Poradíme vám: Čo robiť, ak sa dieťa v noci zobudí a nevie zaspať

Redakcia | 26. január 2022
Nočné budenie dieťaťa

Ťažkosti s dojčením a spánkom trápia malé deti často. Aj preto vám prinášame novú pravidelnú rubriku, v ktorej vám odborníčka zodpovie na vaše otázky.

Vaša otázka:

Moja ročná dcérka je každú noc aj dve hodiny hore a nemôže spať. Chce sa hrať, nakoniec začne plakať. Keď sa ju snažím uspať, nefunguje to. Cez deň ju ukladám spať o 12.00 hodine a spáva 2 – 3 hodiny. Tento problém máme, odkedy sme prešli na jeden spánok, pretože dcérka už poobede nechcela spať a v kočíku sa len obzerala alebo plakala. Kde môže byť problém?

Na otázku odpovedá spánková a laktačná poradkyňa Dott.ssa Zuzana Guzmická 

Nedostatok spánku je vyčerpávajúci

Dlhé bdenie každú noc musí byť pre vás aj dieťatko veľmi vyčerpávajúce. Príčiny môžu byť rôzne. Často súvisia s nevhodným režimom denného spánku alebo s obdobím intenzívneho psychomotorického vývinu. V období 12 mesiacov života detí sa často stáva, že sa snažia prejsť na jeden spánok. Tento prechod je ale zvyčajne predčasný a väčšina detí potrebuje dva spánky až do veku 15. – 18. mesiaca. 

Najčastejšou príčinou predčasného prechodu na jeden spánok v tomto veku je to, že dieťa začne odmietať druhý denný spánok alebo zaspí neskoro poobede a následne má príliš neskorú večierku. Rodičia to vyhodnotia tak, že už dva spánky nepotrebuje a začnú ho ukladať iba raz, na obed. 

U dieťatka, ktoré na túto zmenu reálne nie je pripravené, môže mať tento prechod za následok časté nočné budenie alebo dlhé nočné bdenie. Dlhé nočné bdenie sa objavuje preto, lebo cirkadiánny rytmus dieťatka ešte stále potrebuje tri fázy spánku za 24 hodín – dva denné a jeden nočný. Ak sa jedna fáza bdenia prechodom na jeden denný spánok predčasne odstráni, začne si ju telo vynahrádzať v noci. Dieťatko v noci zobudí a nedovolí mu zaspať aj niekoľko hodín. 

V takomto prípade je najčastejšie riešením úprava štruktúry denných spánkov dieťatka tak, aby počas dňa naďalej spalo dvakrát. Najčastejšou príčinou odmietania druhého spánku je totiž príliš dlhý spánok dopoludnia. Jeho skrátením sa podarí, že sa vaše dieťatko opäť vráti  k dvom denným spánkom a dlhé nočné bdenia vymiznú. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: