• Hlienová zátka - riziko infekcie ?

    Dobrý deň, som 38 týždni tehotenstva a zaujímalo by ma, keďže skoro stale v tehotenstve mam problém z mykózou a nemám hlienovu zátku, tak je tam nejaké riziko pre bábätko teda nejaké nebezpečenstvo pre bábätko keďže už nie je chránené tou zátkou ? Do termínu pôrodu mi zostávajú 2 týždne, a keďže stále keď mi môj gynekológ niečo predpíše už som toho veľa vyskúšala tak mi to pomôže len na chvíľu a hneď je to späť, tento raz mi nedal už nič, vraj už len vydržať do pôrodu. Tak mám strach či to nemôže niečo spôsobiť keďže to už nebudem liečiť, a tež je vhodné mať pohlavný styk po odchode hlienovej zátky ? Ďakujem za vašu odpoveď

    Dobrý deň, hlienová zátka chráni plod iba nepriamo a iba do istého týždňa. Je to akoby výplň krčka maternice, ktorá bráni prestupu látok, baktérií a fluóru do vnútra maternice. Ak sa uvoľňuje hlienová zátka v 38. týždni tehotenstva, je to úplne normálne. Plod je stále chránený hlavnou bariérou a tou sú plodové obaly. Ak aj odtečie hlienová zátka, plod je stále dostatočne a plne chránený pred vonkajšími vplyvmi. Pohlavný styk mať môžete. Dôvodom na príjem na pôrodnú sálu je až odtok plodovej vody. Odtečenie hlienovej zátky je v poriadku a úplne normálne v tomto týždni tehotenstva. Nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.