Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 3 ročné dieťa odmieta iné deti

    , Autor: KaKra

    Dobrý deň, syn má tri roky, od septembra navštevuje škôlku.
    Pred škôlkou som s ním často chodila von medzi iné deti, mal aj kamarátov. Vyhľadával spoločnosť iných detí.
    V septembri nastúpil do škôlky, viac tam nie je ako je, keďže je často chorý. A keďže je často chorý, tak s ním trávim veľa času doma sama.
    A už asi dva mesiace nechce chodiť medzi deti, keď sa k nemu nejaké priblíži, začne plakať, skrýva sa mi za chrbtom. Dokonca odmieta aj kamaráta, najradšej by bol von sám, vyhýbal sa všetkým aj deťom aj dospelým. Začalo sa mu aj obdobie vzdoru, chce robiť všetko sám, vymýšľa a skúša naše hranice. Trápi ma jeho správanie k iným deťom a dospelým. Akonáhle sa k nemu niekto prihovorí, priblíži, začne hystericky a nervózne revať. Môže to mať súvis so vzdorom a tým, že trávi čas viac doma sám so mnou ako von a v škôlke? Alebo je potrebné to riešiť psychológom?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite to súvisí s tým, že nie je zvyknutý na spoločnosť iných detí. Treba to robiť veľmi citlivo a pomaly, aby si na spoločnosť detí znova zvykol. Možno mal s deťmi zlú skúsenosť, treba sa opýtať v škôlke. V tomto veku sa už detí začínajú hrať s inými deťmi nielen vítajú ich spoločnosť v blízkosti. Skúste sa s ním hrať ako iné dieťa, na skrývanie na akože niečo robiíte.
    Ak by sa strach nezvolňoval je na mieste spolupráca s detským psychológom