Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

4,718 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Pohyby

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň mám na vás otázku ohľadom pohybov plodí :-))) som prvorodicka take neviem ako to funguje ale isto to spomeniem pri najbližšej poradni Gyn .
  Niekedy sa stane to že maly kope od rana do večera neprezržite :-)) ale potom zas naopak že taký 2-3 dni nič že sa nehýbe a keď aj áno tak len tak slabulinko ako keby sa len mrvil :-)) som 25 tt .... je normálne aby si dieťa robilo takéto prestávky ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, aktivita plodu závisí od viacerých faktorov. Podľa toho, akú aktivitu robíte vy, čo konzumujete, koľko tekutín vypijete. Každý deň nemusíte pociťovať vyslovené kopanie, ale cítiť pohyby plodu už áno. Nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach však navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Bolesť

  , Autor: Lenka

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Je mi to trochu trapne... Na dotyk ma bolí horná časť ženských partií. Deje sa mi to už 2x. Neviem čo s tým. Bojím sa to povedať mame.. Viete poradiť čo s tým ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, neviem koľko máte rokov a či už menštruujete alebo keď áno, tak ako dlho. Ak Vás bolia prsia, je to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené hormonálnymi zmenami. Určite sa nebojte to povedať mame, prípadne navštíviť obvodného gynekológa.

 • vyšetrenie

  , Autor: Katarína

  Dobrý deň, možno bude moja otázka zvláštna a sama sa hanbím ale nedá mi to :)
  Mám 22, doteraz som mala len jedného chlapca a aj to nedávno, spali sme spolu iba párkrát. (Ak sa to teda dá tak nazvať) Chcem sa však spýtať, či nemôžem mať "technický" problém s tým, že by som aj napriek tomu ostala fyzicky panna. Prvýkrát to síce veľmi bolelo a aj som krvácala, hoci sme nedokazali ísť "na doraz" práve kvôli tej bolesti. Avšak pri ďalšom pokuse znova, dosť silné bolesti, pocit tlaku aj pri zavedení čo len dvoch prstov. V podstate každý jeden pokus o niečo bol veľmi nepríjemný a bolestivý. Pri tampónoch tento problém však skoro nemávam. Prečo to tak je?
  Ďalšiou vecou v súvislosti s tým je, že doteraz som nebola na gynde keďže som sa hanbila ísť k lekárovi v 18-20 rokoch a priznať sa že som panna. Teraz by som už nemala byť, ale čo ak som? Môžem vôbec ísť? Hrozne sa bojím aj tej bolesti z vyšetrenia nakoľko sa to robí aj zdkadlami aj prstami, a ak to gynekológ zistí pohľadom, čo mi na to povie.
  A môže mi vyšetrovať prsia ultrazvukom, aj keď mám vlastne len menšie Béčka? Fakt sa bojím, že nebude mať na nich čo vyšetriť :D

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste ešte neboli na gynekológii, je najvyšší čas. Ak ste už mali pohlavný styk, pannou už nie ste. Gynekológ sa Vás spýta, či ste už mali pohlavný styk a môže Vás vyšetriť vaginálne. U niektorých dievčat alebo žien je panenská blana tuhá a zhrubnutá a trošku sťahuje pošvový vchod a spôsobuje bolesti hlavne pri pohlavnom styku alebo pri vyšetrení. Niekedy je nutné túto panenskú blanu, ktorá pod istými vplyvmi zhrubla, chirurgicky narezať a ťažkosti sa upravia. Určite túto skúsenosť spomeňte gynekológovi. Nebojte sa, určite Vás nevysmeje. Hanbiť ste sa nemali, aj keď ste boli pannou, v dnešnej dobe je to vzácne a obdivuhodné, ale určite nie smiešne. Buďte na seba hrdá. Veľkosť prsníkov v súvislosti s vyšetrením nehrá úlohu, štruktúry, ktoré sa vyšetrujú, má žena bez ohľadu na veľkosť prsníkov. Podstatné a dôležité nie sú veľké, ale zdravé prsia.

 • Pichľavé bolesti

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň , chcela by som sa opýtať už asi týždeň pozorujem , pichlave bolesti kt vystreľujú do brucha raz práva raz ľavá strana , je to dosť nepríjemne :-) nemám ani výtok ani nijaký špeciálny hlien čo by tam nemal byť pohyby cítim normálne som 24+5tt ;-) môžem sa opýtať aká môže byť príčina tejto hnusnej pichľavej bolesti ? Nevystreluje to do vaječníkov ani pod bruška :-) jedna sa čisto o brucho

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v tehotenstve sa maternica každým dňom zväčšuje, čo môžete pozorovať vo forme tupej tlakovej bolesti v podbrušku, ako aj vo forme pichľavej bolesti. Vami popisovaná bolesť môže byť spôsobená aj pohybmi plodu. Treba si to odsledovať. Skúste užívať tablety magnézia ráno a večer. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Čiara

  , Autor: Barbora

  Dobrý večer , možno sa opýtam hlupo , môj doktor mi k tomu nevedel dať nejaké rozumne vysvetlenie , viete mi povedať alebo takto že z čoho sa asi tvorí tá pigmentová čiara na bruchu :-) ? ANi na internete som sa nedočítala , pravdupovediac má to tak trosku zaujíma

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, tmavá čiara alebo tzv. čiara tehotenstva sa vytvorí už na začiatku tehotenstva, ale od 23. TG je viac viditeľná. Linea alba je biela čiara, ktorá sa nachádza medzi pupkom a panvou všetkých žien. Pravdepodobne ste si ju nikdy nevšimli, ale bola tam už aj predtým, než ste otehotneli. Pokožka na celom tele mení svoj pigment a stáva sa tmavšou, čo znamená, že postupom času stmavne aj linea alba. Môžete si takisto všimnúť, že pokožka na vašej tvári je tmavšia ako obyčajne, čo je známe ako chloasma, maska tehotenstva. Linea nigra alebo teda tmavá čiara sa objavuje len u tehotných žien, keďže ju spôsobujú tehotenské hormóny. Linea nigra zvyčajne zmizne pár mesiacov po narodení dieťaťa. Niektoré ženy veria, že linea nigra môže odhaliť pohlavie dieťaťa. Ak sa linea nigra objaví od pupka smerom k panve, bude to dievča, no v prípade, že linea nigra prechádza celým bruchom tehotnej ženy, čaká chlapca. Je to skôr ale iba povera.

 • Výtok

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Rada by som Vás poprosila o radu. Som už zúfala. Mám strašne vodnatý výtok 3-4 krát za deň, ktorý ma zaleje. Som od toho celá špinavá. Výtok má bielo-žltú niekedy žltozelenú farbu. Je bez zápachu. Nemám žiadne iné ťažkosti iba niekedy bolesti v podbrušku. Niekedy sa objaví po malej toalete alebo počas , niekedy tesne po sprche a keď zdvíham ťažké veci. Momentálne si neviem predstaviť, že by som niekde išla bez intímky. U gynekológa som bola niekoľko krát ale všetko je negatívne. Mala som raz cystu ale tá zmizla. Pouzivam vaginálne výplachy, tablety probiotiká, vaginálny sprchový gél. Po každej toalete používam vlhčené utierky s s pH neutral. Prosila by som o radu. Už sa hanbím mať s priateľom sex pretože stále musím odbehnúť na WC a “utrieť sa”. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pošva prirodzene tvorí výtok, niekedy v menšej niekedy vo väčšej miere. Mal by však byť číry alebo mierne mliečno skalený. Žltý alebo žltozelený výtok prirodzený nie je. Neviem, ako dlho máte tento problém, či už sa niekedy v minulosti objavil. Vaginálne výplach typu Clogin, alebo vaginálne probiotiká by mali istým spôsobom pomôcť. Skúsil by som aj preliečenie vaginálnymi globulami Macmiror, aj napriek negatívnym výsledkom kultivácie z pošvy.

 • Výtok

  , Autor: Deny

  Dobrý deň,pred 11dnami mi skončila menstruacia neobvyklé že som nemala hnedy vytok hned po skončení ako každý mesiac ale až okolo 7dna sa objavil hnedomliecny výtok keď som išla na wc po utreti a taktiež aj včera som cítila ako zo mna vyšlo tiež išlo o mliecnohnedy výtok pohlavný styk sme mali deň pred menstruaciou a dva dni po skončení. Sex sme mali prerusovanou metódou ale spravil sa mimo mna test som si robila vyšiel negativny prosím vás čo to môže byť môžem byť tehotná aj po takom krátkom čase výtok je jedno razovy netrvá celý deň ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, prerušovaný pohlavný styk nie je antikoncepcia! Spermie sa nenachádzajú iba v ejakuláte, ale aj v prostatickom sekréte. Dobudúcna sa prerušovanému pohlavnému styku vyhnite, pouvažoval by som o nejakej forme antikoncepcie. Jednorazový výtok ešte nič neznamená, nemusíte byť tehotná. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva, ako aj pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Potrat

  , Autor: Petra123

  Dobry den som v 18tt a chcela by som sa spytat aky mate nazor na POTRATOVY SET TABLETIEK DO 22tt.
  Objednala som tento konkretny vedlajsie ucinky su strasidelne je to podla vas bezpecne?uzit set tabliet v domacom prostredi bez lekarskej pomoci?http://tabletky-potrat.net/produkt/potratovy-set-do-22-tyzdna/

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, umelé prerušenie tehotenstva po ukončenom 12 týždni tehotenstva, t.j. 12+1 TG a viac je trestným činom podľa Trestného zákona SR. Aj keby ste legislatívne spĺňali podmienky pre umelé prerušenie tehotenstva, domáce potratové balíčky jednoznačne neodporúčam! Je bohužiaľ smutné, že takéto produkty sú na internete voľne dostupné a ich predaj nie je trestný, ale použitie už áno.

 • Tvrdnutie

  , Autor: Barbora

  Dobrý deň minule som tu písala ohľadom tvrdnutia na jednom mieste , zajtra mám gyn tak mu to pripomeniem ...
  20tt , chcem sa opýtať čím môže byt tvrdnutie , spôsobené ? Beriem aj magnezium 3x250mg ;-)
  Tvrdnutie je teraz do pol brucha , do pupku je to tak 5-6x denne ... ;-) na pár sekúnd. , mám to asi gyn pripomenúť však ????

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, maternica každým dnom rastie a vyvíja sa aj kontrakčný systém maternice. Krátkodobé občasne tvrdnutie je normálne, ale samozrejme ste pod dohľadom obvodného gynekológa. O všetkom ho informujte.

 • Mŕtvy plod

  , Autor: levandulova 111

  Dobrý deň. Pred necelými dvoma týždňami som dostala bolesti v 39. týždni tehotenstva. Šla som do nemocnice a pán primár na sone zistil, že srdiečko môjho syna už nebije. Urýchlene ma vzali na operačnú sálu. Syna mi hneď ráno previezli na pitvu, z ktorej mám správu, kde je napísané INTRAUTERINNA ASFYXIA kód P20.0, vraj to znamená nedostatočné zasobenie kyslíkom, ale bližšie neurčenej príčiny kód P95. To naozaj sa dá nezistiť príčinu udusenia?
  Doktorka mi totižto v 37. týždni povedala, že mám zrelú placentu a zhustenú a vločkovú vodu. Utešila ma, že to iba znamená, že som pripravená na pôrod.
  Iná doktorka však povedala, že vločková voda vzniká vraj uvoľnením mekónia do plodovej vody. Týždeň má tak nechali "behať".. Mohlo sa stať, že by nezbadali na pitve, že by sa dieťa zadusilo vlastnými výkalmi? Alebo si len doktori kryjú chrbát navzájom?
  A takisto by ma zaujímalo, čo znamená MACERÁCIA, ktorá je v pitevnej správe taktiež zapísaná. Znamená to, že dieťa vo mne bolo mŕtve viac hodín? Alebo kedy taká macerácia plodu vzniká? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, intrauterinná asfyxia znamená, že plod sa v maternici zadusí, príčin môže byť viacero. Plod v maternici nedýcha, je vyživovaný výlučne živinami prichádzajúcimi cez placentu a pupočník. Zadusiť sa tým, že niečo vdýchne, teda nemôže. Posúdiť kvalitu plodovej vody ultrazvukom je náročné a niekedy ani nemožné, je ťažké sa k tomu vyjadriť. Koža plodu vylučuje maz, čím je chránená pred maceráciou v plodovej vode, v ktorej sa plod nachádza. Macerácia je laicky povedané odlučovanie kože napríklad aj pri intrauterinnom úmrtí plodu. Nepoznám výsledky pitevnej správy ani ostatné okolnosti, takže neviem sa bližšie vyjadriť.

 • Myóm na placente

  , Autor: Zuzana89

  Dobrý deň Vám prajem, som 23 tt.mala som silné bolesti a v oblasti maternice som si dokázala nahmatať niečo stvrdnuté a na pohotovosti v nemocnici mi zistili že sa mi vytvoril myóm na placente keďže sa nachádza na pravej strane,táto strana je veľmi bolestivá,cítim divný tlak,akoby také pulzovanie,raz stiahnutie a potom následne uvoľnenie. Prosím Vás čo mi poradíte,dva dni mi dávali infúziu horčík a plus od bolesti buscopan alebo nospu a po dvoch dňoch ma chcú prepustiť z nemocnice hoci ma to ešte bolí síce menej ale aj tak cítim v tých miestach tlak. Jeden doktor mi kázal ležať s vyloženými nohami a ďalší pán doktor že sa mám prechádzať,ale pri tých prechádzkach je to niekedy dosť bolestivé. Plus k tomu mi zistili že bábätko je nižšie položené ako má byť a skrátil sa mi krčok z 5 na 4 cm.Ďakujem veľmi pekne vopred za Váš názor, radu.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou máte na maternici myóm, ktorý je v mieste, pod ktorým sa vo vnútri maternice uhniezdila placenta. Tvrdnutie maternice je v tomto týždni tehotenstva patologické a adekvátne sa lieči magnézioterapiou do žily, teda horčíkom, ako aj ďalšími injekciami alebo tabletkami. Dôležitá je nielen dĺžka krčka ale to, či sa otvárate. 4 cm kŕčok je úplne v poriadku, ak je funkčná dĺžka krčka zachovaná. Nemusíte celý čas ležať, ale ak sú pre Vás dlhšie prechádzky nepríjemné, tak sa nepreťažujte, ale pohybujte sa s mierou. Ak už lekári uznali, že infúzna horčíková liečba nie je potrebná, tabletky s magnéziom, ako aj iné tabletky viete užívať aj doma. Myóm sa Vám v priebehu tehotenstva ešte zväčší, nezľaknite sa. Ak budete chodiť na pravidelné kontroly a dodržiavať liečebný režim, ktorý máte nastavený, nemal by byť problém.

 • Pohlavny styk

  , Autor: Bubyy

  Dobry den chcela by som sa opytat....s priatelom mame pohlavny styk tak ze on je na mne....davali sme pozor aby netlacil na brusko ale nie vzdy to slo...sem tam ma trochu zabolelo brucho....moze byt nieco s bábom ? Som asi v 20 alebo 21 tyzdni....

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pobolievanie v podbrušku súvisí s rastom tehotnej maternice. Ak si dáte pri pohlavnom styku pozor, nemal by byť problém s plodom, no do budúcna si dávajte na tlak na bruško väčší pozor. Pri akýchkoľvek nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Bolesti

  , Autor: Barbora

  Keďže je to moje prvé tehotenstvo človek nikdy nevie tak ss opýtam :-) odkedy som tehotná je to úplne cudne niektoré bolesti :-) ani neviem či tak majú byť ... od doktora som bola informovaná , že keď som mala bolestivú menštruáciu tak budem mať pravdepodobne aj tehotenstvo ;-) je na tom niečo pravdy ?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, počas tehotenstva sa maternica každým dňom zväčšuje, čo sa prejaví bolesťami a pnutím v podbrušku. U každej ženy je to individuálne. Fakt, že žena máva bolestivú menštruáciu môže a nemusí mať vplyv na rast maternice v priebehu tehotenstva. Závisí to aj od prahu bolesti, ktorý máme každý niekde inde.

 • Špinenie

  , Autor: Barbora

  Dobrý večer chcela by som sa opýtať v 12+3tt sme boli hospitalizovaný s tým že sa mi vypudila von zrazenina ktorá bola hnedasta , povedal mi pán doktor že je stará preto je tá krv hnedá , čo je aj dobre že zo mna vyšla , dávali mi duphaston 3x1 , ascorutin 3x 1. , krvácanie ustálo , ale spinila som stále pýtala som sa doktora či to je normálne on povedal že vraj budem ešte pár tyzdnov špiniť aj z nízko položenej placenty ktorá však neprekriva krčok čo je ten lepsi prípad
  Bojím sa moja otázka teda znie teraz sme 14tt stále spinim slabučké hnedasté , výtoky
  Nič má nebolí na poslednej kontrole sme boli pred týždňom vraj je všetko v poriadku , môže byť že takto budem špiniť ešte niekoľko tyzdnov ? Z čoho to môže byť?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v priebehu prvých 16 týždňov, kedy sa vytvára placenta, špiní asi každá 3 žena. Do 16 týždňa nehovoríme ešte o placente ale o chorióne, placentou sa stáva od 16 týždňa tehotenstva. Ak pretrváva minimálne špinenie, nie je prítomná čerstvá krv, tak do 16 týždňa je nález fyziologický a nemusíte sa ničoho obávať. Špinenie do 16 týždňa tehotenstva je spôsobené nahlodávaním ciev choriónu do steny maternice, teda tvorbou budúcej placenty. Ak však máte akékoľvek pochybnosti alebo nejasnosti, obráťte sa na svojho obvodného gynekológa.

 • Bolesti

  , Autor: Lil

  Dobrý deň,viete mi poradiť ,vždy po masturbácii....mávam nepríjemný pocit v podbrušku ....niekedy priam bolesť....čo to môže byť ? Ďakujem vopred

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, možností je viacero, jednou z nich môže byť aj vaginálny orgazmus, bolesti by to však byť ale nemali. Odporúčam návštevu obvodného gynekológa.

Otázok: 515