Umenie je dôležité pre detskú dušu

Zuzana Kolejáková | 24. február 2022
Umenie a deti

Umenie otvára dvere do fantázie, umožňuje dieťaťu odpovedať na otázky viacerými správnymi odpoveďami. Prostredníctvom umenia sa dieťa učí, že nič nie je iba čiernobiele. Učí sa tolerancii, empatii, citu... Začína vidieť svet inak.

Ako viesť dieťa k umeniu? 

Odpovedí je viacero. Kvalitné divadlo, hudba či výtvarné umenie deťom predstavuje svet aj za hranicami poznaného, aj nepredstaviteľného v reálnom čase. S pomocou rodičov môžu deti prežiť a zažiť situácie, aké sa v bežnom svete len tak nenaskytnú. Učia sa aj poznávaniu dôsledkov z rozprávkových ponaučení, napr. keď Pampúšik uverí líškiným sladkým slovám a tá ho zje... Umenie je krása, umenie je poklad, umenie je v nás.

Obdobie vzdoru? Vyskúšajte TOTO
Prečítajte si tiež:

Obdobie vzdoru? Vyskúšajte TOTO

Čítajte deťom

Na prvom mieste, ako naučiť deti vnímať umenie, sú určite knihy. Čítajte, ale nielen to. Myslím, že čítanie a rozprávanie príbehov samotné nestačí. Po prečítaní musí prísť diskusia, vysvetlenie. Inak to až tak nefunguje. Je dôležité s deťmi prebrať posolstvo, postoje hrdinov, odkazy a ponaučenia a pod. Ale pozor! Nechcite všetko naraz...

Skvelý príklad takejto diskusie o pointách čítaného či videného, ponúka notoricky známa rozprávka O dedkovi, čo ťahal repku. Prečítame si rozprávku. Pointa? Spolu viacerí dokážu viac ako jeden. Alebo to, že niekedy aj malá pomoc môže mať veľký zmysel.

Ak sa o tom s dieťaťom (3 a viac rokov) porozprávame, zistíme, že vie nájsť príklady aj vo svojom živote a okolí. Potom vám môže rozprávku dokonca aj zahrať, napríklad s plyšovými hračkami. Alebo nakresliť niekoho, kto pomohol jemu (napríklad mama zaviazať šnúrky, v škôlke kamarát postaviť najvyššiu vežu, a i.). Nie je to komplikované, iba si to žiada trochu času. Toho nášho.

A ešte jedna drobnosť z pedagogickej praxe – nezabúdajte sa dieťaťa pýtať, či vie, čo ktoré slovo znamená! V klasických rozprávkach je množstvo zastaraných slov alebo neznámych výrazov. A ani si to nemusíme uvedomiť a dieťaťu unikne pointa... 

Hudbu si vyberajte

Pravdaže, existujú aj iné druhy umenia, ako je literatúra, ktoré môžu dieťa zaujať. Na počudovanie môžu deti občas počúvať aj hudbu. Klasickú hudbu. A dokonca aj medzi obľúbenou detskou hudbou je taká, ktorá iba „neverklíkuje“ dva akordy dokola (väčšinou je to tá hudba, ktorá nemá milióny pozretí na YouTube). Tým chcem povedať: obmieňajte, skúmajte a hľadajte! Existujú toľké detské kapely a piesne! Nemusia to byť stále rovnaké aranžmány slovenskej popkultúry a iné „odrhovačky“, ktoré sa nám násilím usadia v mysli.

Skúste obmenu kvality a vizuálnych podnetov, napríklad: Divadlo ZáBaVKa, Pánko, Divadlo Na Hojdačke, Mici a Mňau, Bejby Bajbl Band, Toddler Punk, atď. Netvrdím, že vždy musí byť niečo označkované ako umenie, alebo šou, zábava. Zvažujte, čo sa páči vám a vašej rodine! Neexistuje jeden meter. Vkus máme každý iný. A to je na umení to najlepšie! Sloboda výberu...

Adamkove tieňové divadlo
Prečítajte si tiež:

Adamkove tieňové divadlo

Ilustrácie, maľby či pohyblivé obrázky?

S deťmi skúste vyhľadať knihy, v ktorých sú kvalitné ilustrácie a obrázky posúvajúce myšlienky príbehov do ďalších chápaní a obrazov. Pozrite si napríklad na ocenenia ilustrácií či ilustrátorov, výročné ocenenia najlepších kníh pre deti a pod.

Áno, aj film môžete vybrať! Existuje množstvo krátkych (vždy zvážte dĺžku produkcií) a kvalitných animácií pre deti, ktoré nie sú iba o tom, že princ vyhrá nad zloduchom a budú s princeznou šťastní, až kým nepomrú. Aj keď nehovorím, že také rozprávky nie sú správne či vhodné. Ibaže tém a možností je viac! Skúste pozrieť skvelú FB stránku Čo pozerať s deťmi? Nájdete tu inšpirácie nielen na filmy, ale aj na diskusie či knižné inšpirácie.  A hľadajte ďalej.

umenie a deti

Nakŕmte detskú zvedavosť až po okraj!

A najdôležitejšie pri vnímaní umenia dieťaťom je dať mu priestor – aby vnímalo, dívalo sa, počúvalo, diskutovalo, či kreslilo na danú tému, aby rozprávalo a vymýšľalo si príbehy, aby sa smialo na svojich nápadoch a radovalo z možnosti ich rozvíjania s rodičmi a pod. O všetkom sa dá rozprávať, obrázky sa dajú porovnávať, maľby môžete skúšať napodobňovať, môžete sa inšpirovať, kopírovať, kresliť vlastné obrázky na tému časti ilustrácie, či využite všetky kreatívne nápady, ktoré vám skrsnú v hlave a nepotrebujete ani obľúbené videonávody. Využite spoločnú kreatívnu chvíľku pre umenie. Vždy.  

Umenie môže byť všade okolo nás, tak sa neokliešťujme len na mainstream z TV, či na reklamované knihy alebo zábavné programy. To, že majú viac peňazí na reklamu, ešte neznamená, že ponúknu skutočne niečo viac. Lebo s umením v našich životoch sa zlepšuje aj naša nálada. A naša vnútorná túžba po kráse je s umením vždy naplnená. A to je naozaj úžasné!

Ako napísal Picasso: ,,Každé dieťa sa narodí ako umelec. Problém je ostať umelcom, keď vyrastie..“ Inšpirujte sa detskou tvorivosťou a nebrzdite ju a potom prídu na rad zázraky a prekvapenia!

Bez umenia sa stávame šedí, či dokonca až čiernobieli... A predsa, pre naše deti sme vždy chceli svet pestrofarebný!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: