Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Opakovaný zlatý stafylokok

  , Autor: Ivka_VK

  Dobrý deň, syn 5r. škôlkar. V dec. mal pozitívny nález na zlatého stafylokoka v nose, výter z nosa bol urobený po soplíkoch ktoré neprechádzali. Naša pediatrička nasadila Bitamon. (cez sviatky mesiac v škôlke nebol) Na konci januára opäť soplíky, ktoré neprechádzali. Po výteroch pozitívnych na zlatého stafylokoka lekárka nasadila Unasyn. Teraz, v marci, znova soplíky - ten prejav je podobný - pocit plného nosa, upchatých dutín, no pri fúkaní vyfúka dosť málo, akoby to nevedel dostať von. Preto mám podozrenie opäť na toho koka. Moja otázka: je toto správne nasadzovať ATB? Lebo podľa mňa sa mu zlatý stafylokok stále vracia, po preliečení, po 2-4 týždňoch v kolektíve znova. Keď mu pôjdem dať teraz urobiť výtery a vyjde mu, pediatrička opäť nasadí ATB. Osobne nie som za toto riešenie, najmä ak sa mu to isté opakovane vracia.. Ale čo potom? Ako mu pomôcť, keď mu tie sople neprechádzajú, má upchaté dutiny, plný nos a neprechádza to.. nemôžem ho tak nechať týždne... ďakujem

 • 3 ročné dieťa odmieta iné deti

  , Autor: KaKra

  Dobrý deň, syn má tri roky, od septembra navštevuje škôlku.
  Pred škôlkou som s ním často chodila von medzi iné deti, mal aj kamarátov. Vyhľadával spoločnosť iných detí.
  V septembri nastúpil do škôlky, viac tam nie je ako je, keďže je často chorý. A keďže je často chorý, tak s ním trávim veľa času doma sama.
  A už asi dva mesiace nechce chodiť medzi deti, keď sa k nemu nejaké priblíži, začne plakať, skrýva sa mi za chrbtom. Dokonca odmieta aj kamaráta, najradšej by bol von sám, vyhýbal sa všetkým aj deťom aj dospelým. Začalo sa mu aj obdobie vzdoru, chce robiť všetko sám, vymýšľa a skúša naše hranice. Trápi ma jeho správanie k iným deťom a dospelým. Akonáhle sa k nemu niekto prihovorí, priblíži, začne hystericky a nervózne revať. Môže to mať súvis so vzdorom a tým, že trávi čas viac doma sám so mnou ako von a v škôlke? Alebo je potrebné to riešiť psychológom?

 • Plač v MŠ

  , Autor: 552017

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať môj syn chody do predškolskej triedy MŠ. Ale ráno chody z plačom ráno doma vyjednává či musí ísť do školky ja opoviem , že musí tak ideme v pohode. Keď sme vo škôlke a ideme do triedy púšti sa do plaču,že neje chce ísť dom plače tam iba chvíľu keď zavriem dvere na triede potom je zachvilu ticho lebo ešte čakám chvíľu na schodoch.Chodil len do obedu a vždy plného chodím ja zo škôlky chodí spokojný.dakujem pekne

 • Stolica u 5 ročnej dcérky

  , Autor: Lucyma

  Dobrý deň.
  Neviem si už rady. Máme päťročnú dcérku, ktorá ani za nič nechce chodiť na veľkú. Ani záchod,ani nočník. Dokáže stolicu zadržiavať aj týždeň. Potom má tak tvrdú a veľkú stolicu,že je pre mňa neuveriteľné, ako to dokáže vytlačiť. Užíva probiotiká, sirup zo sliviek a fig, mlieko pije iba bezlaktozove. Keď sa kaká, tak iba trošku a do gatiek. Chodí takto špinavá, nikomu nič nepovie. Na nočníku dokáže sedieť hodinu a nič. Postaví sa, oblečiem ju a hneď je špinavá. Neustále o Tom rozprávame. Dokonca sa s manželom kvôli tomu hádame.Momentálne sme v nemocnici, už druhý krát tento rok kvôli veľkým bolestiam v brušku. Vybrali jej slepé črevo a primár, ktorý ju operoval vravel, že ju museli vycievkovat, že mala celé črevo upchaté stolicou. Nepomáha povzbudzovanie, obimanie, odmeňovanie, vyhrážanie, krik. Už zo zúfalstva skúšam všetko možné. Dokonca ma napadlo, že keď bola malá, tak sme v plienke v stolici našli lego a dokonca aj tuškovu baterku okrúhlu, ktorú zjedla. Či jej náhodou niečo nezostalo v čreve a neprekáža jej to v kakani?
  Chodí do prípravky v škôlke, má tam kamarátky, do škôlky sa teší, takže kolektívom to nebude. Mám vyhľadať psychologičku? Nemôžem to nechať tak, ako píšete v iných prípadoch, že si to nevšímať, lebo znova skončíme v nemocnici. Jej nevadí, že chodí špinavá a dokáže zadržiavať niekoľko dní.
  Ďakujem za odpoveď.

 • Priedušky

  , Autor: Zibi

  Dobrý deň,
  malej dnes diagnostikovala naša pediatrička zápal priedusiek (teda zúženie alebo niečo také), má ich chytené. Dala nám ventolin na inhalovanie (tam je to zložité, dcérka odmieta, podarilo sa mi len z menšej diaľky od dutín počas spánku, nie úplne), ďalej nahrievam a natieram hrudník, tiež ako mi dovolí domácou bravčovou masťou a trochu do čaju ako nám davala naša babka. Inak neviem pomôcť. Malej sa zle dýcha, je vystrašená (chápem to, len už neviem ako jej ešte pomôcť. Ešte máme doma infralampu solux a, či by som mohla aj ňou nahriat malej zozadu priedusky. Ďakujem

 • Boji sa kakať do nočníka

  , Autor: Silvia-Hut

  Dobrý deň,
  môj malý má 2,5 roka a stále kaká iba do plienky. Plienku má už iba na obedný spánok a večerný, cez deň je bez nej, s cikaním problém nemáme, aj keď občas sa stanú ešte nejaké nehody. Čiže kakáva ráno po spánku a večer keď mu dám plienku na noc. Inak to zadržiava.
  Vysvetľujem mu, že to nemôže zadržiavať, že ho bude bolieť bruško a pod. Minule som mu povedala, že ak sa mu bude chcieť kakať, môže mi povedať a skúsime na nočník alebo záchod. Pekne sa vypýtal, povedal mi že sa mu chce kakať, aj som videla, že už to pojde, ale začal sa zatínať a zadržiavať a vzpierať a nechcel to tam ani za nič pustiť, akoby sa bojí. Potom odíde a zadrží to a počká si až na plienku. Neviem už ako ho mám motivovať aby sa nebál, skúšala som už všetko možné. Minule som mu vo vani povedala, nech to nedrží a pustí (lebo už ani nejedol, čo ho bolelo brucho, že to držal), a akoby na povel to pustil,ale na druhý deň už nechcel ani tak, ani na tretí. A neviem či je dobré učiť ho to takto do vane.
  Ak by ste mi mohli prosím poradiť ako ho mám, keď sa vypýta a sedí na záchode priviesť k tomu aby sa nebál, vždy keď cíti, že to ide to zadrží a ide zo záchoda alebo nočníka preč, že nejde, povie. Skúšala som knižky, rozprváky, že mu kúpim čo chce, alebo len som mu spievala, hovorila som že nech potlačí, alebo niekedy som skúšala nehovoriť nič, len čítať knižku, ale nepomohlo nič.
  Ďakujem za vašu radu.

 • Škôlka

  , Autor: Zuzkaeli

  Dobrý večer prajem chcela by som sa informovať mám dcérku ktorá má. 6 rokou a od kedy chodí do škôlky do Prešova tak stále my place ale ona chce chodiť do škôlky len stále je tam ten broblem že my. Place keď príde domov zo škôlky mami ja. Musím nakresliť páni učiteľke obrázok lebo bude smutná a nervózna ako keby sa ona musela in zavďačiť alebo nechám aj sme tam urážky ako že si túcna od spolužiakov nechcem aby moja dieťa skončilo pri deckej psychologické alebo málo debky so škôlky z páni učiteľkou sme sa rozprávali o nadavkach ale to že ona plače a prosím nevolaj učiteľke do škôlky

 • odplienkovanie

  , Autor: Ignota

  Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj syn oslávil pred pár dňami 4. narodeniny. Stále nosí plienky. Odmieta ísť na nočník aj na záchod. Nechce ani počuť o tom, že by nemal mať plienku. Ak ju nemá, tak stále plače. Keď ho prehovorím, tak niekedy aj sadne na záchod, ale nikdy sa mu nepodarí vycikať aj keď sa snaží. Akoby mal nejaký blok. Skúšali sme aj to, že sa vyciká do vody alebo do vane pri tečúcej vode, no nič nezaberá. Stále je zaťatý a rozhodnutý že on "ciká iba do plienky a nechce sa naučiť do záchoda". Naša pani pediatrička mi len povedala, že to treba skúšať a neexistuje nijaký návod na to ako dieťa naučiť chodiť na záchod.
  Mám aj o 2 roky mladšieho syna a jemu sa už viackrát podarilo pekne vycikať do záchodu a videl to aj starší syn, ale ani to nepomohlo. Neviem čo mám robiť. Kvôli plienkam nemohol ani v septembri nastúpiť do škôlky. Pritom to je taký šikovný chlapec.
  Ďakujem Vám za každú radu.

 • smäd, močenie, náladovosť, svrbenie, bolenie v boku

  , Autor: mimanr

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 5 ročnú dcérku. Ešte pred rokom to bolo zdravé dieťa bez nejakých zdravotných problémov, veľmi živé, veselé, usmiate, nekonfliktné. Akurát v 2 rokoch veku si z Kréty priniesla zápal močových ciest liečený ATB.
  V poslednom roku sa ale sťažuje na niekoľko problémov. Objavil sa atopický ekzém. Najmä v zákolení a zozadu nôh a na chrbtoch rúk. V lete bol hrozný, obrovské mapy, v zime sa zlepšil, ale stále suchá svrbivá pokožka. Je sledovaná na kožnom. Takisto v poslednom roku začala tvrdiť, že jej je v noci veľmi teplo, odokrýva sa, aj keď mne je chladno, navečer si stale pýta piť, vraj je veľmi smädná a aspoň 2 razy pred spaním ide cikať. Pritom počas dňa pije normálne, nie nejako vela. Na noc jej dáva len tak pár glgov a v noci chodí cikať 2-3x. V škôlke sa mi pani učiteľky sťažujú, že sa stále pýta počas spánku a nechcú ju kvôli discipline púšťať, lebo cikajú pred spaním. Ona ale často nespáva, teda sa jej dá aj cca pol hodinu po tom, čo si ľahnú. Požiadala som ich, aby ju púšťali, nakoľko som si u nich overila, či naozaj ciká. Ciká normálne, nie že si len cvrkne. To trvá cca rok. Takisto takmer pravidelne každý mesiac sa obajví pálenie pri močení. Prvý raz som ju len natrela bepanthenom, nakoľko bol večer a nemala som doma nič iné, do rána bola v poriadku, aj nasledujúce dni, takto je to cca raz mesačne, pride to, je vyštípaná, namastím a do druhého dňa ok, pre istotu sedávala v repíku, aj som dala pani doktorke vyšetriť moč, všetko bolo ok. Rovnako sa už rok niekoľkokrát za mesiac sťažuje na bolesť pod ľavým rebrovým oblúkom, nie bližšie k pupku,skôr smerom k boku. Vraví, že ju bolí bôčik. Prichádza to z ničoho nič, bez záťaže, poskočí, alebo sa otočí a skrúti tvár, pobolieva ju to počas dňa, potom zasa vela dní nič. Bola vyšetrená, aj na sone, výsledky ok. Posledný týždeň si brhlí očká, vraj ju bolia a včera cikala každú polhodinu bez bolestí, ale nepila nejako vela. Dala som jej uroval a urologický čaj. A svrbí ju ten ekzém. Zhruba pred pár mesiacmi mala také obdobie, že veľa večer pila, naozaj veľa, strašne smädná, pritom počas dňa pila normálne, už jej pani doktorka dala vtedy vyšetriť moč na cukor a nič. Ten posledný rok je aj veľmi náladová.
  Ja už naozaj neviem, rozhodne si nevymýšľa. Ja viem, že to možno nepôsobí tragicky, ale keď mate úplne zdravé bezproblémové dieťa, ktoré je zrazu náladové, či je sviatok-piatok, bez príčiny, a stále dookola sa opakujú rovnaké problémy, rada by som sa uistila, že je ok. Kolegynina vnučka to mala podobne a zrazu bol z toho diabetes, tak ma to vydesilo, no vtedy pred pár mesiacmi mala aj moč s ohľadom na cukor ok.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za názor i prípadnú radu.

 • papanie v škôlke

  , Autor: adie

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť ohľadom jedenia môjho syna v škôlke.
  V septembri nastúpil do škôlky a odmieta tam jesť.Doma sa pekne napapa,aj keď musím priznať,že nikdy nebol veľký jedák a je dosť vyberavý,ale v škôlke odmieta jesť aj piť.
  Riaditeľka v škôlke je dosť neprijemná a dnes ráno mi napríklad povedala,že je to moja vina,že som ho nepripravila dostatočne na škôlku,pretože je naučený iba na domácu stravu.Vedeli by ste mi poradiť ako to nejako zmeniť

 • nechut do jedla

  , Autor: Lizy

  Dobry den .Chcela by som prosim vas poradit alebo opytat sa ci je to normalne ked mi syn malo je. Ma 4,5roka uz to trva dlho co malo je......skusala som Floraliv ale to prestal mat chut na mlieko......Na ranajky vypije pohar granka aj na veceru.Pocas dna zje napr. 1 croisant ,1 sojovu tycinku,1 kinder cokoladku jednu palicku,1 cukrik asi 2litre vody.Ked ma lepsi den ma navarene oblubene jedlo rezne alebo kuraciu polievku tak sa naje aj 2krat .Ale stale ho treba nahanat aby sa najedol.ja uz neviem co mam s nim robit :( Varim kazdy den nieco ine alebo naco ma chut a myslim si ze som aj dobra kucharka tak neviem preco mu nechuti......Kazdy den je tu len krik koli tomu jedeniu.Syn este nechodi do skolky.....Obcas je dost agresivny stale mu hovorim ze je to preto lebo malo jedol.....Dakujem za odpoved

 • spanok

  , Autor:

  dobry den neviem ci to patri ku vam alebo skor do oblasti psychologie ale potrebovala by som pomoc mam 4,5 rocneho syna ktoreho sa snazim s prestavkami asi vyse roka naucit spat v jeho izbicke.niekedy to ide lepsie niekedy horsie a place ze chce spat s nami on tam nechce byt ale na otazku ci sa boji povie ze nie ma aj svetielko co mu svieti aj som mu povedala ze moze ku nam v noci prist aj sme sa dohodli ze cez tyzden v izbicke a vikendy s nami... skusala som to dobrovolne aj nasilu" vyhrazanim sa"... neviem co mam robit som v 6 mesiaci a on sa neskutocne roztahuje a kope. uz ked si ako tak zvykne vzdy ochorie a to ho chcem mat pri sebe a davat pozor... a potom som znova na zaciatku .... je to zacarovany kruh.... viete mi dat radu ako to skusit ci to ma este cas?dakujem

 • Odmieta cikat v škôlke.

  , Autor: Anonym100

  Dobrý deň, môj syn 3rocny nastúpil v septembri do materskej školy. Zo začiatku tam chodil veľmi rad všetko bolo v poriadku. Po mesiaci sa mu už tak nechce ale ráno ide sám len pred triedou si to rozmysli. Problém je v tom ze odmieta chodiť na toaletu, nevedia ho učiteľky ani ja prehovoriť aby sa išiel vycikat. Stalo sa už aj ze to nevydržal a pocikal sa, prišlo to zo dňa na deň. Viete mi poradiť co by mohlo pomôcť. Ďakujem.

 • Pokakavanie a zajakavanie

  , Autor: Vitam

  Dobry den, chcela by som sa poradit, moj syn ma 3 roky. Narodil sa mu surodenec a vzapati nastupil do skolky a tu sa zacali problemy. Zacal sa nam pokakavat do gati, 2x sa pokakal aj v skolke, od toho dna sa zacal zajakavat. Neviem ci ho ucitelka vyhresila, alebo aku metodu zvolila, ale chlapec sa nas zacal pytat, ci sa pani ucitelka nebude hnevat ked sa vypyta na zachod. Na dalsi tyzden zacal zadrziavat stolicu. A aby toho nebolo malo, zistili sme, ze maju v triede problemoveho chlapca, ktory je agresivny k ostatnym detom. Ked s nim zazil nieco stresujuce, doma sa kazde jedno slovo zajakaval a najvacsie zazitky boli, ze sa v skolke bili. Velmi ma to vsetko znepokojilo, tak som syna vyhlasila zo skolky, ze bude somnou a s babatkom doma aspon rok. Na jednej strane ma to mrzi, lebo sa zacinal pekne adaptovat, papal, zapajal sa do aktivit, doma mi ukazoval ako cvicia na pesnicky, ale na druhej strane "krical" ze nieco nie je dobre. Ako mu mam pomoct s tym kakanim, viem ze ho nemam hresit, skusam to aj po dobrom, no nic nepomaha. Vypyta sa, sadne si na zachod a tam to skonci. Zajakavanie uplne vymizlo, ale bojim sa, aby nastupom za rok do novej skolky sa opat nevratilo.

 • Hikanie pri rozpravani

  , Autor: mireille

  Dobry den, pani doktorka,
  nasa 4,5 rocna dcerka ma taky zlozvyk, ktory trva asi 3 mesiace. Ked sa nadychuje pocas rozpravania, takmer vzdy pritom akoby zhikne. Tento zlozvyk si uz raz priniesla zo skolky, v satni som spozorovala par deti, ktore rozpravaju rovnako. Vtedy to po case odznelo same, no teraz ju to drzi, mam pocit, ze je toho aj viac a nic nepomaha. Dohovarame, tvarim sa, ze jej akoze nerozumiem, ked hika, uz som skusila aj, ze ju akoze nezapisu do skoly, ked bude hikat, lebo sa tam tesi, ale nic nepomaha. Ked ju napomeniem, da si tak 2 vety pozor a hika dalej. Je to dost otravne, aj rodina sa ma uz pyta, ze co to ma byt. Niekedy sa mi az zda, akoby sa nevedela "vymacknut", tolko robi prestavok, aby sa nadychla a zhikla. Inak je to sikovne dievcatko, len uz je od januara doma, najprv pre chorobu, potom zatvorili skolku, doma ma este 2-rocneho braceka, ale badam na nej, ze by uz potrebovala kolektiv, dokonca obcas po nom opakuje jeho "dvojrocnu rec". Chcela som Vas poprosit o nazor, ci to treba riesit s odbornikom, alebo ako postupovat. Dakujem.

Otázok: 272

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: