Mamy radia mamám: Dieťa sa v noci často budí

Andrea Mániková | 2. Mar 2018
Mamy radia mamám: Dieťa sa v noci často budí

Problémy s nepokojným spánkom bábätka potrápia nejednu mamičku. Hoci bábätko nie je hladné, neustále sa budí a svojim rodičov nedá ani vydýchnuť. V našej rubrike si mamy radia navzájom, tak čítajte, ak riešite podobný problém aj vy.

Napísala nám mamička Nataša a požiadala vás o dobré rady, ako si poradiť s nepokojným spánkom dieťatka. Cez deň sa to ešte dá ako-tak vydržať, ale keď má  Nataša navyše každú noc nočnú, je to už aj nad jej sily. Manžel často býva dlho v práci a rodina je dosť ďaleko, aby jej pomohla. Ako má vybŕdnuť z tejto náročnej situácie?


„Nájdi príčinu nočného budenia...“

Katarína, Amálka (16 mesiacov)

Milá Nataša, ja s mojou 16-mesačnou dcérou sme mali podobný problém. Od narodenia sme mali zistenú alergiu na vaječný bielok, tak sme dodržiavali obe prísnu diétu. Okrem toho má malá ešte aj ekzém, resp. dermatitídu.

Každú noc sme sa nosili na rukách aj hodinu, aby sa neškriabala, ale väčšinou sme skončili pri dojčení, keď si zopárkrát „cucla“ a bolo hotovo, spinkala ďalej.

Teraz, v jej 16-mesiacoch, jej bola zistená alergia na pšenicu, ďalšia úprava mojej stravy by už asi dopadla veľmi zle, preto som sa rozhodla pre ukončenie dojčenia.

Zarobila som jej umelé mliečko a moje prsníky som si potrela citrónom a nechala som ho uschnúť – možno sa to bude zdať drastické, ale verte mi, nebolo. Malá olízala citrónové mliečko a veru, nechutilo jej.

To sa zopakovalo ešte asi 5-krát za sebou a popritom som jej neúnavne 20 minút vkuse vysvetľovala, že maminka má už pokazené mliečko a že je kyslé a vo fľaške má dobručké. Na počudovanie, zabralo to. Malá si „cucla“ z fľašky. Zaspala mi na rukách s tým, že si mliečko poctivo držala, aj keď si z neho dala asi len 2 glgy.

Najväčší zázrak nastal 2. noc, keď naša princezná prespala celú noc v postieľke (len 2-krát som ju bola učičíkať). Bez prerušenia vydržala spinkať až 7 hodín a my, rodičia, sme sa ráno zobudili ako znovuzrodení.

Píšeš, že tvoja dcérka má 14 mesiacov. Možno je už tiež čas prestať ju dojčiť. Keď však chceš pokračovať, skús hľadať príčinu v tom, či ju nebolí bruško, alebo či cez deň nezažila niečo, čo ju mohlo rozrušiť.

Naša malá reagovala zhoršením spánku aj keď sme náhodou na seba s manželom zvýšili hlas. Deti sú veľkí pozorovatelia, aj keď si to dospelý človek málokedy uvedomuje.

ako uspať dieťa

„Existuje toľko riešení nepokojného spánku.“

Martina, Lucinka (3 roky)

Ja som mala podobný problém. Naša dcérka sa budila za noc aj 10x a rovnako ako píšeš, len si trošku pocuckala prsník, chvíľku si podriemkala a už bola opäť hore...

V noci som to riešila takto: postupne som si povedala, že obmedzím nočné dojčenie, keďže nebolo možné, aby bola v noci tak strašne hladná a smädná. Keď papala aj kašičky, hladná určite byť nemohla.

Je to pre mnohé mamičky asi drastický spôsob, ale nechala som ju trochu vymrnkať. Našťastie, nikdy to nebol srdcervúci plač. Musela som však vydržať a vyplatilo sa.

Počet dojčení v noci sa postupne redukoval a najväčšou výhrou pre nás bolo presťahovanie dcérky do vlastnej izbičky. Po odsťahovaní sa zo spálne, kde s nami dcérka spávala v postieľke, sme zistili, že bola hore len 1x, my sme jej vlastne prekážali.

ako uspať dieťa

Hneď ako mala svoju izbičku, prespala nám celú noc. V izbičke má svojho obľúbeného plyšáčika a korytnačku, ktorá premieta svetielka na strop. Tú mala veľmi rada, keďže na ňu bola zvyknutá odmalička.

Pozitívne a možno aj negatívne zároveň je, že dieťatko sa neustále mení a problém sa často vyrieši sám, prípadne príde nejaký nový, aby sa mamy na materskej dovolenke skutočne ani chvíľu nenudili.

„Z nevýhody urob výhodu!“

Žofia, Sofia (3,5 roka)

Myslím si, že tento problém, ako spomínaš ty, Nataša, má mnoho mamičiek. Ja som počas tehotenstva napriek nenormálne veľkej únave nedokázala poriadne spať. Spávala som maximálne iba 4 – 5 hodín, čo bolo dosť vyčerpávajúce. A tak som už vtedy tušila, že moje dievčatko bude doslova perpetuum mobile. No a nemýlila som sa.

Čo si pamätám, odkedy sa malá narodila, poriadne nespávala.  Ako maličká spávala iba na rukách, keď sme ju položili do postieľky, kočíka... do 5 minút otvorila oči, pripravená opäť objavovať svet. Nebavilo ju ani kočíkovanie, spať chcela len v našej blízkosti.

Keďže to bolo vyčerpávajúce, cez deň som ju nosievala v šatke a v noci – skončila u nás v posteli. Nevedela som si predstaviť, že by som jej odoprela dojčenie, ktoré je pre maličkého človiečika také dôležité.

Dodnes spáva s nami a keď sa zopárkrát stalo, že prespala u babičky, nám doma všetky tie jej nočné kopance neuveriteľne chýbali. Postieľku máme ako dekoráciu a ešte na vešanie pyžamiek.


Takto jednoducho znie aj moja rada: šupni si ju k sebe do postele, keď jej stačí len si trošku „cucnúť“, teš sa, že nemusíš dojčiť hodinu či viac. Z nevýhody urob výhodu a nestresuj sa. Neboj sa, aj toto obdobie rýchlo prejde a zbadáš sa, ako riešiš zase niečo iné.

11 výhod spoločného spánku
Prečítajte si tiež:

11 výhod spoločného spánku

„Ak ťa dcérka potrebuje, vyhov jej.“

Lea, Kristínka (3 roky)

Aj my sme sa borili s podobným problémom. Naša Kristínka si pomýlila deň s nocou a pohroma bola rýchlo na svete. Chvíľu nám trvalo, kým sme ju „nastavili“ na správny rytmus.

Milá Nataša, u detí je to vždy tak, že nič neurýchliš a nič sa nezmení len švihnutím čarovného prútika. Často sa mi stáva, ak mi rituál mojej dcérky trochu lezie na nervy, rýchlo si spomeniem na čas, keď bola v brušku, ako som sa tešila na to, keď zavíta k nám, ako ju budem nosiť na rukách.

Riadim sa tým dodnes, chcem, aby moja milovaná dcérka mala krásne detstvo a nebudem ju stresovať tým, aby zaspávala sama a na povel, keď ona sa chce túliť ku mne alebo ockovi, hladkať nám ruku pri zaspávaní – lebo momentálne je toto jej uspávací rituál.

Nočné dojčenie po roku a pol vymenila za hladkanie, miluje to nielen ona, ale aj my rodičia. I keď sa vezieme v aute, často spontánne vyhŕkne: daj ruku! Urob aj ty svojmu dievčatku radosť, dopraj jej to, čo momentálne potrebuje – tvoju blízkosť.

ako uspať dieťa

„Pomohla by zmena.“

Natália, Jakub (6,5 mesiaca)

Milá Nataša, po prečítaní tvojho problému mi napadli jeho dve možné príčiny a riešenia.

Tou prvou je postieľka – nemá v nej dcérka príliš veľa rušivých elementov? Výrazné farby, hračky alebo aj kolotoč nad postieľkou (najmä, ak má počas spánku na tom istom mieste hlavičku) môžu pôsobiť v noci rušivo, hoci cez deň sú skvelí pomocníci. Skúsila by som preto možno nejaké zmeny v postieľke, na noc by som v nej okrem bábätka a prikrývky nenechávala nič iné.

Ako druhé by som vyskúšala „ulitku“ alebo „mojkáčika“. Ulitku používam už viac ako polroka, zo začiatku bez nej synček nevedel spať. Bábätká sa v nej cítia bezpečne, keďže sú  v podobnej polohe ako v maminkinom brušku.

Čo sa týka „mojkáčika“, neverila som, že kúsok plyšového zvieratka pomôže, ale na môjho synčeka to fungovalo zázračne. Teraz, keď už spí v ulitke pomenej, len mu ho priložím k líčku a on sa s ním chvíľočku hrá a potom sa „uhajká“.

Počas spánku ho cíti stále pri hlavičke a pridŕža si ho rúčkou a môžem povedať, že zaspáva oveľa rýchlejšie a lepšie. Držím palce a prajem viac prespaných ako prebdených nocí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: