Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

5,141 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Karhla

  , Autor: Verčajunior

  Dobrý deň, potrebujem poradiť . Chcem sa spýtať či by veľmi vadilo keby miesto posledných dvoch tabletiek lunytty zoberiem dve karhly , respektíve čo by to spôsobilo (mohlo spôsobiť ), keď majú v podstate rovnaké zloženie až na množstvo hormónov. Mením lunyttu za karhlu. Karhlu som brala pred 4 mesiacmi.
  Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, produkt Lunytta ako aj KarHla vyrába ta istá firma a je to fakticky rovnaká hormonálna antikoncepcia s rovnakým obalom. Úžitim dvoch tabliet KarHly namiesto Lunytty Vám ale v blistri budú tieto dve tablety chýbať, preto by som radšej volil iný spôsob, napríklad vynechanie posledných dvoch tabliet Lunytty, začatie sedemdňovej pauzy a následne pokračovať s novým blistrom KarHly. Poraďte sa s Vasim obvodným gynekológom , ktorý Vám danú antikoncepciu predpísal, ohľadne ďalšieho postupu.

 • Vysadenie HAK

  , Autor: tin7

  Dobrý deň. Zhruba pred 5 mesiacmi som po skoro 5 a pol roku vysadila HAK Aidee. Brala som ju 5 a pol roka bez vynechania, bez prestávok a podobne. Po vysadení hneď v ten mesiac som menš. dostala normálne ako som mala. Nasledujúci mesiac som dostala až po 48 dňoch a od vtedy mi menš. mešká už 67 dní. Tehotná nie som.
  Chcem sa spýtať aký je ďalší postup, je potrebné navštíviť gynekológa pre injekciu alebo je to normálne, alebo sú potrebné nejaké vyšetrenia. Poprípade je niečo na prírodnej báze ako vyvolať menš.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste pred užívaním hormonálnej antikoncepcie mali nepravidelný menštruačný cyklus, je pochopiteľné, že po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa opäť cyklus znepravidelnil. Ak však podobné výkyvy predtým neboli, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení rozhodne o ďalšom postupe, aj v zmysle vyvolania menštruácie.

 • Vynechaná tabletka

  , Autor: Nicky891

  Dobrý deň, beriem HAK softine skoro 3 roky a prvýkrát sa mi stalo že som na tabletku zabudla. Poslednú tabletku som brala v piatok (8.2.).V stredu (13.2.) som dostala menštruáciu a mala som brat tabletku z nového blistra v sobotu (16.2.) .. bežne beriem tabletku o 16:00. V sobotu som však na ňu zabudla a dala si ju až v nedeľu ráno okolo 9:00. V nedeľu som si dala normálne ďalšiu o 16:00. Chcem sa spýtať či je riziko tehotenstva keďže som sa s tabletkovú omeškala o 17 hodín a priateľ to daval do mna aj pred už spomínanou sobotou kedy som mala brat prvú tabletku a aj po nej. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste mali nechránený pohlavný styk pred vynechaním tabletky hormonálnej antikoncepcie, boli ste chránená. Ak ste mali nechránený pohlavný styk po oneskorenom užití tablety hormonálnej antikoncepcie a aj počas nasledujúcich 7 dní, účinok hormonálnej antikoncepcie bol znížený, tehotenstvo sa vylúčiť nedá a možnosť tehotenstva tu je. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Monika

  Dobrý deň, 4.2. Som bola na preventivnej prehliadke u gynekologa.. Prespisala mi antikoncepciu Novynette. Menštruáciu som mala dostať o 8 dní, no dostala som ju hneď 5.2. Večer... Lekárka mi kazala začať brať prvú tabletku až na tretí deň... Tak som si teda prvú tabletku dala až 7.2. Menzes zvyčajne trvá tak 5-6 dní, no je 15.2. A ja stále krvacam. Nie moc, len tak spinim, niekedy viac a niekedy menej... Farbu to má tak do hneda ale sem tam aj takú ruzovocervenu. Za toto obdobie tejto "menštruácie" má vedia sem tam boliet vajecniky a mám citlivé prsia. Chcem sa teda spýtať, či mám počkať a brať tabletky ďalej, alebo hneď navštíviť svoju lekarku... Rozmýšľala som aj nad tým, že lieky vysadim, ale nechcem zase toto isté podstupovat odznova, ak je to v poriadku... Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste začali užívať tablety hormonálnej antikoncepcie až na tretí deň menštruácie, najbližších 7 dní musíte používať aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Bolesti v podbrušku ako aj bolesti prsníkov patria medzi časté vedľajšie účinky. Čo sa týka špinenia alebo výtoku, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa môže vyskytovať. Treba si to však odsledovať, samozrejme ak to nie je silné krvácanie. Ak bude špinenie alebo výtok pretrvávať, lieky nevysadzujte, ale navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia DAYLETTE

  , Autor: Veronika

  Dobrý den chcem sa spýtať ohladom antikoncepcie doktor mi predpisal antikoncepciu DAYLETTE vraj je najlepšia a nemala by som z nej ani pribrať mam 24+4 no citam tu negativa u niektorých žien... No bojim sa toho ci priberiem a nebudem mat niake vedlajsie ucinky lebo tie co som uzivala predtym som z jednej mala bolesti brucha a z druhej mi starsne tlak vyskočil dakujem za radu

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, na trhu je veľmi veľa preparátov hormonálnej antikoncepcie. Nie každý spôsobí vedľajšie účinky každej žene, je to individuálne, treba vyskúšať, dopredu sa to s istotou nedá povedať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia

  , Autor: Lucia

  Dobrý deň chcem sa informovať.. Dnes som začala užívať antikoncepciu no akosi som si to rozmyslela... Potrebujem sa informovať či nevadí ze dnes som užila a zajtra si už nedám....... Rozhodla som sa pre jednorazovú antikoncepciu vo forme gélu.... Môj gynekológ dnes nerobí preto som sa obrátila na vás vopred ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste užili iba jedinú tabletku, vplyv na menštruačný cyklus to nebude mať, nie ste však chránená pred tehotenstvom a je nutné používať inú formu antikoncepcie.

 • Escapelle

  , Autor: Martina

  Dobrý deň
  Asi pred dvoma týždňami sme mali menšiu nehodu a použila som tabletku Escapelle, moja gynekologička mi hovorila pri preventivke že by som mala mat plodne dni asi v sobotu, a mali sme s priateľom pohlavný styk nad ranom v nedeľu okolo 6 hod a tabletku som použila v nedeľu večer po 18 hod. Chcela by som sa opýtať či pri ovulácii účinkuje tabletka napriek tomu že som mala ovulaciu, niekedy píšu že by som mala mat nejaké spinenie či to je z každej ženy individuálne, od použitia tabletky mám take tlaky vo vaječníkoch ale nič vážne žiadne príznaky vedľajšie len mam veľké prsia ako pred každou menstruaciu lebo akurát ju mam dostať podľa môjho diára a ďalšia vec má zaujíma či nebudem mat bližšie budúcnosti problém otehotniet keďže je to veľký nával hormónov a moc sa to neodporúča užívať
  Za každú radu ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Escapelle účinkuje až do 72 hodín po nechránenom styku bez ohľadu na to, či prebehla alebo neprebehla ovulácia. Zasahuje na rôznych úrovniach a v konečnom dôsledku aj mení kvalitu sliznice čím významne redukuje možnosť implantácie. Najvyššia istota je do 24 hodín. Je však otázne, či Vám počas plodných dní k ovulácii skutočne aj dochádza. Ak aj napriek tomu máte obavy, urobte si cca 10 - 14 dní po pohlavnom styku tehotenský test. K špineniu nemusí dôjsť hneď, bolesti v oblasti vaječníkov a prsníkov sú za týchto okolností pomerne normálne. Escapelle obsahuje hormón levonorgestrel, ktorý vplyv na ďalšie tehotenstvo nemá. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Hak a vlozka v zube

  , Autor: Madmazel123

  Dobrý večer, zaujímalo by ma ci liečivá vložka v zube, ktorú mi dal zubár na cca 2 týždne, ovplyvňuje ucinok hak ci je potrebne sa chrániť po tuto dobu aj inak.? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, stomatologické zásahy a liečivá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie nemajú. Pokračujte v užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie dľa odporúčania gynekológa.

 • Vynechaná tabletka

  , Autor: Nicole1112

  Dobrý deň,

  Prosím Vás užívam rok a pol HAK Sirmya. V treťom týždni presne na 17.ty deň v pondelok som zabudla užiť pilulku. Spomenula som si nato až v utorok v obvyklom čase keď užívam HAK. Čiže az po 24 hodinách. Užila som tabletku za utorok ale tu za pondelok som už neužila. Mali sme v nedeľu teda deň pred tým ako som zabudla užiť tabletku pohl.styk ale nebola pritomna ejakulácia do mňa ale bola mimo mňa.
  Chcem sa spýtať, pri dodržiavaní zvýšenej ochrany najbližších 7 dní, je tam zvýšené riziko otehotnenia? Či som reálne mohla otehotnieť za pondelok z predchádzajúcej nedele ak sa do mňa náhodou dostalo predsa niečo. A ako prosím teraz pokračovať keď mi tam visí jedna tabletka? Nechať ju tak a normálne pokračovať ešte tie 3 dní a potom mať 7 dní pauzu ?
  Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste boli v čase pohlavného styku chránená, tabletky hormonálnej antikoncepcie ste do toho času užívali pravidelne, tehotná by ste byť nemali. Vzhľadom k nadchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu bez užívania tabliet, antikoncepcia už nie je u Vás plne zaručená. Čo sa týka ďalšieho užívania antikoncepcie máte dve možnosti: 1. Pokračujte v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Zabudnutú tabletku už neužite. Po užití všetkých zvyšných tabliet z blistra (okrem tej zabudnutej) vynechajte interval bez užívania tabliet a začnite hneď užívať tablety z ďalšieho blistra. S najväčšou pravdepodobnosťou nenastane krvácanie, ak ste použili druhý blister. Počas užívania druhého blistra môže dôjsť k špineniu a krvácaniu medzi menštruáciami.
  2. Môžete ukončiť užívanie tabliet zo súčasného blistra, zahájte 7 dňový interval bez užívania tabliet a následne začnite užívať tablety z nového balenia vo zvyčajný deň v týždni (deň, kedy ste tabletu zabudli užiť musí byť započítaný). Ak chcete začať s novým blistrom v deň, s ktorým vždy začínate, môžete interval bez užívania tabliet skrátiť. Je však dôležité povedať, že počas nasledujúceho týždňa je nutné používať doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm). Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a lieky

  , Autor: Kika523

  Dobrý deň, už som týždeň aj niečo chorá. Beriem tabletky nurofen stopgrip. Choroba sa mi pravdepodobne preniesla aj na močové cesty, pretože pociťujem nepríjemnosti. Začala som brať tabletky urinal akut forte a vitamín c. Zaujimalo by ma, či účinok mojej antikoncepcie Belara nie je znížený. Najviac by ma zaujímala odpoveď ohľadom užívania vitamínu C. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Nurofen Stopgrip skôr naopak ovplyvňuje ovuláciu v zmysle jej potláčania, Urinal Akut Forte je výživový doplnok, ktorý vplyv na hormonálnu antikoncepciu nemá, rovnako ako vitamín C. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Výmena

  , Autor: vikus

  Dobrý deň, myslite si ze je zdravé vymieňať neustále antikoncepciu kvôli vedľajším účinkom? Beriem už 3tiu, no neviem či je správne ísť na štvrtú keď som sa doteraz pri ani jednej necítila dobre. Táto tretia mi vyhovuje až na to ze mam viacero nežiaducich účinkov pri menzese a obmedzuje ma to, myslela som ze ma to prejde no bohužiaľ. Co by ste mi poradili vy? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, závisí od druhu a charakteru vedľajších účinkov, či je nutná zmena antikoncepcie alebo nie. Ak sú dodržané všetky zásady a pravidlá pri zmene hormonálnej antikoncepcie, nemal byť problém. Sú ženy, u ktorých je vhodný výber hormonálnej antikoncepcie dlhší a náročnejší. Ak by Vám nevyhovoval ani jeden zo skúšaných preparátov, je ešte možné uvažovať o vaginálnom antikoncepčnom krúžku alebo vnútromaternicovom teliesku. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Desirett

  , Autor: Mishel

  Dobrý deň.Chcela by som sa opýta.Už asi 4 mesiac beriem túto antikoncepciu.Stale dojčim,hoc už len na požiadanie, dcérka má 18 mesiacov.Ide o to že ak mám akože plodné dni podľa kalendára, stále špinim.Bud troška,alebo potom viac cca pár dní.potom oki a menštruáciu mám pravidelne.Je to oki,pri tejto antikoncepcii.Alebo mi nesedí? Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, počas užívania nekombimovanej hormonálnej antikoncepcie (obsahujúcej iba gestagén) nie je párdňové špinenie v strede cyklu (v dňoch ovulácie) ani nepravidelne počas cyklu ničím výnimočným. Je to “nevýhoda” tohto druhu antikoncepcie, ktorú môžu užívať aj dojčiace ženy. Nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Blistre v HAK

  , Autor: vaness11

  Dobrý deň. S priateľom sme mali nechránený styk 7.2. aj v vyvrcholením do mňa. Tabletku beriem pravideľne okolo 2 mesiacov presne o 23:00. No akurát v ten deň som zaspala a tabletku si dala až o 9:00 ráno. Užívam tabletky Adele, píše sa že ak som užila tabletku do 12 hodín, by som ešte mala byť chránená. No nižšie sú pokyny presne pre koľký týždeň blistra to bol. No ja začínam tabletky brávať vždy zo spodného riadku. Tým pádom neviem, či mysleli prvý týždeň blistta ako takého, alebo prvý týždeň čo blister užívam. Ak by to bolo že čo ho užívam, bol by to prvý týždeň, ak blistra alo takého tretí týždeň, takže som zmetená a neviem ako mám ďalej postupovať. Zatial som tabletky brala (včera) normálne znova o 23:00. Len, ak by som už aj tehotná bola, nechcem náhodou prípadnému dieťatku uškodiť ďaľšími tabletkami. Vedeli by ste mi poradiť? Vopred ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, 1.týždeň je braný ako 1. týždeň užívania, teda od 1.-7. dňa cyklu. Ak užívate tablety hormonálnej antikoncepcie pravidelne a užili ste tabletu hormonálnej antikoncepcie do 12 hodín od zabudnutia, ste plne chránená, nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • 2 blistre po sebe

  , Autor: Mirka

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu Dienorette. Tento mesiac som neurobila prestávku medzi blistrami vzala som 21 tabletiek a pokračovala hneď v ďalšom blistri teraz beriem 14 tabletku z druhého blistra.... Môžem si urobiť pauzu po tej 14 tabletke ? Teda druhý blister nedoberiem ? Budem aj tak chránená ? Ak teda beriem 35 tabletku po sebe ? Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak medzi blistrami neurobíte pauzu a oddialite si menštruáciu, ste chránená rovnako, ako keby ste užívali prvý blister. Môžete si urobiť sedemdňovú pauzu po dobratí 14 tabletky druhého blistra a po skončení sedemdňovej pauzy pokračujte v užívaní nového blistra. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ktorú tabletku po?

  , Autor: vickyy6

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú tabletku po pohlavnom styku by ste odporučili. Čítala som na internete o týchto Escapelle, Ellaone a Postinor.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Escapelle a Postinor-2 vyrába tá istá firma, je to rovnaká účinná latka, prakticky rovnaký liek, distribuovaný pod iným menom do rôznych kútov sveta. Tabletka týchto produktov jw použiteľná do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku. EllaOne obsahuje inú účinnú látku a je použiteľná do 120 hodín od nechráneného pohlavného styku. Ak už táto doba ubehla, nemá zmysel užiť tabletu a treba vyčkať do ďalšej menštruácie. Na Slovensku sa asi najviac používa a predáva Escapelle. Závisí však aj od toho, čo zoženiete v lekárni.

Otázok: 1157