Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV
166 otázok

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá 

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Cumlík

  , Autor: barb.1420

  Dobrý deň, ja by som mala otázku na tému cumlík. Čoskoro bude mať náš syn 1,5 roka. Približne od 6-7 mesiaca sme cumlík používali len na spánok a na cestách, pri denných činnostiach ho prirodzene nepotreboval a takto nám to ostalo skoro doteraz. Odjakživa bol naučený po spánku cumlík odložiť a vždy ho to bavilo a tešil sa z tejto činnosti. Syn nebol ani dojčený, preto nám iná možnosť ako cumlík neostávala. Skoro presne po roku sa nám narodila dcérka, pri nej si začal postupne uvedomovať, že dcérka má cumlík aj počas dňa a samozrejme jej ich aj bral. Kým nejaký nevidel, ani nevedel, že existujú. Posledné obdobie si začal cumlík pýtať skoro stále, aj keď žiadny nevidel (ani u dcérky). Nie som z toho nadšená, pretože cumlík ho vždy zlomil a koľkokrát nejaký nájde aj napr. 2 hodiny pred obedným spánkom, tak začne byť unavený už veľmi skoro a naozaj mám čo robiť aby som mu stále vymýšľala iné podnety, aby nejako na ten cumlík nemyslel. Väčšinou to “pýtanie” sprevádza neustále mrnčanie, až plač. Ak by si ho už raz dal, tak by bol naozaj schopný ho mať aj celý deň v ústach.

  Preto moja otázka znie, ako toto riešiť? Keď mu ho dám, vzbudím v ňom ešte väčšiu “závislosť” ako keď mu ho budem stále brať? Snažila som sa ho vždy brať takým spôsobom, aby si to neuvedomil, že mu ho beriem z úst. Ale niekedy sa stalo, že sa predomnou utekal schovať, aby som mu ho náhodou nezobrala a preto sa bojím, že tým braním to bude ešte horšie a navyše sa tam celkom narušila dôvera. Nechcem aby sa ma bál. Rozumie už väčšine vecí, čo mu poviem, preto neviem, čo si slovne vymyslieť aby som ho nejako nastavila, lebo kontakt nepomáha. Ďakujem veľmi pekne.

 • Plienka

  , Autor: Nina53762

  Dobrý večer chcem sa opýtať že čo mám robiť ak som videla že si pred spaním si moja dcera dávala plienku a povedala mi že sa cíti v tom pohodlne tak som jej ju nehala lenže ona do nej vykonáva potrebu neviete čo to môže znamenať

Otázok: 2