Niekoľko faktov o nočnom dojčení

nocne dojcenie
6.12.2018 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Mária Kopčíková, laktačná poradkyňa, foto: istockphoto.com

Noci prebdené kvôli častému dojčeniu dávajú zabrať... Ako na to?

Ako vznikne problém s nočným dojčením?

Opýtali sme sa laktačnej poradkyne M. Kopčíkovej:

Veľmi často sa používa výraz „neprimerané nočné dojčenie“. Podľa mňa je však ťažko povedať, čo je primerané, kedy a dokedy. Opäť sa vraciam k individualite každého dieťaťa. Niektoré detičky papajú každé 2 hodiny vo dne, v noci do polroka, mamy to zvládajú v pohode, lebo spia s dieťaťom v posteli a nemajú pocit, že by boli unavené alebo vyčerpané, pretože to nočné dojčenie prebieha pre oboch zúčastnených v akomsi polospánku, takže sa ani jeden úplne nepreberie.

A na druhej strane sú ženy, ktoré sú „vyšťavené“, unavené z nevyspatia, neschopné sa následne postarať o dieťa a domácnosť.

Pokaľ je mama i dieťa v pohode, nočné dojčenie by som neriešila

Pokiaľ je mama v pohode a zároveň na dieťati nebadať známky zvýšenej únavy, mrzutosti, zrejme by som nočné dojčenie nijako neriešila. V prípade, že to matku unavuje, je problém v noci dieťa po dojčení uspať, treba niečo robiť. A teraz, babo, raď, že čo...

Pokiaľ sa dieťa v noci preberie len „na kontrolu“, zaspalo by aj bez kŕmenia, ale my ho zakaždým aktívne priložíme na prsník, nočný spánok získa niektoré charakteristiky denného zdriemnutia. A tak sa môže stať, že bábätko sa úplne preberie 8 – 10-krát za noc, reálne hladné a zakaždým požaduje krátke dojčenie, aby sa uložilo na spánok na ďalšiu hodinu. V dôsledku častého nočného dojčenia nie je cez deň dostatočné hladné, a preto dojčenia v noci naozaj potrebuje – a takto vzniká začarovaný kruh, ktorý sa darí prelomiť len veľmi ťažko.

Najrozšírenejšia teória ohľadom častého nočného dojčenia je teória o nesprávnych spánkových asociáciách doktora Ferbera. Hovorí o tom, že ak vaše dieťa zaspáva vždy pri dojčení, bude aj v noci očakávať uspanie dojčením zakaždým, keď sa preberie.

Preto je dôležité naučiť ho zaspávať samé v postieľke a nenechať ho zaspať pri dojčení, inak bude v noci požadovať dojčenie, aj keď ho už v skutočnosti nepotrebuje. Trochu by som snáď rozšírila záber a spôsob uspávania neobmedzila len na priestor postieľky.

V niektorých situáciách však naozaj môže pomôcť, pokiaľ dieťa „neudojčíte“ do spánku, ale iba do polospánku. Potom zaspí buď v postieľke alebo na rukách, alebo pri vašom spievaní, ležiac vo vašej posteli.

Od akého času – veku dieťaťa toto máte robiť, to vám presne definovať nebudem. Riešila by som to vo chvíli, keď sa objaví problém. Sú deti, ktoré sa dlhodobo uspávajú na prsníku a v noci sa budia 1 – 2 razy.

Kde som urobila chybu? ...  pýtajú sa mamy veľmi často

Myslím, že je zbytočné obviňovať sa. V rámci zmätku, ktorý niekedy okolo starostlivosti o dieťatko máme, urobíme aj rozhodnutia, ktoré neskôr prehodnotíme, zistíme, že neboli až také dobré, zmeníme ich a situáciu prosto budeme riešiť.

Pokiaľ okolo seba počúvate strastiplné historky kamarátok o tom, ako v noci vstávajú 10 – 12x a už sa teraz desíte toho, kedy to čaká vás, tak sa skúste trošku pripraviť a urobiť akúsi prevenciu. Je normálne, že vaše bábätko vydáva zvuky, dokonca aj plače zo spánku a nemusí to nutne znamenať, že je hladné.

Dajte mu možnosť zasa sa ponoriť do spánku a nechajte ho pár minút mrnkať (pritom ho pohladkajte). Ak sa plač postupne utišuje, bábätko o chvíľu zaspí. Niekedy sa aj bábätko staršie ako 4 mesiace môže dočasne budiť viackrát za noc – ak ho niečo bolí, je choré, rastú mu zúbky, alebo sa jeho biologické rytmy narušia vďaka cestovaniu. V tomto prípade ho skúste učičíkať aj bez dojčenia viac ako 2-krát za noc, a ak to predsa len nejde, pokúste sa o to, len čo problémy ustúpia.

Na záver pár faktov o prsníkoch a dojčení:

Nedávno vedci objavili, že je možné odmerať skladovaciu kapacitu prsníka – maximálne množstvo mlieka, ktoré sa do prsníka zmestí. Táto kapacita môže byť pre jednotlivé ženy rozdielna, dokonca aj pre ľavý a pravý prsník.

  • Prsník s menšou kapacitou sa naplní oveľa rýchlejšie ako prsník s veľkou skladovacou kapacitou.
  • Ženy s malou skladovacou kapacitou majú schopnosť tvoriť dostatok mlieka, musia však prsníky častejšie vyprázdňovať.
  • Ženy s veľkou skladovacou kapacitou môžu dojčiť menej často a mlieka bude dostatok.
  • Väčšina žien potrebuje dojčiť 5 – 7-krát z oboch strán, aby mala dostatok mlieka.
  • Preto, hoci sú polročné detičky schopné prespať noc, mnohé potrebujú 1 – 2 nočné dojčenia, aby si udržali dostatok mliečka.
  • Nočné dojčenie porušuje prirodzené biologické rytmy. Počas dňa je naša teplota prirodzene vyššia ako v noci a vylučujú sa iné hormóny ako v noci. Cez deň sme zvyknutí prijímať potravu v pravidelných časoch, ale v noci sa žalúdok neotvára a my necítime hlad.
  • Veľký kalorický príjem v noci môže zvýšiť telesnú teplotu a pozmeniť prirodzené vylučovanie hormónov, ktoré nám pomáhajú lepšie spať. Možno to poznáte sami na sebe – keď sa pred spaním poriadne najete, ťažšie zaspávate, alebo ste potom v noci častejšie hore. Telo musí tráviť – teda pracovať, vydávať energiu...