Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Budenie ručičkami

    , Autor: magdinka

    Pani doktorka, moje 6-mesačné dievčatko sa neustále budí ručičkami v spánku. Stále ju preto zavinujeme. Už je však silná a ručičky ľahko vystrčí, potom si žmolí očká, vyráža dudlík a nikdy sa jej ešte takto nepodarilo zaspať. Ona akoby ich musela vystrčiť a zároveň to neznáša a totálne sa skľudní až keď ich má zavinuté. Robí to vo dne v noci. Bez zavinutia nezaspí. Ulitku nezniesla, ani spací vak. Taktika uvoľňovania najskôr 1 a potom 2 ručičky nezabrala. Pri čičíkaní jej v zavinovačke musím držať rúčky, potom spokojne zaspinká. Aj v noci, keď spí hlbokým spánkom a rozviažem ju, ručičky jej automaticky vystrelia k očkám a poďho žmoliť si ich. Malá sa už pretáča, no na brušku spať nevie, nie je to jej obľúbená poloha. Začalo to, keď mala 3 mesiace a objavila si ručičky. Prosím Vás, kedy to odznie? Neviem si predstaviť, ako by bolo toto odučiteľné. Skoro vôbec nespávam, lebo ju neustále preväzujem. Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To je dosť zvláštne. Bábetká sú naozaj niekedy rady zavinuté, majú primerané teplo a pokoj. Ja by som ju pekne zavinula navečer, keď tak pokojne spinká, s vývinom si postupne nájde iný spôsob zaspávania aj spánku a nebude sa už budiť. Ešte to skrátka nejaký týždeň vydržte.