Choroby detí

zapcha

Zápcha

Zápchou alebo obstipáciou nazývame poruchu črevného vyprázdňovania, ktoré je sťažené, prípadne dlhšiu dobu chýba. Stolica je zvyčajne tvrdá, vyprázdnenie je často namáhavé, občas bolestivé. U… Čítať viac..

Bolesť brucha

Bolesť brucha

Bolesti brucha nie sú zriedkavým javom v detskom veku. Príčiny bolestí brucha sú rôzne a tak isto sú rôzné aj liečebné postupy, ktoré sú vždy viazané na zistenie príčiny. Bolesť upozorňuje na… Čítať viac..

Zväčšené lymfatické uzliny

Zväčšené lymfatické uzliny

Zväcšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očistovaní organizmu.… Čítať viac..

Žihľavka (Urticaria)

Žihľavka (Urticaria)

Žihľavka, urtikária, je častá predovšetkým v detskom veku. Žihľavka je ochorenie s bohatými klinickými prejavmi, zapríčinené širokou paletou príčin. Mechanizmus vzniku žihľavky môže byť alergický… Čítať viac..

Zápal pľúc

Zápal pľúc

Zápal pľúc je závažné ochorenie hlavne u malých detí. Na začiatku je takmer vždy vírusové ochorenie, ktoré sa komplikuje. Príznaky, priebeh a komplikácie závisia od vyvolávateľa, od veku a odolnosti… Čítať viac..

Infekcia ruky,nohy, ústa je časté vírusové ochorenie vyskytujúce sa hlavne v horúcom lete.

Ruky, nohy, ústa - choroba

Infekcia ruky, nohy, ústa je vírusové infekčné ochorenie s typickým kožným nálezom a príznakmi postihnutia horných ciest dýchacích. Vyskytuje sa hlavne v horúcom letnom období alebo počas skorej… Čítať viac..

Pri Downovom syndróme má dieťa o jeden chormozóm naviac, teda ich má 47. Aj nadbytočný 21. chormozóm, dieťa sa rodí ako Downov syndróm.

Downov syndróm

Downov syndróm patrí k najčastejším genetickým ochoreniam. Zdravý človek má v každej bunke 46 chromozómov. 23 chromozómov od matky, 23 od otca. Pri Downovom syndróme má dieťa o jeden chormozóm naviac… Čítať viac..

anémia u detí

Anémia u detí

Anémia (chudokrvnosť, najnovšie malokrvnosť) je najčastejším krvným ochorením. O anémii hovoríme vtedy, ak počet červených krviniek poklesne pod určitú hranicu. Pri poklese počtu červených krviniek… Čítať viac..

ekzem

Ekzém

Ekzém, alebo atopická dermatitída, je chronické resp. chronicky sa opakujúce ochorenie kože, sprevádzané výrazným svrbením, rozmanitosťou klinických príznakov a rôznym priebehom. Je to ochorenie,… Čítať viac..

Cystická fibróza sa síce nedá vyliečiť, ale správnou a včasnou liečbou je možné ovplyvniť priebeh ochorenia a komfort dieťaťa.

Cystická fibróza

Cystická fibróza je dedičné ochorenie, prejavujúce sa už od útleho veku. Deti trpiace cystickou fibrózou sa zvyknú nazývať aj slané deti. Cystická fibróza sa síce nedá vyliečiť, ale správnou a… Čítať viac..

Sladké chrasty (Impetigo)

Sladké chrasty (Impetigo)

Sladké chrasty, odborne impetigo, je infekčné kožné ochorenie, vyskytujúce sa hlavne u malých detí v kolektívných zariadeniach, ale aj u väčšich deti a dospelých napríklad pri kontaktných športoch. Čítať viac..

Dnes Turnerov syndróm, tak ako Downov syndróm, už nie sú považované za chorobu. Skôr sa k nim pristupuje ako k súboru príznakov.

Turnerov syndróm

Nízky vzrast dievčat, odchýlky jednotlivých orgánov, chýbajúci X chromozóm sú základnými znakmi vrodeného ochorenia nazývaného Turnerov syndróm. Dnes Turnerov syndróm, tak ako Downov syndróm, už nie… Čítať viac..

Článkov: 110