Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Opakovaný zlatý stafylokok

    , Autor: Ivka_VK

    Dobrý deň, syn 5r. škôlkar. V dec. mal pozitívny nález na zlatého stafylokoka v nose, výter z nosa bol urobený po soplíkoch ktoré neprechádzali. Naša pediatrička nasadila Bitamon. (cez sviatky mesiac v škôlke nebol) Na konci januára opäť soplíky, ktoré neprechádzali. Po výteroch pozitívnych na zlatého stafylokoka lekárka nasadila Unasyn. Teraz, v marci, znova soplíky - ten prejav je podobný - pocit plného nosa, upchatých dutín, no pri fúkaní vyfúka dosť málo, akoby to nevedel dostať von. Preto mám podozrenie opäť na toho koka. Moja otázka: je toto správne nasadzovať ATB? Lebo podľa mňa sa mu zlatý stafylokok stále vracia, po preliečení, po 2-4 týždňoch v kolektíve znova. Keď mu pôjdem dať teraz urobiť výtery a vyjde mu, pediatrička opäť nasadí ATB. Osobne nie som za toto riešenie, najmä ak sa mu to isté opakovane vracia.. Ale čo potom? Ako mu pomôcť, keď mu tie sople neprechádzajú, má upchaté dutiny, plný nos a neprechádza to.. nemôžem ho tak nechať týždne... ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem to úplne presne zhodnotiť, lebo som dieťa nevyšetrila, ale ak má len zlatého stafylokoka v nose / podstatné je, či nie je resistentný na oxacilin, tzv MRSA/ nemá známky bakteriálnej infekcie organizmu / vysoké CRP, horúčky/ tak by som nález v nose určite neliečila podávaním antibiotík. Ale ako vravím, je to môj teoretický názor, lebo som dieťa nevyšetrila. Platí však, že neliečime výtery ale dieťa.