Rodičia, na toto v období VZDORU nezabúdajte

Rodičia, na toto v období VZDORU nezabúdajte
13.8.2019 v kategórii Mama, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Kričí, hádže sa o zem, dokonca vás v záchvate udrie? Obdobie vzdoru je náročné tak pre dieťa, ako aj pre rodičov.

Odborníci tvrdia, že prvé obdobie vzdoru sa prejaví okolo 18. mesiaca dieťaťa a trvá niekedy do 5. rokov života. Formovanie osobnosti je sprevádzané silným prívalom emócií, s ktorými si dieťa nevie poradiť.

Čo robíte vy, ako už vyspelí a dospelí ľudia? Nadávate, búchate do stola, dáte si panáka, meditujete, či sa zhlboka nadýchnete? Svoje emócie vieme v dospelosti viac či menej zvládať. Čo má však urobiť dieťa?

Dieťa to "skúša" spôsobmi, ktoré pozná  

Chce sa vyjadriť a presadiť (uvedomenie si vlastného JA), ale nevie ako a navyše, na svoje požiadavky dostáva negatívnu odpoveď NIE. 

Jeho reakcia - krik, plač, agresivita - je prejavom frustrácie. Na čo v napätej situácii zabúdame je, že nie je namierená PROTI  nám. Dieťa nechce ublížiť svojim správaním nám, potrebuje uvoľniť SVOJE napätie a hnev.     

Tieto reakcie nastupujú intenzívnejšie, keď sú deti unavené, alebo preťažené. Keď sú v novej situácii konfrontované s novými požiadavkami, ktoré na nich máme (... a od teraz si budeš upratovať hračky, dnes ti nič nekúpim a pod. ).

Čo pomáha zvládnuť záchvat zlosti?

POKOJ. Náročné, ale účinné. Dieťa kričať neprestane, ale bude to trvať kratšie, ako keby ste "skočili" na jeho hru kto z koho. 

OBJATIE. Niektoré deti ho v amoku odmietajú, iným pomôže sa spamätať. Stačí chápavé pohladenie a ak vám to dovolí, objímte plačúce dieťa. 

ODSTUP. Dieťa nám svojim správaním nechce ublížiť. Spôsobmi, ktoré sú pre neho dostupné, sa snaží presadiť sa a ventilovať svoju frustráciu. Odstúpte zo situácie, o chvíľu bude po nej. Čím dlhšie ju budete naťahovať a vstupovať do konfliktu s dieťaťom v snahe "vychovávať", tým sa bude situácia vyostrovať. Nechajte dieťa, aby sa prejavilo. O pár minút sa bude tváriť, že nič nestalo.

Nedramatizujte. To, že je vaše dieťa emotívnejšie a temperamentnejšie, že ho je počuť častejšie a viac, ako iné deti, ešte neznamená, že je to zlé dieťa, alebo že vy ste zlí rodičia.   

Žena doma: Je to len obdobie
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Je to len obdobie