Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Na nič mama

    , Autor: Dija

    Dobrý deň. Mám skoro ročnú dcérku ja sama mam len 18 rokov a mam pocit že niekde robím chybu. S maličkú som sama, priateľ je denno denne v práci. Mame v rodine viac detičiek v jej veku a sú veľmi šikovné vedia pekne ukazovať kde je čo a podobne ale moja mala akoby sa jej nechcelo, ostatný mi hovoria že sa jej mam viac venovať ale ja sa snažím každý deň sa snažím s ňou rozprávať, ukazujem jej, hráme sa spolu no niekedy to vyzerá ako by ju to nezaujímalo vie dat papa len keď sa jej chce vie povedať mňam mňam vie čo znamená keď poviem ze ideme papať keď poviem nono na to mi vôbec nereaguje. Do toho sa starám o domácnosť niekedy neviem kde mi hlava stoji, stane sa že nestihnem navariť, oprat,.. priateľ je potom nervózny potom som ja nervózna. Neviem začínam mať pocit že to nezvládnem že nebudem dobra mama že ju nedokážem vychovať neviem či na to moc netlačím veď je ešte maličká len keď mi stále opakujú že sa jej mam viac venovať začínam mať pocit že je chyba vo mne že niesom pripravená na to vychovávať dieťa že neviem ako na to že niekde robím chybu. Inak je to veľmi krásne diavčatko vždy pekne papala aj jej chuti papať ja ešte stále kojím v noci pekne spinkame malo kedy sa budí, len s uspavanim je to troška boj alebo keď si ju niekto zoberie k sebe hneď sa začne pýtať ku mne a plakať.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste určite veľmi dobrá mladá mamička. Nie ste však taká mladá, aby ste sa nevedeli postarať o svoje dievčatko! Veď naše mamy a babky mali deti ako 16-17 ročné, krásne ich vychovali. Ja sama som mala prvé dieťa ako 21 ročná, študovala som, nebolo to ľahké, ale dnes je aj z nej doktorka. Píšem to len preto, aby ste si nerobili žiadne výčitky, nemôžete aj zabezpečiť domácnosť na sto percent aj sa venovať dieťaťu. Je úžasné, že stále kojíte. Treba sa s ňou naozaj veľa rozprávať, ale samozrejme aj popri tom, keď niečo robíte, môže byť napríklad v ohrádke, sleduje čo robíte a vy jej to komentujete. Jediné pred čím varujem je, nedávať je telefón, tablet na hranie, len aby sa zabavila ani ju nenechávajte pri televízii, tam sa nič nenaučí. V tomto veku deti ešte veľa nehovoria ale je dobre, že správne reaguje, keď jej niečo poviete.
    Ste super mama a len ďalej pokračujte vo výchove.