Budí sa zo spánku s plačom: Ako riešiť nočné mory a námesačnosť u detí

PhDr. Andrea Baranovská PhD. | 10. august 2021
Nočné mory a desy

Možno ste sa s tým stretli i vo vašej rodine. Dieťa zle spí, kričí zo spánku alebo je, dokonca, námesačné... Čo s tým?

Spánok je pre deti veľmi dôležitý. Zabezpečuje rast, ukladanie spomienok a ich prechod z krátkodobej do dlhodobej pamäti, umožňuje oddych fyzickému telu aj mozgu ako takému v REM a nonREM fázach. Deti, ktorých spánok nie je dostatočne kvalitný alebo dostatočný,  mávajú často ťažkosti so správaním a neskôr aj učením. Postupne sa môžu dostaviť aj psychické a emocionálne problémy. 

Správanie počas spánku, ktoré v sebe zahŕňa primárne alebo sekundárne poruchy, ktoré sa prejavujú počas spánku, ako sú rôzne záchvaty, dyskinézy, ale i gastroezofageálny reflux, spadajú pod pojem parasomnia. K najčastejším parasomniám patria:

 • nočné mory
 • nočný des
 • námesačnosť
 • nočné pomočovanie (o tom si povieme v nasledujúcom čísle)
Väčšina problémov, ktoré majú deti so spánkom,  vyplýva z toho, že spia málo. 

K najčastejším ťažkostiam, ktoré majú deti so spánkom, patria:

 • rozprávanie – dieťa počas spánku niekoľko sekúnd rozpráva alebo vydáva zvuky –môže to byť hlasný krik alebo v prípade maličkých detí plač, ktorý prejde do spánku. Rozprávanie zo spánku je omnoho častejšie ako námesačnosť, ale môže sa vyskytovať aj súčasne.
 • nočné mory – často sa vyskytujú u detí predškolského veku medzi 3. – 6. rokom veku. Dieťa môže kričať, volať na rodiča, plakať. Zvyčajne sa ani nezobudí, ale rodičovi sa ho môže podariť upokojiť.
 • nočný des – je omnoho intenzívnejší ako nočná mora. Nebýva tak častý, ale pre rodičov je veľmi znepokojujúci. Dieťa začne zrazu veľmi kričať a plakať, môže sa hádzať na posteli. Zvyčajne to trvá pár minút, zdá sa, že dieťa je hore, ale často nespoznáva nikoho, aj keď ho utešujete.
 • zmätenosť zo sna – budí sa s plačom, je zmätené a nespoznáva nikoho. Môže tiež mrmlať nezrozumiteľné slová.
 • námesačnosť – dieťa v spánku chodí po svojej izbe, alebo po dome s otvorenými očami. Zdá sa, akoby bolo zobudené, ale nie je to tak. Pri námesačnosti deti môžu obchádzať nábytok a nenaraziť – staršie deti môžu sťahovať nábytok, otvárať si dvere a pod. 

V tomto článku sa zameriame viac na nočné mory, desy a námesačnosť, pretože to najviac trápi rodičov.

Nočné mory

Deti spia hlbokým spánkom omnoho dlhšie ako dospelí. Problémy sa často vyskytujú medzi prechodmi fáz spánku. Nočné mory sú zlé sny, ktoré deti rozrušujú a vystrašia. Často bývajú o reálnych nebezpečenstvách – psoch, žralokoch, pavúkoch, ale aj príšerách, ktoré deti videli v televízii, počítači alebo o nich počuli. Vyskytujú sa neskôr v noci alebo v skorých ranných hodinách. Deti si zvyčajne zapamätajú nočnú moru, ale nepamätajú si nočný des a zmätok.

Nočné mory nastupujú okolo 3. roka života dieťaťa. Väčšina detí ich nemusí nikdy ani zažiť. Vyskytujú sa neskôr noci a vzbudzujú v dieťati intenzívne pocity strachu a úzkosti. Staršie deti sú schopné zobudiť sa, spomenúť si a opísať sen. Nočné mory môžu byť vyvolané a spôsobené pre dieťa desivým zážitkom. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že to, čo rodičia považujú za strašidelné pre dieťa, strašidelným byť nemusí a naopak. Môžu byť tiež vyvolané niečím, čo dieťa znepokojuje – dlhodobo napätá situácia v rodine, hádky ap. 

Musíme si uvedomiť, že príležitostne ich majú všetci – aj deti a neznamená to, že nie sú v poriadku. Ak má dieťa živú predstavivosť, môže mať nočné mory častejšie ako iné deti. Avšak deti, u ktorých sa vyskytujú nočné mory často, môžu byť námesačné alebo sa u nich môžu vyskytnúť nočné desy. Spozornieť treba, ak sa u dieťaťa opakovane vyskytuje rovnaká nočná mora alebo zlé sny – môže to znamenať určitý druh stresu. Navyše, nočné mory môžu byť spôsobené aj traumatickými udalosťami – vtedy sa môžu vyskytovať niekoľko týždňov alebo mesiacov po tejto udalosti. 

Ako pomôcť dieťaťu, keď má nočné mory?

Dieťa sa po nočnej more budí vystrašené a uplakané. Je preň veľmi ťažké odlíšiť realitu a sen. Aj keď bude staršie, bude stále potrebovať podporu a útechu rodiča. 

Ak sa zobudí z nočnej mory, je potrebné ho uistiť, že je v bezpečí. Pomáhajú bozky, objatia,  uistenia, že je všetko v poriadku. Nehovoríme mu, že to, čo sa mu snívalo, neexistuje, ani to, že je hlúpe, pretože sa bojí a pod. Vysvetľujeme to pri jeho plnom vedomí, nie v noci. Vtedy tiež zisťujeme, čo sa stalo v posledných dňoch pred nočnou morou. Pomáha tiež vytvoriť „čarovnú paličku“, ktorá odháňa strašidlá, mimozemšťanov apod. Uistite sa, že dieťa spí dostatočne. Ak sa rovnaké nočné mory opakujú alebo neutíchajú, je potrebné navštíviť psychológa.

Urobte zo svojho dieťaťa hrdinu, chváľte ho, ako to skvele zvláda. Pomáha tiež relaxácia pred spaním prostredníctvom rozprávok. Ich výber ale nepodceňujte.

Nočné desy a námesačnosť 

Námesačnosť, alebo somnabulizmus (ext. zdroj somnabulizmus) , sa vyskytuje medzi 4. – 8. rokom života dieťaťa. Väčšinou sa objaví približne hodinu až dve po zaspaní – tieto epizódy trvajú 5 – 15 minút. Deti, u ktorých sa tento jav vyskytuje, z toho väčšinou vyrastú. Je potrebné ich však chrániť, aby si neublížili.

Príčinou námesačnosti môže byť: 

 • únava alebo nedostatok spánku
 • nepravidelný spánok
 • stres a úzkosť
 • nové prostredie
 • choroba alebo niektoré lieky

Niekedy môže byť námesačnosť príznakom spánkového apnoe (t. j. krátkodobé nevedomé prerušenie dýchania), nočných desov, migrén, syndrómu nepokojných nôh alebo poranení hlavy. 

K príznakom námesačnosti zaraďujeme: sedenie v posteli a opakovanie pohybov, vstávanie z postele a prechádzky po byte, nemotorné pohyby a nereagovanie na reč; vykonávanie potreby na neobvyklých miestach alebo stereotypné opakovanie určitých pohybov – otváranie a zatváranie dverí, zásuviek...

Ak je dieťa námesačné, je potrebné ho zaviesť späť do postele, nebudiť ho, len ho upokojiť a nechať spať. Je však potrebné zabezpečiť byt, aby dieťa nespadlo alebo neodišlo z domu. Nesmie spať na poschodovej posteli ani mať pri sebe niečo nebezpečné. 

Ako prevencia pred námesačnosťou pomáha dodržiavanie spánkového režimu, relaxácia pred spánkom, prostredie príjemné, tiché a bezpečné pre spánok, obmedzenie množstva tekutín, vyhýbanie sa cukru a kofeínu pred spánkom (pozor na sladké a kolové nápoje). 

nočné mory a desy

Nočný teror môže vyzerať desivo, ale neubližuje dieťaťu

Dieťa si nepamätá, čo sa stalo, ani to, že malo zlé sny. Pri nočných desoch sú deti veľmi rozrušené, ale stále v stave hlbokého spánku – z ktorého sa ťažko prebúdza. Počas záchvatu vyzerajú, akoby mali panický atak, alebo boli bdelé, ale stále spia.

Aj počas nočného desu spia, preto nebudú reagovať, keď sa ich budete snažiť utíšiť. Môžu vyzerať zmätene alebo omámene. Čo sa týka frekvencie, nočné hrôzy začínajú náhle a často začínajú krikom alebo plačom. Trvajú približne 10 – 15 minút alebo aj dlhšie. Nočné desy sa vyskytujú približne raz za noc.  

Ak má vaše dieťa nočný des  nebuďte ho, ak ho necháte spať, nočný des skončí rýchlejšie a dieťa si nebude pamätať vôbec nič. Je potrebné dávať pozor, aby sa počas záchvatu nezranilo. Znovu pomáha večerná rutina, rozprávky a relaxácia. Ak má dieťa desy pravidelne každú noc v určitom čase, môžete skúsiť ho nakrátko prebudiť asi pol hodiny pred začiatkom desu a potom znovu uložiť – niektorým deťom to pomáha. 

Našťastie, u väčšiny detí tieto problémy odznejú samy. Preto nepanikárte, zachovajte chladnú hlavu a zabezpečte, aby sa dieťatko nezranilo a súčasne ste si aj vy dostatočne oddýchli.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: