Poradňa gynekológa

Pridať otázku
Gynekológ

Poradňa gynekológa

4,862 otázok, Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vyšetrenie

  , Autor: Erika

  Dobry deň,Aspiratio exsudati cavi Douglasi prečo sa vytvori v bruchu je to važne.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, voľná tekutina v bruchu nemusí znamenať vôbec nič, nemusíte sa obávať, častokrát je to len vedľajší nález. V medzikľučkových priestoroch čriev sa nachádza malé množstvo tekutiny aj za normálnych okolností. Aspiratio znamená odsatie exsudátu, teda voľnej tekutiny v Douglasovej dutine, teda najnižšom mieste v malej panve. Táto tekutina sa posiela na cytologické vyšetrenie v zmysle štandardných postupov. Informujte sa na klinike, kde bol výkon realizovaný o výsledkoch cytologického vyšetrenia podľa odporúčania.

 • Cytologia, konizácia

  , Autor: Nikoletta

  Dobrý deň. Ďakujem za predošlú odpoveď. Áno, môj gynekológ ma posiela do Šace na objednanie zákroku (konizácia) . Zaujíma ma či sa to musí urobiť pod celkovou narkozou? A či sa to dá riešiť aj ambulantne v Šaci či v Košiciach? Nechcela by som ležať v nemocnici keď to nieje nutné. Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, výkon sa robí v celkovej narkóze, inak sa to urobiť nedá. Hospitalizácia je nutná. Robíme to bežne aj na našej klinike v Šaci, jeden deň Vás na obed príjmeme, ďalší deň doobeda sa urobí výkon a na ďalší deň by ste mohli ísť domov.

 • Cytologia

  , Autor: Nikoletta

  Dobrý deň. Prišli mi výsledky z LBC cytologia.Interpretacia výsledkov :non-neoplasticky nález nenadorove bunkove zmeny, metaplazia, epitelialne bunkove abnormality, atypicke dlazdicovite bunky, high grade skvamozna intraepitelialna lezia, HSIL, CIN 2 CIN 3.Prosim o váš názor ako postupovať v liečbe. Mám 34 rokov, 6 ročné dieťa. Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v takomto prípade sa odporúča biopsia, presnejšie konizácia s kyretážou a na základe výsledkov histológie sa určí další postup. Váš obvodný gynekológ by Vás mal poslať do nemocničného zariadenia, kde Vás objednajú na spomínaný operačný výkon.

 • Poraďte

  , Autor: Lucia

  Dobrý ja by som sa chcela opýtať mám taký problem.bola som u ginekologa lebo som často močila a mala trošku pálenie a postipkovanie v pošve tak preto že som tehotná mi predpísal rozalgin vybrala a užila ticho 5 nadobiek ale keď vybrala tak po pár dňoch zase to začalo ale môj lekár mal dovolenku tak kúpila zase a vyplachovala volala svojmu lekárovi zase tam nebol tak som sa nahnevala a našla nového a povedala aký mala problém vypočul má ale neskontrolival či mám naďalej ten zápal či nie len opýtala či mám výtok ja že ano ale už ne taký hrutkoviti ale ze mám a že deň pred tím tak strašne cikala sa utekal moc preto utekala k inému lebo zľakla som prvorodička a mám strach predpísala mi clotrimazol no a mám strach či ti užiť či ne ked som 4 mesiaci

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, skúste používať vaginálne probiotiká, vaginálne výplachu prípravkom Clogin. Clotrimazol môžete užívať. V príbalovom letáku sa asi dočítate, že ako preventívne opatrenie sa prípravok neodporúča užívať v prvom trimestri tehotenstva, ale nepoznám štúdiu, ktorá by dokazovala nepriaznivý vplyv Clotrimazolu v tehotenstve. Skúste piť urologických čaj, aspoň pol litra na deň. Pri pretrvávaní ťažkosti navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antibiotiká nereagujú

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Pred týždnom som mala zápal močových ciest. Brala som antibiotiká ktoré mi však nezaberali. Rozhodla som sa ísť ku gynekológovi po neutíchajúcich bolestiach v podbrušku a silného výtoku. Gynekológ mi povedal, že mám s najväčšou pravdepodobnosťou zápal maternice. Predpísal mi antibiotiká (doxycycline 100). Po troch dňoch uzívania antibiotík bolesti a silný výtok neprestávali tak som musela isť znova. Robil mi sono a povedal že mám dobrať antibiotiká a počkať že zvyčajne po troch dňoch zvyknú zabrať. Teraz po dobratí bolesti nemám ale výtok nezmizol akoby neragoval na antibiotiká. Výtok mám silný vodnatý bieložltý. Po kultiváciach a cytologických vyšetreniach bolo všetko v poriadku. Beriem vaginálne probiotiká, použivam niekedy vaginálne výplachy. Neviem čo to može znamenať. Viem že takýto výtok normálny nieje a viem že sa nedá moja diagnoza určiť takto ale už som zúfalá. Je možné že možem mať rakovinu krčka maternice ? V januári by som chcela podstúpiť testy. Ďakujem pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak bola cytológia z výteru z krčka maternice v poriadku, nemusíte sa obávať. Čo sa týka výroku, je to veľmi nešpecifický klinický príznak. Závisí od mnohých okolnosti. Niekedy môže byť po doužívaní antibiotík ako prejav dysbalancie pošvovej fluóry. Odporúčam užívanie už Vami spomínaných vaginálnych probiotík, vaginálne výplach Cloginom a možno by bolo dobre vyskúšať skusmo užívanie vaginálnych globúl Macmiroru. Výtok si treba odsledovať. Pri pretrvávaní ťažkosti by som skúsil zopakovať výter z pošvy. O ďalšom postupe sa poraďte so svojim obvodným gynekológom a v prípade ťažkostí alebo nejasností ho kontaktujte.

 • Duphaston-polyp- krvácanie mimo cyklu

  , Autor: alexandra

  Dobrý deň,

  prednedávnom mi doktorka nasadila Duphaston na vyliečenie polypu. Menštruáciu mám pravidelnú tak na úprave cyklu nebolo čo riešiť. Mala som užívať 3 mesiace ale nakoniec som len 2 mesiace užívala. Problém bol v tom, že počas 2 mesiaca som začala krvácať už pri užívani tabletiek a menzes sa mal dostaviť až po doužívaní balenia . Teraz keď Duphaston neužívam tak mám pravydelný cyklus (ako predtým), ale po cykle sa znova objaví slabý menzes asi tak so spinením niekedy s krvácaním. Už je to pravidelné asi 3 mesiace. Tým že pravidelne cvičím a precvičujem, tak sa mi niekedy pri zaťažových cvičeniach pustí krv. Je možné, že Duphaston ako hormonálna liečba mi môže spôsobovať takýto problém. Posledné tri mesiace mám aj dosť problém s pleťou týždeň v pohode a na druhý sa mi zmastie tvár a som vyhádzaná. Duphaston som mala liečiť pre polyp ale už pred užívaním sa to zmenšílo, a po doužívaní Duphastonu som išla na kontrolu a povedali ze tam polyp nevidia ale že mám zhrubnutú sliznicu. Dostť má trápi to krvácanie mimo cyklu aj ked trvá tak chvíľku ale je to nepríjemné.

  Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pri diagnostikovaní polypu maternice a neúspešnej liečbe tabletkami je najčastejšie najvhodnejšia jednodňová chirurgia, presnejšie Hysteroscopia, kedy sa kamerou cez pošvu pozrie kanál krčka a dutina maternice, kde sa polyp alebo vyššia sliznica dutiny maternice uvidí a následne odstráni a odošle na histológiu. Poraďte a informujte sa u svojho obvodného gynekológa ohľadom ďalšieho postupu.

 • Clotrimazol AL100

  , Autor: sedmiska

  Dobry den,chcela by som sa opýtať či je možné užiť vag.tabletku Clotrimazol AL 100 v 38.tyzdni tehotenstva ,nemôže to bábätku nejako ublizit?Dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, spomínané vaginálne tablety môžete užívať v 38. týždni tehotenstva, zavádzajte si ich ale radšej bez aplikátora. Plodu liek neublíži.

 • Vysetrenie

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať či na zistenie chlamydii alebo iných pohl. Chorob postačia normálne kultivačné vyšetrenia alebo musia byť nejaké špeciálne vyšetrenia a stery ? A ak ešte beriem antibiotiká na zápal močových ciest mám počkať a tak ísť lekárovi alebo možem ísť aj teraz počas liečby ? Samozrejme povedala by som , že ich uživam.len sa bojim aby neboli výsledky skreslené. Ďakujem veľmi pekne. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, závisí od vyšetrovanej infekčnej pohlavnej choroby. Na niektoré stačí odber krvi, na niektoré aj ster z pošvy alebo z močovej rúry. Existuje viacero balíčkov. Niektoré vysetrenia si pacient hradí sám a záleží či odber robí gynekológ, urológ alebo dermatológ. Pre bližšie informácie navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám podrobnejšie vysvetli ako aj detaily tak možnosti testovania.

 • Infekcia

  , Autor: Jana

  Dobrý deň prajem. Chcem sa spýtať pred dvoma rokmi som Mala chlamýdie. Po uspešnej antibiotickej liečbe a po kontrole zmizli. Výtok však pretrváva. Po dvoch rokoch mám iného partnera a chcela by som sa spýtať, či by sa mi mohli znovu vrátiť, pretože mám znovu problémy s výtokom a začali mi zápaly močových ciest. Nie som si istá či to nemože byť kvoli studenému počasiu. Na jar tohto roku som mala cystu na vaječníku a po kontrole a všetkých bakteriálnych a obyčajných kultiváciách doktor povedal, že je všetko v poriadku aj napriek mojim ťažkostiam s výtokom. Je možné že kultivácie nič neukázali na infekciu chlamýdiami ? Povedal, že si musím na ten výtok zvyknúť ale mám obavy. Výtok je vodnátý, žltej, niekedy žltozelenej farby bez svrbenia a pálenia a iných ťažkostí. Plánujem ďalsiu kontrolu u svojho gynekológa po dobratí antibiotík na zápal močových ciest. A druhá otázka. Dá sa chlamýdiami nakaziť aj cez orálny sex ? Ďakujem veľmi pekne. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, chlamýdiová infekcia sa môže opakovať. Výtok ešte automaticky neznamená chlamýdiovú infekciu. Dôležité sú kultivačné vyšetrenia. Možnosť falošne negatívneho výsledku kultivačného vyšetrenia je tu ale vždy. Niekedy, pri negatívnych výsledkoch kultivácie a vylúčení všetkých možností, sa problém vyrieši skusmou liečbou vaginálnymi antimykotikami, probiotikami, vhodné je skúsiť aj vaginálne výplachy, napríklad Cloginom. Chlamydiová infekcia sa prenáša všetkými formami pohlavného styku, vaginálnym, análnym, ale aj orálnym. Riaďte sa odporúčaniami Vášho obvodného gynekológa a pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach sa ho nebojte kontaktovať.

 • Mykoza

  , Autor: Taji

  Dobrý deň pani doktorka chcela by som sa vás opýtať na otázku ohľadne mykozi
  Pred 4 dňami mi môj gynekológ zistil kvasinky a predpísal anestetikum ktoré sa užívajú po jednej guľôčke na noc po dobu 12 dní ale trápi ma taky problém ze mam silné až tupé bolesti okolo celého brucha až kŕče neviem ci to mam s tej mykozi doktor mi o žiadnej protikvasinkovej diéte nič nepovedal a neviem či to nieje práve kvôli tomuto pretože už 2 dní nemám poriadnu stolicu skoro vôbec žiadnu. Svrbenie alebo pálenie nemám len ta bolesť brucha

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, spomínané guľôčky nie sú anestetikum ale antimykotikum, predpokladám, že Vám gynekológ predpísal Macmiror. Čo sa týka bolesti podbruška, neviem sa k tomu bližšie vyjadriť, môže sa jednať o nafúknutie, ale aj o predmenštruačné bolesti. Odporúčam dostatok tekutín, bohatú stravu na vlákninu. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Odpoved

  , Autor: inci

  Dakujem velmi pekne za skoru odpoved. Co sa tyka tych parazitov, podla vysledkov som tomu rozumela tak, ze na niektore, vratane mrle, ani v testovani v moznostiach neboli. Som v Luxemburgu a neviem, podla akych kriterii vyberaju. Urcite sa vsak opytam aj na moznost vsi, tak, ako ste povedali. To zacervenanie urcite nie je viditelne normalne, koza je vyhladena bez viditelnych znamok cohokolvek iritujuceho, doktor si vzal tri lampy a svietil mi tam a fakt pridrzal ruku na miestach, ktore ma doslova bolia. Odtien zacervenania je minimalny v porovnani so zdravou posvou, sudim. Vysledok steru z vulvy je pre mna zaujimavy a na to by som sa vas este chcela opytat - okrem lactobacila, ktory sa teda na vulve nachadzat ma (?) a uvadzaju, ze tam nie je, sa na nom v poznamkach uvadza po francuzsky flore totalement substituee, cize nieco ako flora bola uplne nahradena. Pozerala som po nete a toto sa pise zenam, ktorym sa najde nejaka bakteria, ktora ostatnemu dominuje. Ja ale v naleze nic okrem tohto upozornenia nemam. Chapem tomu dobre, ze to ale nie je pozitivne, vsak? Ze mam znicene to vonkajsie prostredie, vsak? Ak budem uzivat lokalne probiotika a oni kvazi vytecu aj von, vedia upravit a pomoct narusenej flore tam? Probioticku masticku tu nezozeniem a neviem, ci aj nejaku vyrabaju a jogurt nanasat velmi nechcem. Dakujem za tip odobratia vzorky horeuvedenym sposobom, skusim este par veci, ktore ste vymenovali a potom sa asi budem musiet odobrat spominanym smerom...

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, u nás probiotické intímne krémy dostať, ako je to v zahraničí, na to Vám odpovedať neviem, ale určite by som to vyskúšal. Vaginálne probiotiká pôsobia v pošve, na oblasť vulvy pošvového vchodu sú vhodnejšie probiotické krémy, ktoré sa aplikujú priamo na miesto zvonka. Lactobacilus sa prirodzene vyskytuje v pošve a logicky aj v oblasti pošvového vchodu, jeho neprítomnosť, ako ste to popísali z francúzskeho výsledku výberu, teoreticky môže spôsobiť dane ťažkosti, preto by som tie probiotické intímne krémy vyskúšal.

 • svrbenie a stipanie sliznice ohanbii

  , Autor: inci

  Dobry den,
  Mam akutny problem spojeny so svrbenim a palenim posvoveho vchodu, ktory trva uz minimalne 4 mesiace. Problem som pocitila po sexualnom styku v obdobi, ked som prakticky kvoli horucavam stratila vytok, cize som sa z vnutra vysusila, zjavne dehydrovala. Partner pouzil kondom, spotrebu som nepozerala. Neberiem ziadne lieky, brala som akurat fluconazol kvoli plesni na nechte. V skratke: po navsteve gynekologa a podrobeni sa testom mi bol zisteny enterococcus faecalis, ktory niektori lekari za nalez nepovazuju. Dostala som metronidazol lokalne + probiotika. Problemy neustupovali, tak som zasla za inym dr. Dal mi dalacin lokalne aj peroralne. Ziaden ucinok. Dala som si spravit testy na moc, stolicu vseobecne aj parazity, krv a zase vyter z cervixu. Vsetko fajn. Toto sa odohrava v zahranici. Vratila som sa do Viedne, kde som predtym zila a navstivila mojho slovensky hovoriaceho gynekologa. Povedal mi, ze ten enterococcus bola chybna diagnoza a ze mam zjavne plesen. Nasadil sporanox, dalacin, gynopevaryl a travocort a dalacin gel. Nic. Podotykam, ze znacne a pretrvavajuce stipanie, svrbenie a diskomfort pocitujem na ohanbii a posvovom vchode, nie v posve plus kusok pod ohanbiami. Vnutro posvy reagovalo na dalacin akoby vodnatym zapachajucim vytokom. Sla som znovu na test, povedala som dr. Nech sa na to poriadne pozrie a vravel mi, ze tam mam akoby od konecnika nahor ku ohanbiam viditelne podrazdenie. Nie vyrazky. Zacervenanie. Spravil vyter z vulvy. Negativny, flora polymorfna, absentny laktobacil. Vnutri v posve ho mam dost. Lekar mi odporucil skusit aj lieky na histamin, necitila som vsak po nich ziadnu ulavu.
  Moja otazka je, ako mam takto pokracovat dalej? na wc mi niekedy ostanu po moceni na papieri male krvave fliacky. Nechodim do bazenov, partnera nemam, boli ma to akoby som mala infekciu, ktoru vravia, ze nemam. Pijem vela, vytoku mam dost, ale vonu ma inu, ako som bola zvyknuta. Spodne pradlo dezinfikujem a periem v rukach. Nebola som gynekologicky pacient...strava rozmanita, pitny rezim dodrziavam. nemohla som dostat alergiu z kondomu? Co sa na tej sliznici moze tak drzat s tym, ze to nevidno na kultivacii a ziaden z horeuvedenych liekov na to nezabera?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak bola vylúčená bakteriálna, vírusová, ako aj kvasinková infekcia, zameral by som sa ešte na parazity, napríklad na voš lonovú. Nevidel som nález, či to je len začervenanie. V oblasti genitálií nie je zriedkavá ani psoriáza, s tým by ale skôr vedel pomôcť dermatovenerológ, teda kožný lekár. Svrbenie si môžete vyvolať či zhoršiť aj mechanickým chronickým dráždením spomínaných miest. Koža zhrubne a sčervená. Neviem aký máte denný režim a či je táto možnosť prípustná. Intímne miesta môžu postihnúť aj rôzne formy ekzému, opäť otázka na dermatovenerológa. Za svrbením vulvy sa však môžu skrývať aj celkové ochorenia, napríklad Crohnova choroba alebo cukrovka. Svrbenie však môže mať aj iné príčiny než rôzne ochorenia, ako napríklad mechanické (v zmysle častého holenia, zápalu kožných folikulov), chemické či biologické podráždenie, problémy so psychikou, ktoré sa môžu takto prejaviť a alergické reakcie ako na latex (kondómy), tak na bielizeň, pracie prášky, mydlá či krémy. To je ale zase skôr otázka na alergológa a prípadné kožné testy. Ak Vám Vami spomínaná medikamentózna liečba nezabrala, okrem mnou vyššie spomínaných možností je tu aj možnosť histologizácie – malého zákroku vrámci jednodňovej chirurgie, pri ktorom sa odoberie vzorka tkaniva z oblasti pošvového vchodu, prípadne pyskov alebo hrádze. Skúsil by som ešte užívanie vaginálnych probiotík, vaginálne výplachy Cloginom, prípadne (ale to po konzultácii s alergológom alebo dermatovenerológom) užívanie lokálnych kortikoidov.

 • Sekcia

  , Autor: Adka7

  Dobrý deň. Som 3 týždeň po sekcií. Super som sa hojila, cvičila lahke cviky čo mi odporučili v porodnici no a včera som som si vsimla že na kúsku na boku jazvy ju mám akokeby otvorenú a mokva mi. Začala som si potierat s repikom nech mi to vysušiť. Myslite že je možné žeby sa mi jazva nejak trhala, otvárala? Ako bolieť to moc neboli len trosku tak ako keby ťahalo. Ale zapálene to zrejme nemám lebo to nieje ani teple ani cervene ani pulzujúce.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, odporúčam navštíviť pracovisko, kde bol operačný výkon robený. Nevidel som lokálny nález, takže sa k tomu neviem bližšie vyjadriť. Vhodná je skôr dezinfekcia 3% roztokom peroxidu vodíka, bežne dostupným, a taktiež je potrebné eliminovať mechanické trenie v oblasti jazvy. Niekedy sa stane, že vznikne v oblasti operačnej rany zápal, ktorý organizmus ohraničí a snaží sa ho vypudiť cestou najmenšieho odporu, teda operačnej rany. Preto je potrebné to skontrolovať, prípadne nasadiť antibiotickú liečbu v závislosti od nálezu.

 • Doxyhexal

  , Autor: Kikka0987

  Dobrý deň,
  bola mi diagnostikovaná mycoplasma hominis a ureaplasma urealyticum. Pán doktor mi predpísal antibiotiká Doxyhexal, avšak pri jemnom strese som si nezapamätala dĺžku liečby. Mám užívať 1 tabletu denne, ale neviem koľko dní. Predpísal mi dve balenia po 20 kusov, neviem či ich vybrať celé, alebo sú určené aj pre partnera?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, predpokladám, že Vám Váš obvodný gynekológ predpísal lieky aj pre partnera, preliečený musí byť aj on. Liečba bude 20 dňová. Do liečby by som ešte odporučil pridať probiotiká. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Výtok

  , Autor: Dom12

  Dobrý deň!Mala by som jednu otázku.Hovorila som o tom aj s gynekológom, no nič sa nenašlo, iba zápal, čo mi neustále vracia..Občas, z ničoho nič, mávam vo výtoku biele malé kúsky..A stále sa mi mení farba výtoku (hnedé,biele,žlté a mala som už aj zelené).Bojím sa či nemám nejaké ochorenie.Či by ste takto nevedeli povedať z čoho to može byť alebo čo to vlastne može byť?Ďakujem za odpoveď:)

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pošva prirodzene produkuje sekrét, ktorý je za normálnych okolností číry alebo mierne skalený. Výtok inej farby alebo zápachu by sa mal liečiť. Ak boli realizované výtery z pošvy, liečba sa nasadzuje podľa výsledkov kultivácie. Niektoré baktérie a kvasinky sa v pošve nachádzajú prirodzene, ale po ich premnožení sa výtok môže zintenzívniť. Skúsil by som užívanie vaginálnych probiotík, vaginálne výplachy Cloginom a dľa výsledku kultivácie prípadne aj užívanie vaginálnych antimykotík alebo vaginálnych antibiotík. Ak sú však stery a výsledky kultivácie negatívne a ťažkosti naďalej pretrvávajú, treba pátrať ďalej.

Otázok: 738