Unavené mamy: Nedostatok spánku znižuje sebadôveru

MK | 3. január 2023
Unavené mamy

Kedy ste sa naposledy dobre vyspali?

Mamičky sú často vystavené veľkému stresu a zodpovednosti a je úplne normálne, že sa občas cítia vyčerpané. Ak k tomu pridáme nedostatok spánku, starostlivosť o deti, vyváženie potrieb detí a rodiny a mnoho ďalších úloh, niet divu, že mamy nemajú energiu.  

Mamy, neseďte doma
Prečítajte si tiež:

Mamy, neseďte doma

Unavené mamy sú podráždené mamy

Bežné prežívanie sa mení na podráždenosť, nedostatok energie, aj problémy so sústredením. Vnímame, že naše reakcie na niektoré podnety nie sú primerané, ale nedokážeme ich ovplyvniť. Náš mozog "spí" a čím viac takýchto situácií prežívame, tým viac pochybujeme samy o sebe. Našu frustráciu spúšťa nedostatok spánku, málo času na seba, príliš veľa povinností alebo pocitov, že sa nedokážme postarať o svoje deti tak, ako by sme chceli. Neznamená to však, že nie sme dosť dobré mamy. Sme len unavené mamy. 

Riešenie? Delegovať úlohy a dobre sa vyspať.

Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete zmierniť svoju frustráciu: 

  • Nájdite si čas na seba: Aj keď je ťažké nájsť si čas, keď máte malé deti, je dôležité, aby ste si našli chvíle na odpočinok a relaxáciu. Môže to byť aj len pár minút denne, ale je dôležité, aby ste sa o seba postarali. V tomto čase si doprajte to, čo vám prináša uspokojenie. 
  • Hľadajte podporu: Mamičky nemusia všetko zvládať samy. Hľadajte podporu u rodiny, priateľov a iných mamičiek, aby ste sa cítili menej osamelo a aby ste mali niekoho, s kým sa môžete porozprávať o svojich pocitoch. Navštívte miestne skupiny pre mamičky a ich deti alebo sa zapojte do online skupín pre mamičky na materskej dovolenke. Je to skvelý spôsob, ako sa spoznať s inými mamičkami v rovnakej situácii a zabaviť sa s deťmi.
  • Venujte sa svojim koníčkom: Ak máte nejaké koníčky, vráťte sa k nim a pestujte ich aj naďalej. Čítanie kníh, tvorivé aktivity, cvičenie alebo iné aktivity, ktoré vás bavia. Nebojte objaviť aj nové veci, ktoré ste zatiaľ neskúšali. Potrebujete nové impulzy.  
  • Urobte si pravidelný denný režim: Je dôležité mať pravidelný denný režim, aby ste sa cítili vyvážene a aby ste sa mohli postarať o svoje potreby a potreby svojho dieťaťa. Vytvorte si harmonogram, ktorý zahŕňa čas na hranie s deťmi, spánok, jedlo a odpočinok. Áno, spánok, milé naše - hoci aj uprostred dňa! 
  • Starajte sa o svoje zdravie: Nezabúdajte na to, aby ste sa postarali o svoje zdravie a dobre sa najedli. Je dôležité jesť zdravo a pravidelne spať, aby sa telo cítilo v pohode. 
Chcem (iba) spať...
Prečítajte si tiež:

Chcem (iba) spať...

Dôležité je, aby ste seba vnímali ako dôležitú (ak nie najdôležitejšiu) súčasť vašej rodiny. Ak vy nebudete vládať, zvládať a ľúbiť - samú seba a svoje okolie - ste blízko k rozpadu. Myslite na seba a svoje potreby a nezabúdajte, že stačí byť dosť dobrou matkou. O dokonalú sa netreba ani pokúšať. Taká nie je.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: