. Už nevieme čo máme robiť,stále mu pripomíname že to sa nesmie že je to zlé. Ale bezúspešne. Pani učiteľka povedala že to máme riešiť to homame ozaj vodiť ku psychológovi či ho mám racej nechať nastalo doma zo škôlky.....

  Odpovedá: odbornik2

  Nemôžete ho vyradiť z kolektívu ani nechať na stálo doma. Do školy bude musieť chodiť. Predpokladám, že to nie je ani žiadna psychická úchylka, má takú povahu, takého malého zlomyselníčka. Treba to riešiť výchovne a na to práve veľmi potrebujete pomoc detského psychológa, aby ste dieťa vedeli správne usmerniť, netreba ho za to trestať, to by mohlo zvýšiť jeho agresivitu, po rozhovore a vyšetrení psychológom budete určite vedieť lepšie ako tento problém riešiť. Taktiež pani učiteľka v škôlke ocení, že k problému pristupujete konštruktívne a zodpovedne.

 • Bolesť na hrudi

  , Autor: iveta

  Dobrý deň, dcérka 6 rokov sa mi sťažuje na bolesť na hrudi v strede, povie že nebolí veľmi ale skoro každý deň. Boli sme s tým u pediatričky popočúvala ju všetko v poriadku , nakoniec skonštatovala že to môže byť pažerák a že ju to tam môže bolieť od prekyslenia organizmu dala nám nejaké lieky proti plesniam. Chcela by som sa opýtať čo ešte absolvovať aby sme zistili príčinu bolesti a z čoho to môže byť. ďakujem pekne za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Bolesti na hrudníka u detí zväčša nesúvisia ani s ochorením pľúc ani srdca, o prekyslení organizmunemôžče byť ani reči, pH organizmu je stabilné a je základom života! Možno tým pani doktorka myslela zvýšené vylučovanie kyseliny v žaldku, to je u deti tiež málo časté. Neviem viac na otázku odpovedať. Bolesti na hrudníku u detí sú najčastejšie pri gastroesofageálnom ferluxe / je to vlastne pálenie žáhy/, pri poruchách chrbtice, pri niektorých virózach. Zhodnotiť to naozaj musí lekár.

 • nocne pomocovanie

  , Autor: didus

  Dobry den.potrebovala by som sa poradit.mame 6rocnu dceru a pocikava sa v noci.Nikdy nemala suchu pauzu.minulu jesen sme to zacali riesit.Vyhladali sme nefrologa,odber krvi,zber mocu(najprv 12hodinovy,po mesiaci 24hodinovy)nic neukazal.nasledne sme boli objednane k neurologicke,ktora po vysetreni skonstatovala ze mame sikovnu,inteligentnu slecnu,nezistila nic.poslala nas na EDG,ktore taktiez nic neukazalo.koncom marca ideme na kontrolu k neurol.prakticka stranka:dodrziavame enur.rezim+caste cikanie.v noci po 2 hod davam cikat.dcera sa na to nepamata,kedze ma tvrdy spanok.za mesiac februar 6krat nehoda,co je lepsie ako v decembri 15x.niekedy sa pocika nadranom,niekedy vydrzi do rana a cikat ide dajme tomu bodinu po zobudeni.cim to moze byt?ked ma vysledky v poriadku,co u nej vyvola pocikanie???podotykam,vyrasta v kludnom prostredi,bavime sa s nou o tomto probleme otvorene....vopred dakujem za nazor,pekny den!

  Odpovedá: odbornik2

  Zásadnou liečbou tohto problému je liek Minirin, ktorý ordinuje nefrológ. Neurologické vyšetrenie neublížilo ale pravdepdobne ani nebolo potrebné. Neviem, kde ste boli na vyšetrení u nefrológa ale je plne v jeho kompetencii uvedený liek napísať.

 • problémy v škôlke

  , Autor: stefanie1

  Dobrý deň prajem.chcela bi som sa opitat .......mám dcérku ktorá ma 5rokov,pani učiteľka sa nam sťažovala ze naša dcérka ...bije všetky deti ,vulgárne rozpráva,kričí po triede ,berie im hračky aked im nedá tak ich udrie a ze nemá preto kamarátky. žeje Divokaa rozpustena.len ze doma taka nieje no ma svoje chybi ale ktore dieta nema.a kamarátky v škôlke práve že ma lebo ak pojdem po dcérku stále sa hrá z dievčatáma.a rodičia sa nestazuju...to mi jenatom čudne...a ak je taka dajme tomu ako jedna učiteľka môže povedať rodičovi že ma divoké dieta zdasa mi to nepekne a to dosť..a nikdy mi malú nepochvali len sťažnosti hovorí.čo mi poradíte ako pokračovať

  Odpovedá: odbornik2

  Deti sú už pomerne veľké, povedia pravdu. Skúste sa opýtať pani učiteľky, ktoré deti bila a potom sa porozprávajte s matkou dieťaťa, či si dieťa sťažovalo, že ju vaša dcérka bila. Skrátka snažte sa informácie, pravdivé získať aj z iného zdroja. Deti sú živé, všeličo vyparatia ale dospelí by mali veci zhodnotiť, hľadať nápravu a riešenie. Sledujte ju aj doma, či sa nespráva agresívne k bábikám, zvieratkám, možno ju niečo trápi a takto to dáva najavo.

 • Rozbité dieťa

  , Autor: zuziqua

  Od narodenia našej druhej dcéry (1) pozorujeme zvláštne správanie u syna (2 roky a 8 mesiacov). Väčšinou je dosť rozbitý, neposedí, nehrá sa sústredene, keď je v prítomnosti dcéry. Hračky si veľmi nevšíma, alebo len na chvíľu. Stále otvára a zatvára dvere (to ho bavilo aj predtým). Dovtedy sme sa mu veľmi venovali, aj teraz sa snažíme, ale už je to ťažšie pri druhom dieťati. Okrem toho má regres, napodobňuje dcéru, chodí po štyroch, cmúľa si palec, džavoce ako ona. Inak je veľmi inteligentný a krásne rozpráva. Tiež sme sa nedávno sťahovali, môže aj to mať nejaký vplyv? Inak neprejavuje smútok ani nespomína pôvodné bývanie a prostredie. Veľmi sa snažím ho motivovať k nejakej hre, ale často bez úspechu. Kde robíme chybu? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: odbornik2

  Každé dieťa je iné a na zmeny, / súrodenec, sťahovanie/ reaguje inak. Keď príde súrodenec, takto pomerne skoro/ čo je dobreú, tak buď ten mlaDŠÍ NAPODOBŇUJE STARŠIEHO A JEHO VÝVin je rýchlejší alebo naopak, starší chce byť ako bábätko.
  Myslím, že nikde nerobíte chybu, deťom sa venujete aj venujte, teraz už môžete postupne obom rovnako / to mladšie má rok ako som pochopila/ a sledujte, či starší chlapček robí pokroky, chce to mladši dieťatko niečo naučiť, predbehnúť, byť lepší. Môžete ho k tomu motivovať: si starší, ukáž mu to , nauč ho to. Len ďalší vývin ukáže, či sú v správanie staršieho dieťatka nápadné odchýlky a potom je vhodné vyhľadať detského psychológa.

 • Skolka

  , Autor: Vierka

  Dobry den. Moja 4.5rocna dcera chodi od 2.5roka do skolky. Prve dva roky boli uplne v pohode,doslova ucitelky vraveli ukazkove dieta. Bez jedineho placu. Tento rok sa to uplne zmenilo. Dieta dostava az zachvatove stavy. Uteka mi po ceste domov,hadze sa mi o zem,pohlad doslova nepricetny a drzi sa mi nohy az krcovito. Vrieska na cely svet a s nikym nechce byt len somnou. Neviete mi poradit co sa mohlo stat? Nikdy nemala problem byt s babkou alebo otcom ved ich doslova zboznovala. Nemozem sa vzdiat ani na meter a uz sa mi drzi nohy. Akoby mala strach. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: odbornik2

  Treba odpovedať na rôzne otázky: nenardoil sa je súrodenecy, bojuje o svoje doteraz výsadné postavenie.
  Nezmenili ste bydlisko? Nemusí to dobre znášať, nevie kde je jej domov.
  Možno ste sa rozišli s partnerom alebo máte nového, stratila istotu stabilného prostredia v rodine.
  Ak nenachádzate žiadne vysvetlenie vo vonkajšej zmene, pravdepodobne to súvisí v vývinom jej psychiky a povahy, ak by to bolo stále nezmenené a skôr sa jej problémy so separáciou od vás zhoršujú, odporúčam navtíviť detského psychológa.

 • Dieta v skolke zvracia

  , Autor: Kaja

  Dobry den,mam problem s trojrocnym synom ktory zacal chodit v septembri do skolky.Prve dni boli hroza,ale potom uz sa do skolky tesil.Len striedame chorobu za chorobou.Par dni v skolke a dva tyzdne doma.Po chorobe sa do skolky tesi.V skolke sa rano pekne bez placu rozlucime a ked odidem tak kazdy den zvracia.Myslim ze ked vidi ine deti plakat alebo je mu to luto alebo neviem dovod.Takto sa to opakuje kazde rano aj z tych malo co tam chodi.Ucitelky mi volaju pridite si prenho asi ma virozu.Ale ja viem ze nema,pride domov a pekne sa napapa.A je v poriadku.Robieva mi to aj doma ked place ze chce zvracat.Prosim o radu ako to vyriesit.Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Ale v škôlke nevracia pri plači, lebo neudávate, že plače. Vracia preto, že je určite smutný, že nie ste nablízku, je to jednoducho také psychogénne podmienené vracanie. A keď teraz zistil, že keď vracia,hneď vás zavolajú, tak možno je to už aj účelové. Keď sa ukáže, že naozaj nemá virózu, vracanie je psychogénne podmienené, skúste sa dohodnúť s učiteľkami, že jednoducho nezavolajú, aby ste prišli. Umyjú ho, prezlečú ak treba / nechajte tam náhradné oblečenie/. Určite to nezmizne hneď, ale keď po pár dňoch zistí, že ani na vracanie neprídete, tak sa možno zapojí do hry& v škôlke a vracať nebude. Ak by však vracanie stále pretrvávalo, je na mieste vyhľadať detského psychológa, či je dieťa vôbec zrelé vstupu do kolektívu a separácie od matky.

 • 3 a polročný by stále jedol

  , Autor: zuzkamacken

  dobry den, chcem sa opytat na syna, ktory by v jednom kuse jedol. v skolke papa, ucitelky mi vacsinou povedia ze mal aj duplu.. najprv som bola rada ved rosicia mavaju prave opacny problem. ale v poslednom case uz neviem co s nim. cestou zo skolky (cca hodinu po olovrante) uz pyta jest. dostane rozok. prideme domov, zas je hladne. dostane ovocie. po polhodine zas.. naveceria sa a po chvili zas vymysla ze by jedol. lekarka povedala ze to treba drzat pod kontrolou ale ja uz nevladzem, mam pocit, ze nas zachvilu zje. mate podobne skusenosti alebo vedeli by ste mi povedat ci nejde o dake ochorenie? dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Už som mala takého chlapčeka, asi v jeho veu vedel zjesť vraj celé kura. Faktom je, že tam bol problém v rodinnom prostredí, dieťa nemalo pokojné prostedie, bolo frustrované a možno svoj smútok zaháňalo jedlom. nebol ani nie je tučný, teraz sa situácia upokojila a tento problém nie je.
  Na druhej srane je váš syn v tomto veku iste veľmi aktívny, stále sa pohybuje, ak nie je obézny, tak takáto dobrá chuť k jedlu nie je prejavom ochorenia. Vyie uvedenú frustráciu, tedy nepokoj, neistotu, smútok, či nezaháňa jedlom , viete odhaliť len vy.
  Podľa toho, čo popisujete zase jedla nie je tak veľa: rohlík, jablko / to môže ešte chuť k jedlu podporovoať/ zase nie sú jedlá, ktoré by aktívneho chlapčeka na dlho zasýtili.
  Isté je, že ak by lo o ochoenie, prejavilo by sa to obezitou alebo aj napriek dostatočného príjmu potravy chudnutím, nervozitou, nespavosťou a aj inými príznakymi ako príjmom potravy. Ak sa vám vak príjem zdá naozaj neprimeraný veku aj výdaju/ aktivite, pohybu/ odporúčm robiť jeden celý týždeň zápis všetkého, čo dieťa zje a vypije, samozrejme už teraz je potrebné pravidlene merať hmotnosť a výšku a potom jedálníček vyhodnotiť s lekárom , ktorý na základe váhy, výšky, aktivity, BMI zhodnotí : či je príjem potravy naozaj neprimerane vysoký a čo môže byť jeho príčinou.

 • Moj 5 rocny syn

  , Autor: zuzana28

  Dobrý deň, ako zacat...moj syn ako dovrsil 3 roky siel do skolky a vyzeralo to asi takto rano sa mu nechcelo vstavat bol mrzuty, nervózny a placlivy...ked sme dosli do skolky( bol iba na 4 hod.nakolko som tehotná) po dva dni mi plakal aj rano v skolke, potom uz ok ale sam nechodil vzdy dosla ucitelka prenho...ale chodil iba 5 dni a bol chory aj dakedy 3 tyzdne a zas na 5 dni siel do skolky a zas chory...takto to slo cely rok...potom som ho odhlasila nakolko bol furt chory...po roku zas som ho dala do skolky (predskolak)...ale rana su take,ako kedy že ho davam vtu istu hodinu spavat...a rano ako kedy vstane v pohode a aj v skolke v pohode na 4 hod.ho zobrali...ked som dosla prenho tak som sa pytala co robili,ci vsetko spapal..a jeho odpoved na moju otazku ze bud neviem alebo nechce povedat ...ze jeho to nebaví a ze nechce chodit do škôlky. ..vravim však sa tam naucis vsetko ako pouzivat rucicku..ratat..a pod.no jeho to jednoducho nebaví. .stazoval sa ze ho bije jeden chlapec..tak som to sla riešiť s ucitelkou a ta mi povedala ze aj on sa bije (je dost zivy) vravel ucitelky ze sa biju s mojim nevlastym synom(17r.) Co by mal mat rozum...ale s mojim synom sa nedokaze normalne hrat ale biju sa...viac krat som ho upozornovala, ale jemu to je aj bolo jedno, tomu 17r. Učiteľka sa pytala ci vie kreslit vravim ze ho to nebavi a ked aj kresli iba carbe, ratat nevie bo nechce sa nic ucit..bo ho to nebaví a je stoho nervózny. ..:-( Ucitelka mi vravela ak by bol nejaký problem tak mi povie a aj keď nebude chcieť nieco robit do zošita tak mi to da domov snim porobit..ja som jej vravela ze kludne nieje problem...Nemôže mat nejaký blok ci zdrav.problem..este by som pockala a az na dalsi rok snad snim isla ku psychologicke ci moze nastúpiť do skoly ci netreba odklad...no neviem som zufala :-( mozete mi poradit ako nato ist aby mal zaujem o tie uciva co robia v skolke...ďakujem a prajem pekny den... Dovidenia

  Odpovedá: odbornik2

  Vidím, že to nie je ani tak zdravotný problém, veď teraz už tak často chorý v škôlke nebýva, ako výchovný. Jeho nevlastný brat asi býva s vami, musia si k sebe nejako nájsť cestu. Malý brat zväčša k tomu staršiemu vzhliada ako k svojmu vzoru, ale to by sa museli spolu aj hrať, nie len biť, ako spomínate. Neviem ako päťročný syn prijal súrodenca, ktorý sa medzitým pravdepodobne narodil. Váš problém treba riešiť v rodine: snažiť sa, aby deti mali spoločné záujmy, hra ale na druhej strane , keď že je medzi nimi vekový rozdiel, venovať sa aj každému zvlášť podľa jeho veku a záujmov. Starší by sa mohol mladším venovať , občas ich postrážiť, ale na druhej strane ho tým netreba veľa zaťažovať, mal by mať dostatok priestoru aj pre vlastné potreby a záujmy. Je to naozaj ťažké.
  Je dôležité, aby ste si pri všetkých starostiach našli aspoň pol hodinky denne, kedy sa venujete len 5ročnému synovi: hráte sa spolu, kreslíte si, spievate, rozprávate sa, mal to robiť aj jeho otec. Len tak zistíte, či dieťa má o niečo záujem, prečo zase o iné veci záujem nemá. Na to, čo bolo v škôlke by ste sa mali opýtať pani učiteľky a keď malého nebaví sa o tom rozprávať, tak to s ním nepreberajte, rozprávajte sa a bavte sa o vašich spoločných veciach a o tom, čo má rád a na čo sa teší: stačí možno stavať kocky alebo lego, ísť na prechádzku so psom, alebo za zvieratkami. Výchova detí je najťažšia úloha a nikto nás ju neučí. Treba však na ňu veľa lásky a trpezlivosti, s tým nič nepokazíte.

Otázok: 252

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: