Ste v strese? Skúste psychobiotické stravovanie

Michaela Klamová | 6. december 2022
psychobiotické stravovanie

Je to tak – jedlo dokáže liečiť stres! Nie je to však čokoláda, čipsy či karamelový veterník, ktorými sa snažíte narýchlo zahnať stres.

Psychobiotické stravovanie

V novej štúdii vyskúšala skupina ľudí psychobiotickú diétu( ext. zdroj psychobiotická diéta). Tá zahŕňa potraviny, ktoré sa spájajú so zlepšením mentálneho zdravia (ext. zdroj štúdia).

Účastníci štúdie mali do svojho každodenného jedálnička zahrnúť:

  • 6 – 8 porcií ovocia a zeleniny s vysokým obsahom prebiotickej vlákniny, ako je napríklad cibuľa, pór, kapusta, jablká či banány,
  • k tomu 5 – 8 porcií obilnín denne
  • a 3 – 4 porcie strukovín týždenne.

    Denne mali tiež konzumovať 2 – 3 porcie fermentovaných potravín, ako je kyslá kapusta, kefír alebo kombucha. 

Menej stresu vďaka jedlu

Čím prísnejšie sa tohto stravovacieho režimu držali, tým bola hladina ich celkového stresu nižšia. Aj kvalita ich spánku sa postupne zlepšila. Prečo táto strava ovplyvňuje našu duševnú pohodu, si vedci vysvetľujú prepojením črevného mikrobiómu a nášho mozgu. I keď sa počas diéty zloženie mikrobiómu výrazne nezmenilo, zmenili sa chemikálie, ktoré črevné baktérie vylučovali. Tie vo veľkej miere ovplyvňujú náš celkový zdravotný stav. 

Hoci sa pre niekoho môže zdať 6 porcií ovocia a zeleniny denne priveľa, nabehnúť na túto diétu je v skutočnosti oveľa jednoduchšie, ako sa zdá. Nemusíte strácať čas pripravovaním šalátov či rôznych zeleninových pokrmov. Stačí si na začiatok ku každému jedlu prihodiť pár rajčín, kúsok jablka či porciu kyslej kapusty.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: