Pomóc, moje dieťa je NÁMESAČNÉ!

Marika Koscelníková | 14. Mar 2018
Pomóc, moje dieťa je NÁMESAČNÉ!

Ruky vystreté pred sebou, pomalá chôdza po streche, život ohrozujúce konanie. V koľkých filmoch sme sa na námesačnom hrdinovi schuti zasmiali? Zvláštny stav polospánku/polobdenia je opradený mnohými mýtmi. Mesiac za to nemôže...Námesačné je každé 10. dieťa!

Somnambulizmus, teda námesačníctvo, patrí medzi spánkové poruchy. Odborníci sa domnievajú, že námesačný stav vyvoláva prudký prechod z fázy dlhšieho hlbokého spánku do ľahšieho spánku. Hovoríme aj o poruche prebúdzania.

Námesačnosť sa prejavuje sa nevedomým správaním, ktoré je síce zamerané na konkrétnu činnosť (umývanie zubov, vykonanie potreby, obliekanie bábiky...), ale človek nie je pri plnom vedomí. Je zaujímavé, že námesačnosť sa prejavuje najmä v detskom veku. Podľa štatistík sa objaví u každého desiateho dieťaťa.

námesačnosť

Námesačné je každé desiate dieťa

Ak má dcérka ťažký deň, v noci sa budí...

„Alicka sa začala v noci budiť okolo troch rokov“,  hovorí dvojnásobná mama, pani Alena. „Vstala a prechádzala sa po postieľke, stále si niečo mrmlala. Na moju prítomnosť a otázky nereagovala. Keď som zasvietila svetlo a snažila sa ju zobudiť, bola zmätená, mala som pocit, akoby sa ma bála.

Až kým nebola úplne prebudená, nedokázala som ju upokojiť. Potom, už pri vedomí, ma objala a zatvárali sa jej oči na spánok. Opakovalo sa to tak raz do mesiaca, niekedy častejšie. Pýtala som sa pediatričky, ako jej môžem pomôcť a prečo sa to deje. Pani doktorka ma upokojila, že deťom sa to stáva. Trápia ich nočné mory, dozrieva nervová sústava a že to väčšinou časom prejde.

Pokiaľ to neobmedzuje jej denné činnosti, postačí, ak dodržíme spánkový režim a zbytočne ju nepreťažíme. Je to tak, keď má narušený režim alebo náročný deň, priveľa podnetov a zážitkov, noci pre ňu bývajú ťažké“, uzatvára mama dnes už štvorročnej Alice.

Spánková hygiena je pre dieťa dôležitá

Spánok je jednou z najdôležitejších potrieb organizmu, regenerácia a odpočinok sú pre človeka dôležité. Ťažkosti so spánkom sa v detskom veku objavujú často – problémy so zaspávaním, časté nočné budenie sprevádzané krikom a plačom.

Podľa psychologičky PhDr. Ľubice Sládekovej to súvisí s vývinom, so zrením centrálneho nervového systému a stabilizáciou biorytmu, teda striedania spánku a bdenia.

„Od dojčenského veku približne do dvanásteho roku života sa vyskytuje viacero porúch spánku u detí. Príčiny ťažkostí so spánkom bývajú somatické, neurologické, aj psychologické. Tieto problémy sú v detskom veku časté, napríklad zaspávanie, prebúdzanie, chrápanie, dýchanie a podobne. Dôležitá je spánková hygiena, zrežimovať dieťa na pravidelné ukladanie do postele“, upozorňuje psychologička.

Tu môžu rodičia pre svoje dieťa veľa urobiť. Je dôležité, aby mu už od prvých mesiacov vytvorili pravidelný spánkový rytmus. Každé dieťa je iné, takže je nutné ho pozorovať a prispôsobovať hodiny spánku počas dňa a ukladanie na večerný spánok.

„Nesprávne spánkové návyky môžu narušiť prirodzené biologické hodiny dieťaťa. Niektoré deti sú až také unavené, že nechcú ísť spať. Malé deti majú mať krátky, presne limitovaný  odpočinok poobede. Stresové okolnosti a napätia zhoršujú stav, hlavne u precitlivených detí. Spánok je veľmi dôležitý, pretože ovplyvňuje dobré fungovanie počas celého dňa.“ 

Chvíľu to trvá, kým si dieťa vyvorí správny spánkový rytmus. Niektoré si ho vytvoria už v dvoch mesiacoch, iné až v dvoch rokoch. Súvisí to s temperamentom dieťaťa, jeho citlivosťou, zdravotným stavom, aktivitou počas dňa, ale aj pohodou v rodine.

námesačnosť

Námesačné deti si svoje nočné výlety nepamätajú

Hovorí sa, že deti z nepokojného spánku vyrastú. Pravdou je, že vekom sa spánok prehlbuje a ak má dieťa vytvorený režim, problémy so spánkom – dlhé zaspávanie, časté nočné budenie – sa upravia. V súvislosti s vekom sa menia jednotlivé fázy spánku, dieťaťu sa začínajú snívať sny.

„Dojčatá spia prevažne REM spánkom, „rapid eyes movements“ – rýchle pohyby očí. Telo dieťaťa je úplne uvoľnené. V predškolskom a školskom veku prevláda „non REM“ spánok, je to veľmi hlboký spánok. V predškolskom a školskom veku sa tiež u detí vyskytujú nočné mory (asi u 3 %). Dieťa sa zobudí z desivého sna, je nepokojné, ale zorientované a pamätá si tento svoj stav. Tieto prejavy úzkosti do dvanásteho roku väčšinou vymiznú,“ konštatuje Ľubica Sládeková.

Je dôležitý trpezlivý, ale dôsledný prístup rodičov. Pokiaľ sa dieťa v noci budí s plačom, krikom, spotené a vystrašené, upokojte ho a uložte späť do postele. Citlivejšie dieťa v noci spracúva zážitky z celého dňa. Doprajte mu pred samotným uložením do postele pokoj a dodržiavajte zaužívané rituály.

Pri námesačnosti dbajte na pár zásad:

  • Minimálne tridsať minút pred uložením do postele by dieťa malo relaxovať, upokojiť sa, nevykonávať náročnú  aktivitu.
  • Selektujte programy, na ktoré sa pozerá v televízii.
  • Neriešte s ním pred zaspávaním výchovné problémy. Pokojný spánok si zaslúži aj ten najväčší nespratník, nehovoriac o jeho rodičoch.
  • Nezabúdajte vyvetrať izbu, v ktorej dieťa spí a neprekurovať ju ani v zimných mesiacoch. Suchý, vydýchaný a teplý vzduch v spálni zhoršuje kvalitu spánku, dieťa sa častejšie prebúdza.
  • Problémy so zaspávaním, zlé sny môžu vyvolať ťažké jedlá a priveľa cukru v popoludňajších hodinách.


Nočné mory a zlé sny sa občas snívajú každému dieťaťu, pokiaľ je však „ťažká noc“ skôr pravidlom ako výnimkou, treba hľadať príčinu.

Psychologické vyšetrenie pomôže určiť, či nie je dieťa vystavené prílišnému stresu, netrpí úzkosťou a napätím. K častým spánkovým poruchám, prejavujúcim sa v detskom veku, patrí aj námesačnosť. Na rozdiel od prežívania zlých snov, nočných desov, námesačnosť sa prejavuje skôr pokojným správaním bez afektu.

Somnambulizmus sa prejavuje napríklad tak, že dieťa – po približne dvoch hodinách od zaspatia – vyjde z postele, vykročí za účelom vykonania nejakej činnosti, nereaguje na vonkajšie podnety, trvá to pár minút,“ upresňuje Ľubica Sládeková

Ráno po prebudení si na to, čo sa dialo v noci, väčšinou nespomína. O poruche hovoríme, ak je opakovanie prerušenia spánku približne raz do týždňa. Čo presne námesačné dieťa prežíva, nevieme, epizóda prebudenia zo spánku je nepredvídateľná a dieťa si nič nepamätá. Niektoré problémy spánku  sú získané dedične, mnohé prejavy sa dajú zmierniť spánkovou hygienou,“ uzatvára psychologička.

námesačnosť

Námesačnosť sa objavuje prevažne v prvej tretine noci

Náhle prebudenie z tohto stavu býva sprevádzané šokom a dezorientáciou. Ideálne je námesačného chytiť za ruku a doviesť naspäť do postele. Prudké pohyby alebo krik nie sú namieste, snažte sa zachovať pokoj. Prihovoriť sa mu a naviesť ho do postele.

TIP Mama a ja:

Dôvodom nočného chodenia po byte v polospánku môže byť aj plný močový mechúr – zaveďte ho na toaletu a potom uložte do postele.

Deti sa v noci budia častejšie

Z hlbokého spánku sa deti zvyknú budiť dva-trikrát za noc. Počas neúplného prebudenia sa prehadzujú alebo rozprávajú, potom zaspia. U niektorých tento prechod medzi spánkom, neúplným prebudením a opätovným hlbokým spánkom prebieha zložitejšie.

Dlhšie zostávajú v zvláštnom nevedomom stave medzi spánkom a bdením.Trvá to niekoľko sekúnd až do pol hodiny. Sedia nepítomne na posteli, alebo z nej dokonca vstávajú a pohybujú sa akoby s jasným cieľom.  Často sa stáva, že vykonajú potrebu na inom mieste ako na toalete, prídu za rodičmi do spálne a stoja nad posteľou, prípadne sa snažia dostať sa von z bytu.


V prípade, že má vaše dieťa problém s námesačnosťou, je dôležité myslieť na jeho bezpečnosť. Z tohto pohľadu je nevhodná napríklad poschodová posteľ, je potrebné zaistiť okná, uzamknúť dvere a schovať kľúč. Dobrým pomocníkom je aj detská vysielačka, prípadne malý zvonček na dverách, aby ste vedeli, že sa v detskej izbe niečo deje.

Súvisí námesačnosť so splnom mesiaca?

Medzi námesačnosťou a splnom mesiaca  nie je dokázaná súvislosť, aj keď je pravda, že senzibilní ľudia reagujú zhoršenou kvalitou spánku.

Námesačnosť sa vytratí zvyčajne po puberte, v niektorých prípadoch – štatistiky hovoria o desiatich až dvadsiatich percentách – pretrváva u precilivelých osôb do dospelosti. Vyvolať ju môže prílišné fyzické vyčerpanie, stres, veľké psychické vypätie, ale aj hormonálne zmeny ako napríklad tehotenstvo.

Námesačnosť nie je choroba, ale porucha spánku

Námesačnosť sa u detí  prejavuje veľmi často a netreba sa jej báť, prípadne ju dieťaťu vyčítať – zase si chodil po izbe, vymočil sa na koberec a podobne. Snažte sa dodržiavať spánkový rytmus, vyhýbať sa stresom a stavom vyčerpanosti.

V prípade, že nočné výlety výrazne ovplyvňujú fungovanie dieťaťa počas dňa, je ospalé a napäté, treba navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe a prípadnom vyšetrení u špecialistu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: