Deti v divadle? Áno, patria tam viac ako do detských kútikov
Ak máme čas na aquaparky a detské kútiky, nájdeme ho aj na divadlo či koncert. Umenie nás učí tolerancii a kráse. Kultúra otvára dvere do svetov, ktoré by inak zostali zatvorené.
Kedy ste boli naposledy v divadle či na koncerte? A ďalšia otázka, kedy ste tam boli s deťmi? Nemáte čas? Nemáte divadlo poruke? Keď si vezmeme, že za aquaparkami sme ochotní cestovať aj ďalej, tak vzdialenosť nie je alibi. Že to nemáte ako rodinné hobby? Možno je čas prekročiť zaužívané stereotypy a ukázať dieťaťu (aj sebe) niečo iné. Je to dôležité. Posunúť obzory, vzdelávať sa, tešiť sa z farieb, zvukov, z príbehu.
Čím viac rôznorodého vnímania sveta vidíme, tým viac mu rozumieme.
Umenie je dôležité pre detskú dušu
Kultúra rozvíja detskú predstavivosť aj emocionálnu inteligenciu
Predstavte si, že je vaše dieťa na divadelnom predstavení. Je to niečo výnimočné, pekne ste sa obliekli, učesali a viete, že vás čaká zážitok v krásnom prostredí. Dieťa sleduje, ako herci rozprávajú príbeh, ako sa stane zápletka, ako sa všetko na konci vyrieši (alebo nie). Toto nie je len zábava – je to lekcia empatie. Deti sa učia chápať emócie druhých, uvedomujú si, že svet nie je čierno-biely, a učia sa, že každá situácia má viac uhlov pohľadu. Kniha alebo výstava dokáže to isté. Pri čítaní príbehu sa dieťa ocitne v čarovnom svete, v koži niekoho iného. Na výstave zas sleduje obrazy, ktoré mu môžu pripadať zvláštne, no nútia ho premýšľať. Kultúra otvára dvere do svetov, ktoré by inak zostali zatvorené. Navštíviť kultúrny stánok, ako je divadlo alebo filharmónia, je sviatok pre dušu.
Jedným z dôvodov, prečo je kultúra taká dôležitá, je to, že je to niečo, čo môžete zažívať spolu. Spoločné čítanie kníh pred spaním, návšteva koncertu či výstavy – to sú chvíle, ktoré vytvárajú spomienky. Sú to momenty, keď sa smejete, diskutujete alebo len mlčky spolu vnímate niečo krásne. Pravdou je, že veľa rodičov na kultúru akosi „zabúda“. Prečo? Možno zo zvyku – sami sme v detstve nechodili na výstavy či do divadiel, tak nám to ani nenapadne. Alebo z pohodlnosti – plánovanie a návšteva kultúrneho podujatia predsa len zaberie viac času ako cesta do detského kútika. Veľkým faktorom je aj strach. „Bude to dieťa baviť? Nebude v divadle vyrušovať?“ Tieto obavy sú pochopiteľné, ale často prehnané. Väčšina kultúrnych podujatí pre deti je pripravená s ohľadom na ich vek a schopnosti. Deti dokážu byť fascinované tým, čo by sme možno nečakali – ak im dáme šancu.
Tatiana Timková: Nedokážem svojmu dieťaťu povedať - Je t’aime
Doprajme si čas na krásno
A potom je tu čas. Všetci niekam bežíme, máme plné diáre, a kultúra sa zdá byť luxusom. Ale pravdou je, že práve vďaka nej sa dokážeme na chvíľu zastaviť a sústrediť sa na to podstatné. Ukazujme deťom svet. Kultúra nie je len o veľkých umeleckých dielach, ale aj o miestnych podujatiach, remeselných trhoch či prechádzke po meste s komentárom o architektúre. Je to dopoludnie v knižnici, bábkové predstavenie pre maličkých alebo reprodukcia slávnych diel, ktoré si spolu namaľujete v detskej izbe.
Viesť deti ku kultúre nie je vždy jednoduché. Niekedy budú frflať, inokedy vás prekvapia, čo všetko ich zaujíma. No každý takýto zážitok ponúkne niečo, čo žiadny detský kútik nenahradí. Naše deti si to zaslúžia. A úprimne? Aj my. Je to krásna súčasť života, hra s našimi emóciami a vnímaním. Neochudobňujme seba ani deti o kultúru, je dôležitá.