Choroby detí

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie

Chlamýdiové infekcie patria k atypickým infekciám, vyvolávajú ich atypické mikróby. Okrem chlamýdií k takýmto mikróbom patria aj mykoplazmy, legionely a francisely. Čítať viac..

dieta svalovy hypotonus

Svalový hypotonus u detí

Za správny svalový tonus sú zodpovedné niektoré časti mozgu, miechy ale aj svalová hmota. Zmena svalového tonusu môže poukazovať na ochorenie mozgu, ľahšia zmena u malých dojčiat môže byť len… Čítať viac..

Hnačka

Hnačka

Hnačkou nazývame častý odchod stolice, ktorá má zmenenú konzistenciu (vodnatú alebo kašovitú). Všeobecne je hnačka definovaná ako prítomnosť viac ako 5 redších stolíc za deň. Čítať viac..

Vojtova metóda - rehabilitácia

Vojtova metóda - rehabilitácia

Vojtova metóda rehabilitácie patrí k najznámejším a najúčinnejším metódam rehabilitácie pri rôznych poruchách svalového napätia a nervovo svalovej koordinácie. Pri nej nie je dôležitý pôvod príčiny,… Čítať viac..

kampylobacterová hnačka deti

Kampylobacterová hnačka

Hnačka spolu s infekciami dýchacích ciest patrí k častým infekciám u dojčiat a batoliat. Vírusová príčina hnačky je najčastejšia, ale v posledných rokoch stúpa výskyt hnačky spôsobenej baktériou… Čítať viac..

prasacia chrípka u detí

Prasacia chrípka

Prasacia chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest u prasiat, spôsobené vírusom chrípky typu A. Tzv.prasacia chrípka u ľudí, šíriaca sa z Mexika, nie je skutočná prasacia chrípka.… Čítať viac..

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrna DMO- predstavuje následok poškodenia nezrelého mozgu plodu počas tehotenstva alebo krátko po narodení. Charakteristické pre DMO je porucha hybnosti v dôsledku narušeného… Čítať viac..

dieta migrena

Migréna u deti

Migréna v detskom veku je diagnóza, ktorá môže výrazne ovplyvniť kvalitu života dieťaťa. Môže vplývať na jeho psychickú pohodu, na správanie a školský prospech, na jeho sociálne kontakty. Dieťa do 4… Čítať viac..

Vracanie

Vracanie

Vracanie nie je choroba, je to príznak ochorenia. Najčastejšie je vracanie príznakom vírusovej infekcie tráviaceho traktu alebo diétnej chyby. Nebezpečenstvo vracania, nech má akúkoľvek príčinu, je v… Čítať viac..

šarlach infekčné ochorenie

Šarlach (Scarlatina)

Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou a kožným prejavom, typickou vyrážkou. V minulosti mal šarlach ťažký priebeh a závažné komplikácie. Po objavení Penicilínu sú… Čítať viac..

VUR-vesikoureterálny reflux detí

VUR-vesikoureterálny reflux

Vezikoureterálny reflux - VUR je stav, ak moč z močového mechúra sa vracia naspäť do močovodov, alebo dokonca až do obličiek. Vesica je močový mechúr, ureter je močovod. Človek má dva močovody.… Čítať viac..

piata choroba deti

Piata choroba

Medzi vírusové ochorenia, ktoré okrem klasických príznakov majú aj kožné zmeny, patrí piata choroba, odborne - erythema infectiosum. Prebieha ako bežné vírusové ochorenie, avšak u malých detí môže… Čítať viac..

Kolika dojčiat

Kolika dojčiat

Kolika dojčiat predstavuje často pre rodiča dramatickú a stresujúcu situáciu, ktorá ich núti aj opakovane navštíviť detského lekára. Názov kolika je odvodený od gréckeho slova kolon, čo znamená… Čítať viac..

dieťa šiesta choroba, horúčka, komplikácie

Šiesta choroba

Šiesta choroba, odborne roseola alebo exnatéma subitum, je vírusom spôsobené ochorenie, prejavujúce sa vysokou teplotou a kožnými zmenami. Najčastejšie postihuje deti nižšej vekovej skupiny a to od 6… Čítať viac..

Článkov: 110