Psychologická a emočná poradňa

Psychologická a emočná poradňa
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

  • Nevhodny zlozvyk?

    , Autor: tarantulka89

    Dobry den,dcera ma 7 rokov a ma nevhodny zlozvyk/tik alebo ako to nazvat. Na stolicke ked sedi, tak sa hybe tak, ze si drazdi cikulu…robi to aj v skole.robi to uz od svojich cca 3 r. Neviem co je spustacom. Od jej narodenia som bola nervozna, liezlo mi na nervy ked plakala v noci, bojim sa, ze za tuto poruchu moze moje spravanie, ze som kricala napr. Ja som trochu vybusna, kriciaca povaha:( ako jej vyhovorit tie pohyby? Mohla prezit traumu nejaku? O nicom konkretnom neviem…co je spustacom ? Vravela mi, ze jej to robi dobre…zatial sa uci na 1tky, no robi to aj doma, ked ide spat…da si paplon medzi nohy a šúcha ho medzi nohami…ako sa to da liecit? Je to vobec liecitelne? Dakujem

  • Pocit zlyhania

    , Autor: emila.09

    Dobrý deň, som 5 mesiacov po porode a myslím, že ma trápi depresia. Malý sa totiž narodil s obmotanou šnúrou a bol nejaký čas v inkubátore, dokonca v inom meste ako som rodila. Všetko dobre dopadlo maly je zdravé usmievave babatko, ale ja mam neustále pocit zlyhania, ze som mu nezabezpecila lepsi začiatok a neochranila ho, plus som zlyhala ako matka keďže nedojčim, snazim sa to pred všetkými skrývať ale často plačem a sú dni kedy nechcem ani vyjsť z bytu von , mala by som to s niekým riešiť?

  • Krútenie koliesok

    , Autor: Balkina92

    Zdravím moj syn má 18 mesiacov a baví ho občas otočiť odrážadlo alebo auto a krútiť si kolieskami aj na odrážadle keď sedí taký krúti tým volantom ako šialený aj pri jazdení ale samozrejme dokáže sa hrať s autami aj normálne že si ich posúva len zdá sa.mi že aj pritom pozerá na tie kolieska je to v poriadku ale znak auti?
    A ešte ma veľmi rád keď niečo otvorí napríklad šuflík niečo tam položí a zase zavrie a takto to.zopakuje aj 5-10 krát je to normálne?

  • Plač

    , Autor: Flori

    Dobrý deň! Mame 19 mesačného synčeka. Zväčša je kľudný. Zahrá sa aj sam. Väčšinou je samostatný nepotrebuje k hre iné osoby. Ide o to že hneď ako počuje otvorenie dverí začne strašne plakať a hneď aj k dverám uteká. Ak niekto vyjde z dverí von dokáže pri dverách plakať až kým sa daná osoba nevráti späť. Skúšala som ho vtedy niečím zaujať ale márne. Stále sa vráti k dverám a strašne plače. Minule už susedka prišla ze co sa deje že tak plače. Pravdou je že je vymaznaný. Keď niečo nedostane alebo nie je po jeho vôli hneď plače.. Už ten jeho plač prestávam zvládať.

  • Stravovanie

    , Autor: Peter99

    Dobrý deň pani doktorka

    viem že stravovanie rieši v tejto poradni iný špecialista, ale podľa nášho názoru sa u našej dcéry skôr jedná o psychickú záležitosť. Naša dcéra jednoducho nechce jesť a ani piť.

    Je úplne jedno o aké jedlo sa jedná, pokiaľ to nie je čokoláda tak je to úplne na náhodu. Aj sa jej spýtame aké jedlo chce jesť, navaríme a niekedy zje, niekedy nie. Rovnaké je to ak jej jedlo postavíme pred nos s tým že jedz, ale aj keď sa jej prosíme, zvýšime hlas, pošleme ju za trest do detskej alebo čokoľvek. Nič nefunguje.

    V podstate sme zúfalí. Obyčajný jogurt jej trvá zjesť asi pol hodinu, bežná detská porcia obeda hodinu. Minule som si s ňou dal súťaž...jogurt mala v sebe za necelých 5 minút a večeru tak do 20 min. Dostať do nej šálku čaju je tiež výzva. Ale keď súťaží tak je všetko super.

    Z toho usudzujeme že sa nejedná o fyzický ale o psychický problem, aj keď nie sme špecialisti. Súťažiť sa ale nedá vždy a všade - napríklad zo škôlky príde úplne smädná a hladná.

    Ďakujeme za každú radu, poprípade ak by bola nutná návšteva psychológa, vieme prísť aj k špecialistovi - sme z Bratislavy.

    S pozdravom Peter

  • 18 mesačné dieťa nieje vôbec samostatne

    , Autor: Balkina92

    Zdravým mám 18 mesačného syna a vôbec ako keby nebol samostatný boji sa chodiť a sám si niečo zobrať všade má ťahá zo sebou stále chce podávať poháre neustále sme v kuchyni príde zatiahne má tam a chce pohár alebo ukáže na niaku hračku na zemi a boji sa ju zobrať až kým mu nepoviem aby si ju zobral ďalej nevie ešte stále si dať lyžicou do pusy vonku sa boji chodiť sám bez ruky úplne vie napodobňovať zvuky zvieratko ktoré pozná havko,macicka,koník.atd.od malicka bol samostatnejší ale po očkovaní sa troška zmenil boji sa chodiť sám a všade má ťahá to má.trosku znepokojuje ste jedna vec nikdy nehovoril papa naučil sa hovoriť ahoj keď mal rok a od vtedy hovorí ahoj na.meno reaguje takmer vždy absolútne nemá.zaujem o hračky stále chce byť len v kuchyni neviem ako mám postupovať do kedy bude tak nesamostatny

  • Pocit na odpadnutie

    , Autor: daika

    Dobre ráno, prosim vás neviem si už rady.Vzdy mi ide niečo hlavou,napr.mala som súd a ex o vyzivnom a rozmýšľam nad tým celý deň aj celú noc,opanta ma pocit strachu,začne mi byť zlé až na odpadnutie,mám tlaky do hlavy od krku mi prúdia,strieda sa mi teplo a zima pri tom.co mam robiť?

  • Zbieranie

    , Autor: adel1

    Dobry den,

    V prvom rade sa chcem podakovat,uz v minulosti ste mi odpovedali a pomohli.
    Teraz mam taky "problem" a neviem ako sa k nemu postavit.
    Moje 2deti( takmer 6r a 3r dcery) nic nechcu vyhodit.Akonahle napr otvorim obal z novej zubnej kefky,sladkosti atd..vacsia si to hned vezme a skryje.Sama vravi,zeby najradsej bola,keby sme nic nevyhodili.Mladsia sa zas zobudila s krikom zo spanku,ze "Nechcem to vyhodit"- nieco podobne.
    Pritom im dame a kupime skoro vsetko,nudzou naozaj netrpia.
    Moze to suvisiet s tym,ze manzel je teraz vacsinoi pol tyzdna mimo pracovne?
    A ja niekedy trpim uzkostami( strachom o deti)
    ( vymyslela som teraz nieco take,zeby sme mohli recyklovat aj deti,mali by svoje sacky).
    Vopred dakujem za pomoc:)

  • Časté cikanie pred odchodom z domu

    , Autor: alena34

    Dobrý deň, u dcéry 11 rokov sme si všimli, že chodí často cikať. Urologické vyšetrenie bolo v poriadku a lekár nám povedal, že to vyzerá na psychický problém. Keď odchádzame z domu, ide na toaletu. Vyjdeme von (2 poschodia) a už ide cikať vonku znovu (cca po 2 min.) Keď sme doma, chodí primerane. V noci sa zobudí na cikanie len sem-tam. Ako ju "presviedčať", že nemusí ísť tak často na wc. Neviem, ako jej to vyhovoriť. Zatiaľ fungujeme tak, že jej to cikanie dovolím, aby nebola v strese, ale už to vidím ako problém. Aj to trvá už min. pol roka. Ďakujem.

  • Potrat v 13tt

    , Autor: Lucka30

    Dobry den prosim vas mam taky problem v 12/2021 v 4 mesiaci tehotenstva som sa dozvedela ,ze babetku nebije srdiecko.Na babetko sme sa velmi tesili malo byt nase prve .Uz je to skoro rok a ja sa stale trapim placem ,ze ho nemam ,ze nieje doma neviem sa stym vyrovnat ,ze sa toto stalo .Este mam aj ine zdravotne problemy ,momentalne vsak podstupujeme umele oplodnenie a este som sa nedostala ani ku vkladu embrya nakolko sa vzdy nieco pokazi..Citim sa prazdna a je mi hrozne smutno .Vedeli by ste mi prosim podarit ako toto zvladnut co robit.dakujem

  • Odmieta maznanie

    , Autor: Monci 106

    Dobrý deň , moja dcérka bude mať 9 mesiacov a vôbec neznesie keď jej idem dať pusinku, hneď sa odtiahne. Keď ju chcem pohladkať to iste . Vôbec sa nechce túliť a ja som z toho smutná

  • Dcéra za mnou neplače

    , Autor: JaPeta

    Dobrý deň,

    Mám 2 ročnú dcérku (+3 mesiace), s ktorou som nonstop od narodenia. Maximálna doba odlúčenie bola 2 hodiny. Doma sa bežne mazneme, stískame, bozkávame. Keď je mrzuta, chce sa jej spať...mrnká - maminka, maminka. Tatík ani nemusí existovať vtedy. Bezo mňa má problém zaspať.

    Momentálne som hospitalizovaná v nemocnici a o dcéru sa stará otec. Keď si voláme cez videohovor, správa sa normálne a nemá problém sa rozlúčiť, zakrývať mi. Pri návšteve sa na mňa nelepí, nestíska ma, nebozká (ako by sa dalo očakávať). Len štandardne. Neplače za mnou ako by sa dalo očakávať. Na jednej strane som rada, že je spokojná a neplače. No na druhej strane mrzí. Ako by som jej vôbec nechýbala. A neviem to pochopiť. Deti predsa zvyknú plakať pri odlúčení. Môžete mi prosím pomôcť pochopiť túto situáciu? Nechýbam dcére?
    Ďakujem.

  • Záchvaty hnevu

    , Autor: Danni

    Dobrý deň, rada by som sa poradila ohľadom záchvatov, ktoré máva môj, už skoro 3 ročný, synček. Pretrvávajú už dlhšie a začínajú ma znepokojovať viac a viac. Keď sa nahnevá, nevyhovie sa mu, musí si napríklad obuť topánky, ktoré on nechce začne sa hnevať a plakať. Po chvílke však tento plač prerastie do niečoho čo je zmesov plaču, zajakávania sa, pokusov dostať zo seba nejaké súvislé slová a pokusov o nadýchnutie sa. Ide vpodstate o akýsi prerušovaný plač, kedy sa s nami snaží synček komunikovať a zároveň sa pri každej slabike aj nadychovať. Vydáva pri tom akoby híkavé zvuky. Vobec neviem, či sa mi podarí Vám tieto situácie opísať tak ako ich zažívame. Nedávno k tomuto správaniu pridal aj mávanie jednou rukou keď sa mu niečo nepáči. Nie je to vždy no spozornela som, keď to pred pár dňami už viackrát urobil. Hľadala som podobné prípady na internete no žial som sa k ničomu nedopátrala. Preto budem veľmi rada za akékoľvek rady či postrehy. Neviem, či to patrí k normálnemu vývoju dieťaťa alebo je potrebné to s niekým riešiť. S manželom sa pri týchto ale aj iných nezhodách snažíme čo najviac s maličkým komunikovať a situáciu si vysvetliť. No zvačša nás ani nedokáže vnímať. No vo všeobecnosti fungujeme na princípe nekonečného vysvetľovania a rozhovorov. Synček je inak veľmi komunikatívny, bystrý, hravý, fantázia mu funguje na plné obrátky. S kolektívom nemá problém, chodil do jaslí od cca 2 rokov a v novej škôlke sa tiež hneď pekne adaptoval.Rozprávať nám začal neskôr, viacej až okolo 1,5 roka a v jasliach sa rozhovoril úplne. Rozumieť mu je stále viac a viac (myslím, že už aj cudzí človek dokáže identifikovať o čom je reč) a opakuje všetko čo začuje. Dúfa, že som poskytla čo najviac relevantných informácií na posúdenie. Ďakujem vopred za Vašu odpoveď. Prajem pekný deň!

  • Chceme dieťa, ale chuť na sex nie je

    , Autor: Fibi1217

    Dobrý deň, prosím Vás, existuje nejaká terapia, liečba na náš problém? Už som z toho zúfalá.Náš vzťah funguje, ale bez sexu. Chceli by sme mať dieťa, ale jednoducho nám to v posteli nefunguje. Mne už tikajú biologické hodiny a neviem si rady, na koho sa s tým obrátiť. Konečne sme sa o tom dokázali otvorene porozprávať. Bol by ochotný zájsť so mnou za mojim gynekológom, ale neviem, či je to cesta, či je to otázka pre gynekológa. Je pravda, že muž je workoholik, všetko by v našom vzťahu fungovalo, okrem sexu. Nemá potrebu ho mať, t.j. nevie sa vzrušiť. Sme spolu 11 rokov, milenku nemá.

Otázok: 130