Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 21 nesačné dieťa sa všetkého bojí

    , Autor: danka-4

    Dobry den prajem p. doktorka.
    Moj takmer 21 m syn sa vsetkeho boji. Boji sa deti, niekedy cudzich ludi, viac muzov, no to by som ako tak chapala.. no zacal sa bat napr pierka z vtacika, ked sme na ihrisku a zbada tam nieco take, uteka prec a uz tam nechce ist. Niekedy sa boji aj listov zo stromu, ak zafuka vietor a zafukne mu ich k noham a podobne. Mam pocit,ze sa s nim uz nikam neda ist, vsade si nieco najde :(
    Od malicka bol trosku taky, ale tychto zvlastnych veci sa zacal bat tak cca 2-3 mesiace do zadu. Uz som rozmyslala, ci sa nieco nestalo ale naozaj neviem. Kazdy den chodime doobedu von aj na 3 hodiny a nikdy takto nevyvadzal. Vacsinou mu ukazem, chytim to do ruky, ze aha, je to len pierko, alebo listok. Niekedy mi dokonca povie, ukaze, ze to mam zobrat a dat prec. Niekedy je to fakt vycerpavajuce :(
    Je to prosim normalne?
    Dakujem vopred za Vas cas a odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti sa niekedy boja neznámych vecí. Podľa toho ako situáciu popisujete sú však jeho obavy prehnané. Treba zhodnotiť, či táto situácia nenastala po nejakom traumatizujúcom zážitku: zmena prostredia, svedok nepríjemnej situácie, vstup do kolektívu a separácia od matky a podobne. Ak to vidíte ako problém bežnej komunikácie a režimu dieťatka a stupňujú sa jeho obavy, je na mieste vyšetrenie u detského psychológa.