Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

4,855 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ujasnenie pri zabudnutej HAK

  , Autor: Petra

  Dobrý deň, chcem sa spýtať prečo je možné, pri zabudnutí užitia jednej tabletky HAK v treťom týždni možnosť otehotnenia, keď zväčša ovulácia býva v strede cyklu alebo oplodnenie funguje inak pri braní HAK?
  Ďakujem Vám za ujasnenie.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, menštruačný a ovariálny cyklus fungujú samostatne a na seba naväzujú. Ak má žena posunutú ovuláciu, je možné otehotnenie aj za polovičkou cyklu. Užívanie hormonálnej antikoncepcie umelo udržuje hladiny hormónov a bráni tým dozretiu a uvoľneniu vajíčka. Pri akýchkoľvek nejasnotiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Rtg

  , Autor: Laura

  Dobrý deň,chcela by som sa opýtať či je potrebné počkať s otehotnením po rtg kolena?mohlo rtg poškodiť vajíčko?ked som bola na rtg bola som 6dni po začiatoku menštruácie.
  Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak bolo RTG žiarenie zamerané na koleno a nie na panvu, nemajte absolútne žiadne obavy. RTG žiarenie môže mať istý vplyv na vývin plodu, ale to sa Vás zatiaľ netýka.

 • Jeden vajecnik je vacsi ako druhy

  , Autor: Elisa

  Dobry den,bola som u gynekologa a zistil mi jeden vajecnik vacsi ako druhy .je to velky problem? Preco to vzniklo? Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, žiadna žena nemá vaječníky identickej veľkosti, existuje rozhranie pre normálnu - fyziologickú veľkosť vaječníka. Je to podmienené aj tým, že žena ovuluje každý mesiac z jedného vaječníka, na ktorom je prítomný folikul, preto je jeden vaječník vždy väčší. Iné však je, ak je rozdiel vo veľkosti vaječníkov veľký, napríklad jeden vaječník je normálnej veľkosti a druhý je 3x väčší, pretože je cysticky zmenený (ale to by na ultrazvuku bolo vidieť). Neviem sa Vám na základe Vašej otázky a informácii v nej bližšie vyjadriť. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Bodová kostička

  , Autor: Veronika

  Prosím vás pán doktor,
  absolvovala som prenatalny skrining v 1.trimestri. Mala som byť v 12.tt no podľa meraní veľkostí plodu stanovila pani doktorka 13.tt. Všetky vyšetrenia z ultrazvuku boli v poriadku-sijove pr jasné nie, srdce, pupočník..akurát bol problém bodová kostička, ktorú nevidela. Vyjadrila sa že to čo tam je sa javí ako chrupavka podľa sfarbenia a veľkostne by mala merať 2mm (ak si dobre pamätám) a namerala cca 1.5.
  Je možné že by v tomto období nebolo možné kosticku vidieť teda že ešte sa tam objaví? Prípadne aké veľké riziko je ak ostatné hodnoty sú všetky v poriadku? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pani doktorka mala na mysli nosovú kostičku. Integrovaný prvotrimestrálny screening (PTS) sa hodnotí komplexne, na základe biochemického screeningu (Triple test), teda vyšetrením krvi a ultrazvukového screeningu, ktorý zahŕňa okrem (už aj Vami spomínaných markerov) aj vyšetrenie nosovej kostičky. Chýbanie alebo prítomnosť kratšej nosovej kostičky v 11. až 13. týždni tehotenstva je jedným z markerov pre Downov syndróm. Vyšetrenia ukazujú, že sa kosť nosa začína vyvíjať neskôr a v prvom trimestri ešte spravidla chýba. Treba však povedať, že nosová kosť chýba v 2 % prípadov zdravých plodov, preto je dôležitá komplexnosť a odbornosť týchto screeningových vyšetrení. Ak sa potvrdí zvýšené riziko pre Downov syndróm, je nutné stanoviť ďalší postup.

 • Bolesti

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň, 2 roky beriem antikoncepciu Belara, týždeň po normálnej menštruácii som dostala výtok a bolia ma prsia a podbruško. Nikdy pred tým sa mi to nestalo, je šanca že by som mohla byť tehotná ? Tabletky beriem pravidelne.. Doktorka mi dnes povedala, že vaječníky sú v norme a nemusím sa obávať, kedy sa to dá na 100% zistiť ? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Vami spomínané ťažkosti ako výtok a bolesť prsníkov patria medzi veľmi časté vedľajšie účinky. Je síce tiež pravda, že hormonálna antikoncepcia aj pri pravidelnom užívaní nemusí byť 100%ná, ale je to málo pravdepodobné. Jednoznačne potvrdiť alebo vylúčiť tehotenstvo sa dá vyšetrením beta-HCG hormónu z krvi. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Bolesti v pupku a v okoli

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň som v 31tt a z času na čas pociťujem pichlave bolesti v okoli pupka , placenta je na prednej hornej stene
  Take bolesti tupé pichlave
  Pupok je na dotyk veľmi bolestivý :-)))
  A okolie tak isto
  Môžem sa opýtať , čo môže byť príčinou ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, maternica sa každým dňom zväčšuje, vrchol tela maternice je teraz cca vo výške pupka, čo môžete pociťovať ako občasné pichanie. Niekedy sa pichanie a bolesť v pupku v tehotenstve spája so zápalom slepého čreva, ale podľa mňa by boli bolesti intenzívne a časté a bolesť by sa postupne premiestňovala do oblasti pravého podbruška, ale takto cez počítač na diaľku sa bližšie vyjadriť neviem. Ak sa Vám niečo nezdá, alebo budú bolesti pretrvávať, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zrasty?

  , Autor: Lopuska

  Dobrý večer, pred ôsmimi rokmi som porodila sekciou, do 24h po nej ma operovali ešte dvakrát pre silné krvácanie. Podstúpila som odstránenie maternice a následnú revíziu pahýla pošvy.
  Asi pred tromi, štyrmi rokmi ma začalo pobolievať na pravej strane podbruška. Myslela som si, že mám problém s vaječíkom a opakovane som navštívila moju gynekologičku, ktorá nezistila nič zvláštne. Bolesti sa ozývajú čoraz častejšie, sú silnejšie, pichavé, ťahavé, rezavé. Dá sa to vydržať, ale keď ma to bolí, dosť ma to znepokojuje, keďže neviem, čo to je. 5.8.2016 som bola na vyšetrení brucha u chirurga, nič sa nezistilo. 23.8.2016 som bola na USG vyšetrení brucha, takisto bez nálezu. Na pravom vaječníku mám cystu, podľa gynekologičky by mi však bolesti nemala spôsobovať. Moja otázka je: môžu to byť zrasty? Pýtala som sa na to každého z lekárov, ale vyjadrili sa neurčito. Chápem, že na diaľku sa diagnóza stanoviť nedá, rada by som však aspoň vedela, kam sa mám obrátiť ďalej. Môj praktický lekár ma posiela znova na chirurgiu, podľa neho to môže byť pruh. Ďakujem!

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, po každej operácii dochádza k tvorbe zrastov, a to v rôznej miere. Jednoznačnú odpoveď na Vašu otázku dá diagnostická laparoskopia, prípadne ešte predtým doplňujúce neoperačné zobrazovacie metódy CT alebo MRI brucha, kde sa po dôkladnom popise môže potvrdiť alebo vyvrátiť aj domnienka Vášho obvodného lekára. Možností možných príčin Vašich ťažkostí je viacero. Je tu aj možnosť kombinácie ako aj gynekologických, tak aj chirurgických príčin Vašich ťažkostí a v takom prípade po ich potvrdení je nutná operačná medziodborová spolupráca vrámci jedného operačného výkonu.

 • Ovulácia

  , Autor: Petra

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či je možné mať ovuláciu 23. deň menštruačneho cyklu ak menštruáciu mám pravidelne 28. deň. Užívam aj antikoncepciu, ktorá viem že ovulácii zabraňuje ale pri zabudnutí jednej tabletky sa účinok zníži. Tak sa chcem spýtať či je možné ovulovať aj takto neskoro pri pravidelnom cykle. Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, je to menej pravdepodobné, ale možné to je. Preto odporúčam pokračovať v dôslednom a pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Pohyby

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň , som v 29tt :-) chcela som sa opýtať za posledné dva dni .. cítim len slabé pohyby čo pred tým nebolo zvykom pred tým sa maly tlačil hocijak a dosť často až bolestivo , dá sa povedať aj cely deň hlavne keď som spala v noci :-) no posledné dva dni pozorujem len možno 4-5 kopancekov za deň , zdá sa mi nejaký lenivý , na poslednej kontrole som bola 13.11 a bolo všetko ok , preto nechcem panikovat , môžem sa opýtať je to všetko v poriadku ? Môže byť že dieťa bude teraz lenivšie ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, plod v 29 týždni tehotenstva už nemá toľko priestoru, takže točiť sa v maternici už až tak nemôže, ale pohyby a aj kopnutia cítiť musíte. Nemusia byť každý deň intenzívne. Ak sa Vám však niečo nezdá, navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo najbližšiu pôrodnicu.

 • Morfológia

  , Autor: H.L.

  Dobrý deň
  Chcela by som sa spýtať čo znamená v teh.knižke pri "ultrazvuku/Morfológia" - výsledky NT-1,0 a SN-N?
  Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, skratka NT znamená nuchálna translucencia - meria sa hrúbka šijového prejasnenia, resp. nahromadenie tekutiny v podkoží záhlavia plodu. Toto vyšetrenie používame pri skríningu Downovho syndrómu. SN je skratka - subnasale, meria sa dĺžka nosovej kosti plodu, ktorá je tiež markerom pri skríningu Downovho dyndrómu. U Vás sú tieto parametre v norme. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte alebo sa informujte u Vášho obvodného gynekológa.

 • Rada

  , Autor: Beba

  Dobrý deň!

  Potrebovala by som pomoc. Manžel mával opakované zápaly močových ciest a tak mu pred týždňom rozširovali v oblasti žaluďa močovú trubicu. Aj po týždni od zákroku má však po celý deň štípanie pri močení (najsilnejšie štípanie pociťuje ráno). Okrem toho sa mu v oblasti rozšírenia vytvára taká akoby rôsolovitá hmota (akoby sa mu to miesto rozšírenia chcelo opäť zrásť). Sú tieto problémy po týždni od zákroku normálnou reakciou, alebo niečo nie je v poriadku. Viete mi, prosím, poradiť, čo robiť? Manžel mi už na urológiu nechce ísť. Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, toto je vyslovene otázka na urológa, bližšie sa k tomu neviem vyjadriť. Odporúčam kontrolu cestou zariadenia, kde bol manželovi výkon realizovaný eventuálne navštíviť spádového urológa.

 • Streptokok

  , Autor: Katka

  Dobry den, dlhodobo mam problemy s castym a opakujucim sa zapalom mocovych cies.Teraz mi vysiel po kultivacnych steroch z posvy u gynekologa streptokok(ale pri odbere sterilneho mocu som v nom stopy streptokoka nemala ), chcem sa spytat ci moze za tie opakujuce sa zapali mocovych ciest ten streptokok a ako prebieha jeho liecba.Lebo vsade citam ze je len velmi tazke sa z neho preliecit.Dakujem za odpoved a prajem pekny den.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, urogenitálny trakt , t.j. močový a pohlavný spolu úzko súvisia. Liečba streptokoka prebieha podľa výsledkov kultivácie a citlivosti daného streptokoka užívaním antibiotickej a probiotickej liečby. Informujte sa o výsledkoch citlivosti u Vášho obvodného gynekológa, ktorý následne určí ďalší postup. Kontaktujte ho rovnako aj v prípade ťažkostí alebo nejasností.

 • Antibiotika a pohlavny styk

  , Autor: Eliska909

  Dobry den, chcela by som sa informovat. Uzivam uz 5 dni antibiotika a dnes sa nam podarilo ze sa muz do mna spravil. Bojim sa, ze by som otehotnela ci to nebude vadit, ak uzivam antibiotika. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, závisí od druhu užívaných antibiotík. Neviem, kvôli čomu a ako dlho ešte máte užívať antibiotickú liečbu. Je pravda, že niektoré antibiotiká majú teratogénny účinok na plod hlavne v prvých 13. týždňoch od počatia, je ale veľa žien, ktoré v období počatia užívali z nejakého dôvodu antibiotiká a dnes vychovávajú zdravé deti. Odsledujte si prípadné meškanie menštruácie a pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Pohyby

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň mám na vás otázku ohľadom pohybov plodí :-))) som prvorodicka take neviem ako to funguje ale isto to spomeniem pri najbližšej poradni Gyn .
  Niekedy sa stane to že maly kope od rana do večera neprezržite :-)) ale potom zas naopak že taký 2-3 dni nič že sa nehýbe a keď aj áno tak len tak slabulinko ako keby sa len mrvil :-)) som 25 tt .... je normálne aby si dieťa robilo takéto prestávky ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, aktivita plodu závisí od viacerých faktorov. Podľa toho, akú aktivitu robíte vy, čo konzumujete, koľko tekutín vypijete. Každý deň nemusíte pociťovať vyslovené kopanie, ale cítiť pohyby plodu už áno. Nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach však navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Bolesť

  , Autor: Lenka

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Je mi to trochu trapne... Na dotyk ma bolí horná časť ženských partií. Deje sa mi to už 2x. Neviem čo s tým. Bojím sa to povedať mame.. Viete poradiť čo s tým ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, neviem koľko máte rokov a či už menštruujete alebo keď áno, tak ako dlho. Ak Vás bolia prsia, je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené hormonálnymi zmenami. Určite sa nebojte to povedať mame, prípadne navštíviť obvodného gynekológa.

Otázok: 528