Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

5,141 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Častá menštruácia

  , Autor: Leaa

  Dobrý deň, mám taký problém.. Mám 17 rokov a menštruáciu mám už od 12. Doposiaľ som nemala skoro žiadne problémy. No posledný mesiac- dva mám príliš často menzes. Napríklad som mala menzes, 8 dní prestávku a potom zase menzes, 10 dní prestávku a zase.. Ale mesiac dozadu som napríklad špinila 20dní v kuse. Už neviem čo si mám počnúť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pri nadmerne častej menštruácii, ako aj ťažkostiach, ktoré predtým neboli a prejavili sa u Vás posledné dva mesiace odporúčam návštevu obvodného gynekológa.

 • Výtok

  , Autor: Niky93

  Dobrý večer, chcem sa opýtať.
  Pred mesiac aj niečo som doliečila s partnerom ureaplazmu a potom som volala ohľadom výsledkov a bola už negatívna. Potom som mala menstruaciu a všetko išlo normálne až kym som nedostala ďalšiu. Urobila som si 2 testy a zistila som ze som tehotna. Môže to byť problem ked som brala predtým sumamed?? Dr ma objednal az na budúci týždeň a dnes som pocítila silný vodnaty vytok ktory zase cítiť za rybami veľmi. Môžem mať opäť ureaplazmu?? Je to všetko problem?? Mam pocit ze mi nejak picha v bruchu. Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Summamed nie je kontraindikvaný počas tehotenstva. Neviem, aká dlhá časová doba uplynula medzi preliečením ureaplazmy a súčasnosťou. Teoreticky sa ureaplazmová infekcia mohla vrátiť, ale takto Vám na to neodpoviem, preto by som nepanikáril. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Hak a vlozka v zube

  , Autor: Madmazel123

  Dobrý večer, zaujímalo by ma ci liečivá vložka v zube, ktorú mi dal zubár na cca 2 týždne, ovplyvňuje ucinok hak ci je potrebne sa chrániť po tuto dobu aj inak.? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, stomatologické zásahy a liečivá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie nemajú. Pokračujte v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie dľa odporúčania gynekológa.

 • Dvojčatá

  , Autor: Žaneta

  Dobrý deň, ležala som v nemocnici koly tomu že som skrvacala a zistili mi že mám hematóm vo veľkosti 3,5cm ktomu mám placentu uloženú celkom nízko a skrátený krcok na 1,5cm .už som doma a nekrvacam len mi nasadili gujaracin a magne b6.Som ešte len v 17 týždni a mám strach,či detičky donosim.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, tehotenstvo s dvojčatami je stále rizikové už od jeho začiatku. V 17. týždni hovoriť o nízko uloženej placente je predčasné. Treba myslieť pozitívne a počítať deň po dni. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo zdravotnícke zariadenie, kde ste boli hospitalizovaná.

 • Špinenie

  , Autor: Alexandra

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať.
  V pondelok som dostala,, menštruáciu '' (25.den) vo forme špinenia. Je 3.deň a mne sa menstruacia stále nerozbehla tak ako som zvyknutá. Nie je skoro vôbec ale čo som zaznamenala tak je klasické '' hlienove,'' hrudky na ake som zvyknutá počas normálneho krvácania. Mávam ju tak na 32.den a trvá 5-7 dní. S priateľom sa chránime kondómom, nedošlo k jeho prasknutiu ani raz.
  Co to všetko môže znamenať?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, existujú isté odchýlky v menštruácii, ktoré sa považujú za normálne a netreba ich riešiť. Niekedy sa menštruácia dostaví o pár dní skôr alebo neskôr, môže to ovplyvniť stres, životospráva a mnoho ďalších faktorov. Odsledujte si to a pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Meskami menstuacia

  , Autor: Simona

  Dobre ráno môj problém je taky je mi mešká menštruácia naposledy som ju mala 27Decembra od. Vtedy nič ,mne takto každý mesiac mešká takze som si toho hlavu nerobila tehotenský test som si nerobila lebo z priateľom sa hranime z Gumou..Môžte mi poradiť čo za tým môže byt ?Dakujem pekný Deň

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, príčin nepravidelného cyklu ako aj vynechania menštruácie môže byť viacero. Nepoznám však všetky okolnosti. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrenia a USG stanoví ďalší postup, prípadne nasadí liečbu.

 • Vynechaná tabletka

  , Autor: Nicole1112

  Dobrý deň,

  Prosím Vás užívam rok a pol HAK Sirmya. V treťom týždni presne na 17.ty deň v pondelok som zabudla užiť pilulku. Spomenula som si nato až v utorok v obvyklom čase keď užívam HAK. Čiže az po 24 hodinách. Užila som tabletku za utorok ale tu za pondelok som už neužila. Mali sme v nedeľu teda deň pred tým ako som zabudla užiť tabletku pohl.styk ale nebola pritomna ejakulácia do mňa ale bola mimo mňa.
  Chcem sa spýtať, pri dodržiavaní zvýšenej ochrany najbližších 7 dní, je tam zvýšené riziko otehotnenia? Či som reálne mohla otehotnieť za pondelok z predchádzajúcej nedele ak sa do mňa náhodou dostalo predsa niečo. A ako prosím teraz pokračovať keď mi tam visí jedna tabletka? Nechať ju tak a normálne pokračovať ešte tie 3 dní a potom mať 7 dní pauzu ?
  Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste boli v čase pohlavného styku chránená, tabletky hormonálnej antikoncepcie ste do toho času užívali pravidelne, tehotná by ste byť nemali. Vzhľadom k nadchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu bez užívania tabliet, antikoncepcia už nie je u Vás plne zaručená. Čo sa týka ďalšieho užívania antikoncepcie máte dve možnosti: 1. Pokračujte v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Zabudnutú tabletku už neužite. Po užití všetkých zvyšných tabliet z blistra (okrem tej zabudnutej) vynechajte interval bez užívania tabliet a začnite hneď užívať tablety z ďalšieho blistra. S najväčšou pravdepodobnosťou nenastane krvácanie, ak ste použili druhý blister. Počas užívania druhého blistra môže dôjsť k špineniu a krvácaniu medzi menštruáciami.
  2. Môžete ukončiť užívanie tabliet zo súčasného blistra, zahájte 7 dňový interval bez užívania tabliet a následne začnite užívať tablety z nového balenia vo zvyčajný deň v týždni (deň, kedy ste tabletu zabudli užiť musí byť započítaný). Ak chcete začať s novým blistrom v deň, s ktorým vždy začínate, môžete interval bez užívania tabliet skrátiť. Je však dôležité povedať, že počas nasledujúceho týždňa je nutné používať doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Hrčka

  , Autor: Simona

  Dobrý večer, potrebovala by som poradiť ☺️
  Druhý deň mam bolestivú hrčku medzi vagínu a konečnikom je dosť bolesti aj pri sedení aj pri chôdzi. Je to ako vred no ešte v ňom nieje nahromadený hnis Môj gynekolog má dovolenku a začína ordinovat až v pondelok. Chcela by som sa opýtať či môžem nato použiť masť ichtyolova a počkať do pondelku alebo račej zájsť na pohotovosť.. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ťažko sa k nálezu vyjadriť bez objektívneho vyšetrenia. Môže sa jednať o zapálenú Bartholiniho žľazu alebo už o jej absces, alebo aj o perianálny absces, ale opakujem, nevidel som nález, takže sa k tomu nemôžem bližšie vyjadriť. Odporúčam čo najskôr navštíviť gynekológa.

 • Revitanerv v tehotenstve a počas dojčenia

  , Autor: Darina

  Dobrý deň,
  Pred tehotenstvom som brala vitamíny Revitanerv kvôli drobnej protruzii disku L1/2 a L2/3, z ktorej mi tŕpli nohy, najmä pri sedení, Revitanerv naozaj zaberal a problémy zmizli. Počas tehotenstva som ho vysadila, nakoľko sa na obale píše, že nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy. Teraz som v 37.tt a počas celého tehotenstva som brala magnézium (Galvex), momentálne 3x2 kvôli tvrdnutiu brucha, ale magnézium mi pomáhalo aj na to tŕpnutie nôh. Problém však nastane asi budúci týždeň, keď mi gynekológ povie magnézium už nebrať. nohy mi trochu tŕpnu aj v posledných týždňoch, najmä v noci, niekedy sa kvôli tomu aj celú noc nevyspim, neviem si predstaviť že to po vysadení magnézia bude ešte horšie.
  Zaujímalo by ma, prečo sa vlastne Revitanerv nemá brať v tehotenstve a pri dojčení, vitamínov typu B obsahuje podstatne menej než B-komplex forte, ktorý beriem celý čas (gynekológ o tom vie a v letáku sa nepíše ze by ho tehotné nemali brať) alebo akú náhradu by som mohla brať miesto Revitanervu. gynekológ povedal že sa mám spýtať neurologičky, tam mi povedali nech sa spýtam v lekárni a v dvoch lekárňach mi tvrdili ze je to kvôli tomu B-vitamínu a náhradu nepoznajú :(
  Naozaj už neviem na koho sa obrátiť, vedeli by ste mi, prosím, poradiť? Srdečne ďakujem a ospravedlňujem sa za ten sloh :) Darina

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, magnézium sa po ukončenom 36. týždni tehotenstva neodporúča užívať kvôli možnému abstinenčnému syndrómu novorodenca. Po ukončenom 36. týždni tehotenstva sa tvrdnutie podbruška nerieši, ak by sa aj pôrod rozbehol, plod už je v termíne a v prípade pôrodu sa už nebude jednať o predčasný pôrod. Ak však máte ťažkosti v zmysle kŕčov a tŕpnutia nôh, udržiavacia dávka 3x1 tbl je zlatou strednou cestou, kedy by sa abstinenčný syndróm u novorodenca nemusel prejaviť. B-Complex je neodporúčaný u tehotných žien pre jednotlivé zložky preparátu mimo vitamínov skupiny B, závisí však od preparátu a jeho zloženia. Počas tehotenstva je neurologická liečba dosť obmedzená. Do konca tehotenstva by som túto liečbu obmedzil. Pri normálnej a bohatej pestrej strave nie je nutné užívanie vitamínov B. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Výsledky

  , Autor: Simona

  Dobrý deň
  Chcem sa vás opýtať či by ste mi prosím vysvetlili výsledky z prvotrimestrálneho skríningu. Hodnoty sú nasledovné : trizomie 21 - upravené riziko 1:18423, trizomie 18 - upravené riziko <1:20000, trizomie 13 - upravené riziko <1:20000, tieto hodnoty sa mi zdajú byť v poriadku, ale rastová retardácia plodu pred 37. týždňom má upravené riziko na 1:60 - čo to prosím vás znamená, je táto hodnota v norme alebo je zvýšené riziko, že moje dieťa bude mať rastovú retardáciu?
  Výpočet rizika preeklampsie:
  Preeklampsie pred 34 týždňom - upravené riziko 1 :97
  Preeklampsie pred 37 týždňom - upravené riziko 1 :36
  Preeklampsie pred 42 týždňom - upravené riziko 1 :12
  Záver: negatívny prvotrimestrálny skríning, plod bez zjavných štrukturálnych abnormalít
  Poznámka : vzhľadom k výslednému riziku pre PE et FGR odp. kontinuálnu profylaxiu formou low-dose ASP p.o (150mg/24hod., V) do 36. TG s event.doplnením hematologického konzil.vyšetrenia a vyšetrenia ratio sFIt-1/PLGF v II. /III.trimestri. - viete mi prosím vysvetliť túto poznámku? Mám zvýšené riziko preeklampsie, mala by som brať nejaké lieky a podstúpiť hematologické vyšetrenie? Pretože môj gynekológ mi nič také nepovedal, tvrdil, že výsledky sú v poriadku a ohľadom preeklampsie nič nehovoril, aj napriek tomu, že sa mi zdá, že to nie je celkom v poriadku.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, na základe Vami napísaných výsledkov máte zvýšené riziko preeklampsie, nie je mi ale jasné, z akých vyšetrení. Odporúčaná Vám bola najnižšia dávka Aspirínu do 36. týždňa tehotenstva a eventuálne hematologické vyšetrenie. Vyšetrenie na včasnú predikciu Preeklampsie sFlt-1/PLGF je v súčasnosti považovaný za moderný a včasný marker preeklamspie. Ak sa u Vás objaví vysoký krvný tlak nad 140/90 Torr a sú splnené ďalšie kritéria, tento marker je veľmi nápomocný. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorého sa nebojte pýtať v prípade nejasností.

 • Bolesti v podbrušku

  , Autor: Patrícia

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať...
  V 4-5tt som začala krvácať a našli mi hematóm, poležala som si v nemocnici, hematóm sa pomaly zmenšoval, kontrolu som mala o týždeň a na uzv bolo, že už tam žiaden nie je. V 6tt (podľa poslednej menštruácie to bol 7tt) bolo vidieť aj akciu srdiečka. Kontrolu mi dala o 4 týždne, čo má byť budúci pondelok. Dnes som začala malo špiniť (hnedý výtok) a asi pred hodinou som začala mať bolesti v podbrušku, ktoré vystreľujú do krížov a stehien + bolesti zo spodu.. chcem sa spýtať či mám čakať alebo ísť na pohovory, kde som ako na klavíri lebo stále sú nejaké problémy ako som už spomínala. Minuly rok som potratila v 7tt.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, špinenie v prvom trimestri je pomerne časté. Ak sa však objavili bolesti, ktoré doteraz neboli a ak sa Vám niečo nezdá, navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste boli hospitalizovaná, prípadne navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a lieky

  , Autor: Kika523

  Dobrý deň, už som týždeň aj niečo chorá. Beriem tabletky nurofen stopgrip. Choroba sa mi pravdepodobne preniesla aj na močové cesty, pretože pociťujem nepríjemnosti. Začala som brať tabletky urinal akut forte a vitamín c. Zaujimalo by ma, či účinok mojej antikoncepcie Belara nie je znížený. Najviac by ma zaujímala odpoveď ohľadom užívania vitamínu C. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Nurofen Stopgrip skôr naopak ovplyvňuje ovuláciu v zmysle jej potláčania, Urinal Akut Forte je výživový doplnok, ktorý vplyv na hormonálnu antikoncepciu nemá, rovnako ako vitamín C. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Podanie kortikoidov

  , Autor: Nisa

  Dobry den pán doktor,

  na zaklade nalezu mi boli podane kortikoidy na dozretie pluc babatka pre pripad predcasneho porodu. Boli mi podane v 31tt-32tt na prelome. Mam velke obavy ci tieto kortikoidy nemohli poskodit, ovplyvniť vyvoj babatka a taktiez jeho vyvoj mimo maternice. Dostala som Dexamed 4davky po 12 hodinach. Neviem presne co tieto kortikoidy ovplyvnuju ale velmi sa obavam ich vplyvu na babatko.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, kortikoidná príprava pľúc plodu je mnohokrát významným liečebným postupom, ktorý plodu len pomôže v prípade predčasného narodenia. Kortikoidy stimulujú tvorbu surfaktantu, teda látky, ktorá je do pľúc plodu vstreknutá pred jeho prvým výdychom, aby po prvom nadýchu a výdychu plodu po narodení nedošlo ku skolabovaniu pľúc a aby sa plod dokázal bez ťažkosti nadýchnuť aj ďalší krát.

 • Kontrola po hysteroskopii

  , Autor: lucia

  Dobry den, pan doktor,

  pred 13 dnami som absolvovala hysteroskopiu, no kontrolu mam az o 5 dni. Subjektivne nemam ziadne tazkosti ani bolesti. Mozem cvicit a mat sex uz teraz alebo mam cakat do kontroly?

  Vopred Vam dakujem za odpoved.

  S pozdravom
  Lucia

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, po 13 dňoch po hysteroskopii môžete už aj cvičiť aj mať pohlavný styk.

 • Otaska

  , Autor: Ladislav

  Dobry den chcem sa opitat moja priatelka je tehotna ultrazvuk alebo sono neukazalo zebi bola a zobrala sa krev a krevne vysledky su pozitivne da sa ist na potrat ked to neni viidet ???

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak sa priateľka rozhodne ísť na interrupciu, teda umelé prerušenie tehotenstva, musí sa jednať o intrauterinnú vitálnu graviditu, to znamená že na ultrazvuku musí byt vidieť embryo v maternici a jeho akcia srdca. Na to, aby sa výkon mohol realizovať, je najvhodnejší 6-8 týžden tehotenstva. To, že krv ukázala tehotenstvo a v maternici nie je nič vidieť môže znamenať aj to, že sa nejedná o normálne tehotenstvo. V prípade nejasností alebo ťažkosti navštívte obvodného gynekológa.

Otázok: 5141