Nič sa mi dnes nechce

Marta Adamjaková | 21. november 2022
Nič sa mi dnes nechce

Žena, MUSÍM a MALA BY SOM sú dve najväčšie prekážky v tvojom živote.

„Ak mrháš čas ničnerobením a užívaš si to, tak to nie je premrhaný čas.“ John Lennon

A pravdu má ten chlap! Pravdu má.

Ja viem, že na našom území, kde sa ešte nedávno pralo ručne na starej dobrej „zaňusi“, schytáš za ničnerobenie takého zdrba, že by si sa najradšej zahrabala pod zem. Ja veľmi dobre viem, že keď chvíľočku posedíš, tak ťa také výčitky svedomia pochytia, že okamžite berieš ihlice a už aj zarábaš očká na nový sveter... Nepatrí sa predsa len tak sedieť a nemať nič na robote.

Raz darmo, kvalitne sme vycvičené, veru kvalitne. Také, že „dnes sa mi nechce nič“, sa tu berie ako lenivosť. Nuž a lenivosť je tu zaregistrovaná a natlačená v takom špeciálnom šuflíčku s názvom „sebarozvojová prekážka“ alebo prekážka na duchovnej ceste. Či prekážka na hladký vstup do raja... Proste sa to tu neuznáva, no. A už jak si kuštik viac lenivá, jak by sa patrilo, tak vraj nemôžeš napredovať v tom onom, sebarozvoji.

Teraz vám dačo poviem...

Či nepatrí náhodou k tomu ospevovanému sebarozvoju aj zastavenie sa? To spočinutie sám so sebou na gauči? To precítenie prítomnej chvíle a všetkých tvojich boľavých kĺbov? Akože, samozrejme, dá sa fest prítomne precítiť aj ten mega upokojujúci zvuk omrviniek v rúre od vysávača, keď vysávaš, alebo keď ti mikrovlákna z mopu dokonalo stierajú špinavé mapy na podlahe.

Ale vieš ty, že tých najväčších duchovných majstrov osvietilo sčista-jasna práve vtedy, keď si už konečne sadli? Však sám Budha sa celé roky dakde motal po Indii a po dlhom, predlhom hľadaní, nakoniec našiel sám seba dakde pod stromom... Lebo si konečne sadol

A vieš prečo tak ľudia vravia, že cesta k dajakému osvieteniu je ťažká a zdĺhavá a nie je pre každého? Že osvietených chlapov je oveľa viac ako osvietených žien? Vieš prečo? No lebo kdeže by si si ty len tak sadla, hejže!

Však najprv musíš mať popratané! Tak sa to predsa patrí na správnu a dokonalú mater. A ešte by si mala požehliť a ešte by si mala ísť na poštu a na ihrisko, a ešte by si si mala vlasy umyť, a sporák vydrhnúť a postele prezliecť... To sa furt dačo nájde.

Zato je tá cesta za prebudením a pokojom taká dlhá a ťažká. Aj tak vravia, že žiadna taká cesta vlastne ani neexistuje. No jasné, že neexistuje. Veď to si máš len sadnúť! To je celá tá ospevovaná cesta.

Sadnúť a nič nerobiť

Sadnúť a piť kavej, sadnúť a čítať knižku, sadnúť a z okna pozerať na iné matere, ako sa predierajú materstvom... Sadnúť a užiť si to! Tak jak chlapi s vyloženými nohami! Žena, MUSÍM a MALA BY SOM sú dve najväčšie prekážky v tvojom živote.

Dve najväčšie prekážky k nájdeniu svojej cesty, svojho talentu, poslania, toho pravého orechového v živote. Musím a mala by som ti nedovolí precítiť to, čo skutočne v živote chceš a čo potrebuješ. Zastav sa a nemárni čas, ktorý máš tráviť so sebou výčitkami, že ti robota stojí. Robota ťa počká, drahá moja, ale tvoja duša ťa počkať nemusí...

John Lennon bol síce chlap, ale keby si neužíval aj to ničnerobenie, tak by nikdy nezložil skladby, aké zložil.

Marta

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: