Seboroicka dermatitida -mliečna chrasta
Seboroická dermatitída predstavuje kožné zmeny postihujúce časti kože bohaté na mazové žľazy a kožné záhyby.Vyskytuje sa v každom veku, od ranného dojčenského veku až do 1,5 roka, u dojčených aj nedojčených detí. Začína najčastejšie vo vlasatej časti hlavy, na temenách, na obočí, ale môže postihovať aj kožné záhyby, podpazušie, slabiny. Ľudovo sa nazýva aj mliečna chrasta.
Príčiny
Presná príčina nie je jasná. Ak sa objaví po narodení, predpokladá sa vplyv androgénnych hormónov prenesených od matky. K podporným faktorom patrí zvýšená produkcia mazu mazovými žľazami. Predpokladá sa účinok kvasinky Malssezia furfur, ktorá sa normálne nachádza na koži aj u zdravých jedincov. Ďalej sa zvažuje vplyv nedostatku vitamínov skupiny B, porucha metabolizmu mastných kyselín. Často sa združuje s atopickým ekzémom.
Príznaky a priebeh
Ochorenie sa prejavuje ako šupiny hlavne vo vlasatej časti hlavy. Niekedy sú šupiny veľmi hutné, tvoria ohraničené biele až svetločervené ošupujúce sa ložiská. Typické je, že ložiská nemokvajú, iba v prípade, ak sa pridruží infekcia. Zhoršuje sa v zime, v lete sa zvykne výrazne zlepšiť. U dojčiat ustupuje v priebehu roka. V puberte a dospelosti pretrváva zvýšená tvorba mazu a stav sa môže opäť zhoršiť
Liečba
Mierne formy môžeme pozitívne ovplyvniť šampónmi pre deti, ťažšie formy liečime 1-2% kyselinou salicylovou alebo 1-2% salicylovým olejom.