Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

4,855 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Meškanie menštruácie

  , Autor: Magduška14

  Dobrý deň. Mám 14 rokov a menstruácia mi už mešká týždeň. Naozaj neviem prečo, ale tehotenstvo to nieje. Som ešte panna. Prosím poraďte. Mám ísť k lekarovi ? Alebo mám ešte počkať ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, neviem ako dlho už menštruáciu máte a či bola doteraz pravidelná. Menštruačný cyklus vie ovplyvniť veľa faktorov. V začiatkoch môže menštruácia trošku ešte "haprovať". Ak nemáte žiadne ťažkosti, môžete počkať ešte 2-3 dni. Ak sa Vám ale niečo nezdá, alebo v prípade ťažkostí či nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Slabá menštruácia

  , Autor: Simona222

  Dobrý večer,chcela by som sa vás opýtať,či je normálne a v poriadku,že po prvom pohlavnom styku(5 mesiacov dozadu) mám slabšiu menštruáciu i ked je pravidelná,niekedy prišla skôr,ale je veľmi slabá,trvá maximálne 4 dni,pričom deň alebo dva normálne krvácam.Mám mať obavy z tehotenstva?
  Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak je menštruácia pravidelná, nekrvácate mimo cyklu ani nemáte bolesti, alebo nebadáte žiadne iné odchýlky, netrápil by som sa. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach, ako aj pri podozrení z tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa. Ako prevenciu nechceného otehotnenia odporúčam užívanie antikoncepcie. Ohľadom výberu druhu a formy sa poradte so svojim obvodným gynekológom.

 • antikoncepcia

  , Autor: viki927

  Dobrý deň, stalo sa mi omylom že som vzala tabletku neurotp retart 500 ktora znizuje ucinnost antikoncepcie.Pohlavny styk prebehol asi 0 1:00 v case kedy som vzala tabletku antikoncepcie -plu davku hormonov a vecer o 22:30 kedy som mala zobrať dalsiu tabletu antikoncepcie, ktoru somm aj vzala stal tento omyl.Teraz mi mala dojsť menstruacia ale bolo to take spinenie 3.deň od vynechania prislo trosku krvacania a potom na 4. deň vecer prislo normalne krvacanie ale na dalsi den už zase nic. Test som robila na 6. a 10. den od styku a bol negativny.Ale stále pocitujem pobolievanie laveho vajecnika, prsia nemam citlive.Možem byť tehotna?Antikoncepiu beriem stale pravidelne o rovnakom case.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak som dobre pochopil a tabletku Neurotop Retard ste užili až skoro deň po pohlavnom styku, počas ktorého ste boli chránená, nemyslím si, že ste tehotná. Krvácanie z vysadenia počas 7 dňovej pauzy môže byť od slabého zašpinenia až po 3 dňové krvácanie, takže aj v tomto je to vo vašom prípade v norme. V prípade nejasností alebo ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • tehotenstvo?

  , Autor: petulik

  Dobrý deň,
  mám taký problém, mám 17 rokov, mám veľmi nepravidelnú menštruáciu, od júna prišla postupne po 30, 27, 26 dňoch, následne po 31 dňoch , začala 17.10.2018, ale s tým, že bolo to iba také slabučké krvácanie, iba také špinenie, po asi 7 hodinách prišlo krvácanie ako vždy, nemala som počas tohto cyklu ani žiadne bolesti, následne 6.11.2018 som mala kŕče, ako pri menštruácii, ale tá mala prísť až 14.11.2018, no do dnešného dňa stále nič a to je už 19.11.2018... Je normálne, že to mávam takto nepravidelne? Môže sa v tomto prípade od toho októbra jednať aj o tehotenstvo? Ďakujem Vám za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pri úplne nepravidelnom cykle je ťažké sa vyjadriť bez krvných vyšetrení, ako aj USG vyšetrenia. Ak je tu možnosť, že ste tehotná, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe už spomínaných vyšetrení vylúči tehotenstvo a stanoví ďalší postup. Nepravidelný menštruačný cyklus sa dá upraviť pomocou hormonálnej antikoncepcie, o ktorej Vás viac poučí Váš obvodný gynekológ.

 • Meškajúca Menštruácia

  , Autor: DCajmork

  Dobrý deň. Kedže sa vyznám v cykle mojej priatelky viac ako ona(podla jej slov),potrebujem sa poradiť. Priatelka má 22 rokov,máva vzdy pravidelny 29 až 33 dňový cyklus, neberie žiadnu hormonalnu antikoncepciu. 22. Deň(29.10) cyklu špinila červenu krv a 23. Deň ráno z nej vyšlo vačšie množstvo krvi. Pohlavný styk bez ochrany a vyvrcholenia sme mali 21. deň cyklu, to znamená deň pred objavením krvi. Dala si tampón pre lepšie odsledovanie. Potom dalšie dva dni už iba hnedý výtok s priesvitným sekrétom. Zrejme posunutá ovulácia. V poslednej dobe a hlavne pred ovuláciou mala vela testov na vysokej skole,cestuje domov 4 hodiny a počas dna nedodrzuje pitny rezim. Menstruacia mala prist 9.11. No 15.11(37DC) začala pociťovať tlak, 16.11 miernu bolesť ráno a 17.11 sa prebudila na bolesť ako pri menštruácií no žiadna krv sa neobjavila. Mohlo by ísť opozdenu menštruáciu(ovuláciu),vynechanie ovulácie (v tom pripade o poranenie pocas styku) alebo nedajbože tehotenstvo? Ďakujem:)

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, stres vie do veľkej miery ovplyvniť menštruačný cyklus. Možností, prečo má Vaša priateľka spomínané ťažkosti je viacero, niektoré ste už spomenuli. Ja Vám ich takto ale nepotvrdím. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach odporúčam Vašej priateľke návštevu obvodného gynekológa, ktorý vie na základe vyšetrení, ako aj USG, bližšie stanoviť príčinu ťažkostí, ako aj stanoví ďalší postup.

 • Meškanie menštruácie

  , Autor: Kamila

  Dobrý večer. Mám 18 rokov a mám taký problém, že mi už 11 deň mešká menštruácia. Vždy mi to chodi presne ale aj skôr a ešte som nemala s takým meškanim skúsenosť. Pohlavný styk som mala naposledy pred mesiacom po menštruácii s tým že to nešlo do mňa. Tiež mám taký problém že už skoro týždeň mam taký žltý výtok ktorý tak hnilobne zapácha. Je možné že som tehotná ? Alebo jedno s druhým nejako súvisí ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak Vám mešká menštruácia a nevylučujete tehotenstvo, ako aj máte výtok z pošvy, ktorý zapácha, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe krvného ako aj USG vyšetrenia vylúči alebo potvrdí tehotenstvo a na výtok z pošvy Vám po vyšetrení v prípade potreby nasadí liečbu. Stále platí, že pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach treba navštíviť obvodného gynekológa.

 • Nedozrievanie vajíčok

  , Autor: Matulik98

  Dobrý večer,
  Chcem sa spýtať neodzrievanie vajíčok môže byť ako následok brania antikoncepcie?? Budem môcť ešte niekedy spontánne otehotniet bez liekov, alebo je ešte možné že to nedozrievanie vajíčok bude už stále? Alebo sa to časom upraví? Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, princípom kombinovanej hormonálnej antikoncepcie je oklamať telo, aby nedošlo k dozrievaniu vajíčok. Po vysadení antikoncepcie by sa hladiny hormónov mali znížiť a mala by sa obnoviť prirodzená funkcia menštruačného cyklu, teda aj dozrievanie vajíčok. Závisí aj od druhu užívanej hormonálnej antikoncepcie a od výsledkov hladín hormónov. Niekedy trvá aj pár mesiacov, kým pacientka dostane prvú normálnu menštruáciu po vysadení hormonálnej antikoncepcie, je to individuálne. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Meskajuca menštruácia, vyvolavacka a progesteron

  , Autor: Matulik98

  Dobrý podvečer,
  Meška mi menštruácia po vysadenej antikoncepcie co som písala minule ak si spomínate, bola som u svojho gynekológa ktorý vylúčil tehotenstvo a napriek tomu ze som vyvolavacku nechcela ma prehovoril aby som si ju dala, lebo vraj to nie je dobre keď sa maternica nevycisti a začne atrofovat. Tak mi ju nakoniec pichol. Mam vraj vajíčka ktoré nedozrievaju a predpísal mi liek (hormón) progesterone, ktorý mám brať keď mi príde menštruácia na 17 až 26 deň cyklu 1x denne. Vraj na úpravu. Keď sa budeme s plánovaním bábätka ponáhľať mi predpise niečo čo vyvolá ovulaciu. Spomínal aj polycysticke vaječníky. Všetko to prebehlo veľmi narýchlo a veľa ma v ten moment nenapadlo. Chcela by som sa spýtať ci sa dá aj napriek tomu ze mi nedozrievaju vajíčka a pri užívaní progesterone otehotnieť?? Alebo si po tejto 3mesacnej liečbe budem musieť dat predpísať liek na vyvolanie ovulácie? Alebo co to bližšie toto všetko znamená? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Progesterón je najvýznamnejší ženský pohlavný hormón. Je zodpovedný za prípravu endometria, teda sliznice dutiny maternice na tehotnosť a jej udržiavanie, zabraňuje uvoľneniu ďalšieho vajíčka z vaječníkov a napomáha rozvoju prsníkových žliaz, zvykne sa označovať aj ako hormón prípravy a ochrany gravidity. Syndróm polycystických vaječníkov je na druhú stranu niečo úplne odlišné. Ak Vám nedozrievajú vajíčka a nedôjde k uvoľneniu vajíčka, neotehotniete. Tak ako ste napísali, teraz sa Váš gynekológ zameral na to, aby sa Vám cyklus obnovil a spravidelnil. Ak príde čas na to, že budete chcieť otehotnieť, bude postupovať podľa toho. Nepoznám výsledky vyšetrení, takže sa k tomu bližšie neviem vyjadriť. Každopádne postupujte podľa odporúčaní obvodného gynekológa a pri nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

 • Meškania menštruácie po vysadení antikoncepcie

  , Autor: Matulik98

  Dobrý večer.
  Chcela by som sa s vami poradiť. Vysadila som antikoncepciu Karhlieght 11. Augusta tohto roka, brala som ju 3roky 9mesiacov. Nerobilo mi to žiadne Problémy menštruáciu som dostávala úplne presne 28dnovy cyklus tak ako to ma byt. Keď som ju vysadila prvú menštruáciu som dostala s par dňovym oneskorením 14.9., cyklus 38dnovy, menštruácia trvala 5dni. Druhú menštruáciu som už nedostala. Dnes je 28.den meškania menštruácie. T. j 58dnovy cyklus dnes. Tehotná by som aj mohla byť ale doteraz mi všetky tehotenské testy vyšli negatívne, s priateľom by sme už prijali bábätko, veľmi po ňom túžime a preto nechcem ísť ku gynekológovi aby mi pichol vyvolavacku, keďže sú to tiež hormóny, už by som si nikdy antikoncepciu nedala. Neviem co je lepšie, či to nechať prirodzene než sa telo spamätá z toho všetkého alebo co. Mam 20 rokov. Ďakujem za odpoveď, veľmi by mi to pomohlo

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak nie je vylúčené tehotenstvo, určite navštívte Vášho obvodného gynekológa, ale nie primárne za účelom pichnutia vyvolávačky!, ale za účelom prípadného potvrdenia tehotenstva na základe krvných vyšetrení a USG vyšetrenia. Pri potvrdení, ale aj pri nepotvrdení tehotenstva Váš obvodný gynekológ stanoví ďalší postup.

 • PMS

  , Autor: Bianco

  dobry den,
  chcela by som pocut nazor ineho ako mojho obvodneho gynekologa...
  mam 23 rokov a mestrucasiu uz od skorych cca 12 rokov. od puberty som sa liecila na tazke migreny avsak migrena chodila kedykolvek- nespajala sa s menstruaciou. nemala som ani pravidelny cyklus a teda lekar skusal antikoncepciu (vysadil kvoli neznasanlivosti) , lutenyl (nerobil po roku dobre) a injekcie ktore mi podavali na 16. den cyklu pre vyvolanie menstruacie no mestruacia nikdy nedorazila v normalnom case. avsak posledny rok mam pocas ovulacie neznesitelnu migrenu s aurou, potom tesne pred menstruaciou a aj pocas menstruacie. menstruacie mam posledny rok strasne intenzivne s velkymi bolestami na ktore lieky nezaberaju... plus pridruzuj sa aj tie neznesitelne migreny a mna to vzdy odstavi na niekolko dni. je velmi tazke fungovat v pracovnom alebo studijnom zivote ked toto sa opakuje casto a trva to dlho. cyklus tvra cca 30-43 dni.
  lekar tvrdi, ze vyseldky su v poriadku, cysty nemam, anemiu tiez nie akurat mam opacne otocenu maternicu. gynekolog mi nemoze dat antikoncepciu kvoli cyste na mozgu.
  chcela by som poprosit o radu, co by ste navrhli Vy prosim, aky postup lebo skutocne mi to velmi zneprijemnuje zivot a nie som schopna fungovania... dalsia vec onedlho by sme radi riesili babatko a neviem si predstavit ako s takymito problemami ked pri kzdej migrene musim opakovane uzivat sumatriptan.
  srdecna vdaka za Vasu odpoved!
  s pozdravom

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, napísali ste mi síce veľa informácii, ale presné výsledky ani niektoré okolnosti nepoznám. Neviem, kedy ste boli naposledy u neurológa, je možné, že by Vám po vyšetrení vedel zmeniť alebo upraviť liečbu, doplniť niečo iné ako Sumatriptan. Príčina migrény nemusí byť iba gynekologická a priamo a výlučne súvisieť s menštruačným cyklom. Čo sa týka tehotenstva, po otehotnení migrény u niektorých pacientiek úplne vymizli alebo sa zmiernili tak, že liečba nebola nutná. Neviem tiež, kde je lokalizovaná cysta v mozgu, ktorú ste spomínali, aká je veľká, či má súvis a aký s okolitými štruktúrami a aký postoj by mal k prípadnému užívaniu antikoncepcie neurológ . Ak sú z gynekologického hľadiska všetky výsledky a vyšetrenia v poriadku (opačne otočená maternica je fyziologický nález, je menej častá, ale nie je to patológia), nemám dôvod to spochybňovať. Je otázne, čo sa za posledný rok zmenilo, že nastúpili silné menštruácie, ktoré ste zrejme predtým nemali. Ak je v súčasnosti potrebná neurologická liečba, ktorá Vám efektne zaberie, nevidím dôvod ju neužívať. Poradil by som sa s neurológom a výsledok neurológa skonzultoval s obvodným gynekológom.

 • Absolutne nemám menštruaciu

  , Autor:

  Dobry večer,
  Chcela by som sa s Vami poradiť. Mám 27 rokov a nemam menštruáciu. Tento rok som ju mala len 2x. Bola som vysetrena aj na gyn.onkologii ( všetko v poriadku). Neskor hormonalna liečba u gynekologa (nezabrala) - MS neprišla. Cytologia, hormonalny profil vsetko v poriadku. Po pár mesiacoch ma pan doktor poslal na hysteroskopiu tiez vsetko v poriadku. Prisla som domov s tym, ze MS by mi uz mala prísť a stale nič. Prosím. Prosím poraďte mi kde mám zájsť, ku komu, kto mi pomôže? Som ochotná precestovať míle, len aby som bola v poriadku. Cítim sa chvíľami hrozne. Ďakujem za akúkoľvek radu

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, je istý typ žien, ktoré mávajú menštruáciu len pár krát do roka a všetky vyšetrenia sú v poriadku. Nepoznám ale presné výsledky vyšetrení, ani hormonálneho profilu, takže sa k tomu neviem bližšie vyjadriť. Dôležité je aj vyšetrenie mužských pohlavných hormónov a hormónov štítnej žľazy. Niekedy pomáhajú na vyvolanie menštruácie tzv. vyvolávačky - často sa používa injekcia Agolutin a menzes sa udržiava na Duphastone. Existujú aj bylinné kvapky Estrozin na úpravu menštruačného cyklu, ale skúsenosti s tým nemám. Dôležité je aj vedieť, kedy chcete plánovať tehotenstvo. Nie stále je nutné menštruáciu vyvolávať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Poradit

  , Autor: Michaela

  Dobrý deň

  Chcem sa opýtať s priateľom sa pokúšame o dieťatko PAni gynekologička mi odporúčala aby som začala brat kyselinu listovú tak som ju začala brat po poslednej menštruácii a tá mi skončila 11.10 a začala mi zase 27.10 a ten je problém že už ju mám 7mi deň pričom mám len 6dnovy cyklus . Môže to byt tou kyselinou že sa mi to tam nejako upravuje .
  Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, kyselinu listovú sa odporúča užívať 2 - 3 mesiace pred plánovaným otehotnením, ale nikdy nie je neskoro ju začať užívať. Kyselina listová neupravuje menštruačný cyklus, takže príčina špinenia alebo krvácania je niekde inde. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení určí príčinu a stanoví ďalší postup.

 • nezvyčajne dlhý menzes

  , Autor: emma.l

  Dobrý, chcela by som sa opýtať, 24.10. som mala len hnedý výtok, potom od 25.10. do 29.10. som krvácala normálne, 30.10. najprv nemala nič a keď som mala pohlavný styk tak poobede som opäť mala špinenie a od 31.10. znova normálne krvácam, ešte stále. Je to normálne? Užívam hormonálnu antikoncepciu od 11.10.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, neviem akú antikoncepciu užívate, ale od 11.10. je to ešte pomerne dosť krátka doba. Neviem či máte pravidelný cyklus a ani iné okolnosti nepoznám. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia sa zvykne začať užívať v prvý deň menštruácie, neviem ako tomu bolo u Vás. Každopádne pri pretrvávaní ťažkostí alebo pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Menzes

  , Autor: Zuzka

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať ms mi prišla o 2 dní skôr a trvala 2 dní a potom iba špinenie nikdy sa mi to nestalo ms mávam pravidelnú, tak sa trosku obávam co to môže byť, pokúšame sa aj s priateľom o babätko tak neviem ci to niečo znamená alebo nie. Ďakujem za odpoveď pekný deň

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, možností je viacero. Odsledujte si to. Ak sa snažíte o dieťa a nie je vylúčené tehotenstvo, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení krvi ako aj USG stanoví další postup.

 • Menštruácia

  , Autor: 123

  Dobrý deň, hormonálnu antikoncepciu neužívam, menštruáciu pravidelnú nemám dlžka medzi menštruáciami je cca. 40 dní. Poslednú menštruáciu som mala 19.9. Skôr to bude asi zo stresu.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak máte cca 40 dňový cyklus, tak to vyhádza, že ste dostali menštruáciu, dnes 38 deň. Stres má istý vplyv na menštruačný cyklus tiež. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Otázok: 581