Mama z ostrova CYPRUS: Deti idú do škôlky už ako 6-mesačné

Kristína Majerová | 17. máj 2023
Mama z ostrova CYPRUS
foto: archív P. Mokoš Lenártovej

Prirodzený pôrod sa tu veľmi nepreferuje, ani dojčenie. Jedna známa sa vyjadrila, načo začať dojčiť, keď do 4 – 6 mesiacoch musíš kvôli práci prestať..., takže naozaj niektoré ani nezačnú," hovorí mama na Cypre, Petra Mokoš Lenártová.

CYPRUS ostrov lásky

Tak nazývajú jeden z najväčších ostrovov v Stredozemnom mori, kde už päť rokov žije Slovenka Petra Mokoš Lenártová s manželom Marianom a dcérami Miou a Liou.

Naša cesta na Cyprus

Na Cyprus sme prišli po štyroch rokoch prežitých v Indii a jednom roku v kozmopolitnom Singapure. Manžel dostal pracovnú ponuku v rámci Ázie, konkrétne New Delhi. India, kde sme mali aj svadbu, je veľmi zaujímavá krajina, ale s deťmi sa nám veľmi nespájala. Rozhodli sme sa vyskúšať život v Singapure, kde je naozaj všetko prispôsobené rodinám a deťom, najmä čistotou, možnosťami krúžkov pre deti už od jedného roka. Každá reštaurácia mala detský príbor, stoličku, čo v Indii nehrozí.

Manžel v Singapure extra nadšený nebol, pôsobilo to na neho príliš umelo. Nemal rád metro, kde bolo vždy chladno, či taxíky, kde ste presne vedeli, čo mal dotyčný na obed. Okrem toho, je to naozaj drahá krajina, tak sme sa po roku rozhodli pre Cyprus, kde manžel opäť pokračoval aj pracovne. Z Ázie sme sa presunuli bližšie do Európy, aby sme boli bližšie k rodine. 

Prečo práve Cyprus? 

Je menší, ale krásny a je tu naozaj veľa slnečných dní a zima je v porovnaní so Slovenskom veľmi mierna. Žijeme pri mestečku Pafos (cca 36 000 obyvateľov), kde je aj letisko a počas sezóny priame lety z Bratislavy, čo je výhoda. Sú tu aj hory, do dvoch hodín sme na Troodose, kde je v zime sneh a dá sa aj lyžovať. Lyžovať vieme obaja a vedieme k tomu aj naše dcéry, staršia Mia už lyžovanie skúša tiež. Lia má tri roky a tento rok sa nám ísť lyžovať nepodarilo, takže ju to ešte čaká.

Domy však väčšinou nemajú kúrenie, kúri sa maximálne klímou a to je len akoby ste sa zohrievali fénom na vlasy... Náš dom síce centrálne kúrenie má, ale okná tesnia veľmi zle, udržať príjemný pocit tepla vo vnútri počas zimy je naozaj náročné. Niekedy je lepšie sedieť na terase ako v dome. Domáci sú na tieto podmienky zvyknutí a stačí im len elektrický ohrievač a viac vrstiev oblečenia. Mne je to stále nepríjemné, keďže u nás v zime vo vnútri sa nosia krátke rukávy. Aj v decembri máme slnečných 20 °C, zima je naozaj krátka a skôr viac prší. Čo sa týka chorôb, ak správne vrstvíte oblečenie, deti chorľavé nebývajú – asi ako v každej krajine, občas vírus, ale nič extra vážne.

Leto začína už v máji, slniečko už vie byť poriadne silné, teplota na slnku aj 30 – 35 stupňov. V auguste, keď je vysoká vlhkosť, sme radšej na Slovensku, kde po teplých dňoch občas aj zaprší, keďže na Cypre v lete ani náhodou.

Mama z ostrova CYPRUS

Cyprus: Deti idú do škôlky už ako 6-mesačné

Keď sme prišli na Cyprus, staršia Mia mala dva roky, a keďže u nás sa traduje trojročná materská, do škôlky ešte nechodila. Materská dovolenka je tu štyri mesiace. Deti začínajú v škôlkach už ako šesťmesačné. Tento systém je úplne iný ako na Slovensku. Nikdy som nepracovala klasicky, tzn. osemhodinový model, takže v podstate som prestala úplne pracovať až v Singapure. Na Cypre som postupne začala s fotením detí na Instagram a začali sa ozývať prvé spoločnosti so záujmom o spoluprácu. Začala som výlučne s detskými produktmi a oblečením, neskôr som pridala aj produkty pre ženy/matky, keďže mám skúsenosti a fotením a točením, manažovala som si, čo sa deje pred aj za kamerou. 

Som však presvedčená, že náš slovenský model, že dieťa je doma s matkou čo najdlhšie, je super! To puto, ktoré má matka možnosť s dieťaťom vytvoriť v jeho prvých rokoch života, je na nezaplatenie, čo si naozaj mnohí neuvedomujú.

Škôlku sme vyberali anglickú, keďže manžel s deťmi rozpráva v angličtine. Ale anglická kultúra je opäť odlišná, deti veľmi nie sú vedené k spánku, postieľky sú len sieťka na nožičkách, dieťa sa neprezlieka do pyžama, ani sa neprezúva do papučiek, celý deň je v topánkach. Jedlo je v štýle fish fingers (rybie prsty), meat ball (mäsové guľôčky), preto sme volili na začiatku škôlku len doobeda, a potom obed a spánok doma.

Sekcie vs. prirodzené pôrody na Cypre

Mladšia dcéra Lia sa narodila tu na Cypre. Všimla som si, že sa tu veľmi nepreferuje prirodzený pôrod, respektíve ženy v rámci obáv volia cisársky rez. Ani dojčenie nie je extra preferované. Jedna známa sa vyjadrila, načo začať dojčiť, keď do 4 – 6 mesiacoch musíš kvôli práci prestať..., takže naozaj niektoré ani nezačnú. Cyperské zdravotníctvo prešlo prevratnou zmenou. Predtým ste platili ako súkromná osoba za každú prehliadku cca 50 eur. Aktuálne je to spoplatnené, avšak len minimálnou sumou. 

Môj pôrod bol prirodzený a keďže sa mi podarilo vybrať super pani doktorku so súkromnou pôrodnicou, ktorá vyzerala skôr ako malý hotel, bol to veľmi príjemný zážitok. Veľmi mi pomohla aj prítomnosť duly, staršia pani, pravá ruka pani doktorky, ktorá bola do samotného pôrodu pri mne. Manžel bol pri oboch pôrodoch. V tom čase mnou vybraná pôrodnica mala izby len jednotky, osobne mi veľmi pomohlo, že som si vypla svetlá a urobila intímnejšiu atmosféru. Žena si vyberá pôrodnú polohu, dieťa ostáva na izbe s matkou. Samozrejme, ak sa matka chce vyspať, môže ho dať zdravotným sestrám.

Mia je už školáčka

Škola sa začína v piatich rokoch, predškolskou nultou triedou. Aktuálne navštevuje Mia prvú triedu. Školy však nemajú jedálne ako na Slovensku, platí to i pre súkromné školy. Takže varím každý deň, keďže ani denné menu neexistuje a jesť stále to isté nebaví ani mňa. Zvyčajne varím polievku a druhé jedlo, inak polievky tu nepoznajú. Deti obľubujú všetko, od halušiek po mäsové či zeleninové jedlá. Staršie deti môžu navštíviť obchod, ale ide skôr o jedlo v podobe snacku – sendvič a pod.

Krúžky pre menšie deti a mamičky ráno či dopoludnia takmer nenájdete, všetko sa začína poobede. V tomto bol Singapur úplne iný, všetko pre deti bolo v čase, keď je mama s deťmi doma a potrebuje niečo vymyslieť, keďže aj štátne školy končia o 13.00 a bez obeda, mamičky sú pripravené, že čas krúžkov je až poobede. Mia chodí na spev, klavír, gymnastiku, balet, v lete plávanie. Mladšia chodila som mnou na plávanie, ale keďže je už v škôlke a poobede máme Miine aktivity, plánujeme začať od septembra. Musím to však dobre naplánovať, nakoľko neviem ísť na dve miesta naraz.

Mama z ostrova CYPRUS

Ako hodnotím život na Cypre?

Túto otázku dostávam často. Každá krajina má plusy a mínusy, 100 % som zatiaľ neobjavila, takže rovnako aj tu sú síce krásne slnečné dni, ale napr. škôlky a školy fungujú troška odlišne a denné menu mi celkom chýba. Cyperská strava je rôznorodá a asi každý pozná grécky šalát. Žiadny špeciálny recept naň však neexistuje. Nakrájaná paradajka, uhorka, trochu cibule, olivy a veeeľa olivového oleja. Základ jedálnička je soulaki (rôzne druhy mäsa pripravené na grile) a samozrejme, čo more dá (ryby, morské plody).

Keďže na Cypre je celkom veľká komunita Slovákov, v Limassole je aj slovenský obchod, horčicu či vineu si viem zohnať práve tam. Bryndza ani parenica sa tam však kúpiť nedá, ale horalky, kakao či krupica áno. Väčšinou som však stretla Slovenky, ktoré prišli v rámci dovolenky alebo letnej brigády na Cyprus, zaľúbili sa a sú vydaté za domácich obyvateľov. Typický Cyperčan je tmavý, s tmavými vlasmi. Dokonca aj keď je matka blondína, deťom modré oči či blond vlasy nehrozia. Čo sa týka povahy, je to u Cyperčanov individuálne, aj keď väčšinou muž necháva veci okolo rodiny a detí na ženu a v domácnosti veľa nepomáha.

Momentálne je opäť v procese založenie Slovenského zväzu na Cypre, ktorého som súčasťou. Snažíme sa slovenským deťom priblížiť rôznymi akciami naše tradície (Mikuláša, Veľkú noc). Funguje tu aj online slovenská škola Flamingos, keďže mnohé z mamičiek s deťmi slovenčinu prestali používať, alebo ak je potrebné doučiť sa našu gramatiku alebo čítanie. Spočiatku to fungovalo formou normálnej výučby, kde slovenská učiteľka bola každý deň na hodinu v inom meste. Aktuálne fungujú online, dieťa sa pripojí na vybranú hodinu (či už gramatiky alebo potrebuje zdokonaliť napr. rozprávanie v slovenskom jazyku).

Dušou Slovenka

Na Slovensko chodievame stále pomerne často najmä kvôli starým rodičom a priateľom, keďže je to naozaj blízko, tak sa nám darí aj každé dva-tri mesiace a medzitým nás ešte stihnú navštíviť starí rodičia či kamaráti. Najviac zo Slovenska mi chýba jedlo, možnosť výberu denného menu, ktoré má každá reštaurácia iné.

Je pravdou, že z našej rodiny chýba Slovensko najviac mne, keďže som vyštudovaná herečka a moderátorka, a moja práca bola úzko spojená so slovenským jazykom, ktorý v zahraničí nepoužívam. Po nástupe aj mladšej dcérky do škôlky sa mi však začal vytvárať čas aj na moje aktivity. Začala som hrať na klavíri a chodiť na hodiny spevu. Teraz už spravujem svoj druhý instagramový účet @socialcamka, kde nájdete moje video či foto tipy. Na mojom osobnom profile @petra_lenartova pokračujem aj v mnohých spoluprácach, najmä pre cyperský trh. Teším sa z toho, že občas si na Slovensku  zahrám aj v nejakom seriáli či reklame.

Na Cypre sme však spokojní, máme krásne slnečné počasie, žiadne zápchy a ľudia nie sú tak uponáhľaní.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: