Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Reč

    , Autor: Majka127994

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať, mam 28 mesačného chlapca. Keď sa narodil vážil 2690kg a 48cm zdravý chlapec. Teraz 12kg a 92cm. Chodí, beha, vymýšľa, čítam mu knižky, ktorého pomaly ani nezaujíma, niekedy mi ukazoval obrázky a pomenovala som ich ale nezopakoval nič. Rozpráva mami; babi, mňam, nie, nejdem. Vyjadruje najčastejšie negativnejsie prejaví, nejdem, nechcem. Pred pol rokom vedel povedať aj áno, ale teraz keď sa ho spýtať chceš niečo sladké? Ideme na prechádzku, ideme pozrieť film si hladný? Namiesto áno ma chytá za ruku a vodí kam chce. Namiesto toho aby mi povedal áno. Používa gestiku a mimiku pohyby tela. Rukami hodí a ukáže co chce a spýta sa ma ci to môže tak ze mi to položí na ruky pozriem na mňa a ukáže mi an to prstami a povie hm, vtedy viem ze to chce. Poviem ako môžeš si dat. Usmeje sa zoberie vysmiaty mi sadne na nohy a papa. Nechce rozpravat. U doktorky sme boli je v poriadku. Chlapci rozprávajú neskôr. Ale predsa ani knižky ho nebavia, zoberie mobil sam si pusti co chce,mobil ovláda lepšie než knihy. Ja zoberiem knihu začnem čítať aby ma počul a on si ľahne na mňa keďže ho kojim mobil do rúk a pusti si abecedu alebo niečo čo ho záujme. Je podľa vás normálne ze dieta ma radšej rozprávku cez mobil ako knihy. A ze nerozprava zatiaľ. Niečo blaboce ale veľa toho nepovie. Ďakujem za odpoveď Maria

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zásadná chyba: mobil nemal doteraz a do troch rokov určite ani vidieť!!!!!!!!!!!Ani vedieť, že sa tam niečo ukazuje. Je to jednoduché kukať a nemysliť!!!!Bude to náročné, ale mobil úplne odstráňte z jeho dostupnosti a venujte sa mu ako predtým: hra, spievanie, obrázky, veci v okolí pomenovávajte. Nič iné vám neviem poradiť. Je to ťažké vysloviť ale mobil, tablet: spravia z múdreho dieťaťa hlúpe