Zväčšené lymfatické uzliny

MUDr. Monika Antošová | 15. marec 2019
Zväčšené lymfatické uzliny

Zväcšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očistovaní organizmu. Rozvádza po tele priezračnú tekutinu, ktorá sa volá lymfa a ňou sa oddvádzajú z tela nepotrebné nečistoty.

Zväcšené lymfatické uzliny u detí sú najčastejšie prejavom prekonanej infekcie. Lymfatický systém hrá dôležitú úlohu jednak pri fungovaní imunitného systému a jednak pri očistovaní organizmu. Rozvádza po tele priezračnú tekutinu, ktorá sa volá lymfa a ňou sa oddvádzajú z tela nepotrebné nečistoty.

Zloženie lymfatického systému

Lymfatický systém sa skladá lymfatických ciev, lymfatických uzlín a orgánov

 • Lymfatické cievy sú spojené s krvnými cievami, sú rozptýlené po celom tele a lymfa v nich sa pohybuje sťahmi svalov.
 • Lymfatické uzliny sú miesta, kde sa zhromažďujú imunologicky aktívne bunky a to lymfocyty a makrofágy (je to druh bielych krviniek), ktoré dokážu bojovať s infekciou.
 • K lymfatickým orgánom patria aj mandle, slezina, slepé črevo, kostná dreň. Sú to miesta, kde sa tvoria a dozrievajú lymfocyty. 

Prečo dochádza k zväčšeniu uzlín 

Infekčné zárodky, ktoré spôsobujú infekciu, sa dostávajú cez lymfatické cievy do lymfatických uzlín. Tu prítomné lymfocyty ich napadajú a likvidujú. Pri tejto likvidácii dochádza k zhromažďovaniu odpadových látok v uzline a k jej zväčšeniu.

Zväčšujú sa tie lymfatické uzliny, ktoré sú najbližšie k chorému orgánu. Zväčšené lymfatické uzliny sú vlastne znakom obrany organizmu proti škodlivému činiteľovi. Ak infekcia ustúpi, lymfatické uzliny sa pomaly vrátia do pôvodnej veľkosti.

Čo je dôležité pri zväčšených uzlinách

 • Veľkosť uzlín. Za normálnych okolnosti lymfatické uzliny by nemali byť hmatateľné. Uzlina pri infekcii by mala mať priemer menší ako 1cm, ojedinele 1,5cm.
 • Lokalizácia uzlín. U deti pri infekciách sú najčastejšie zväčšené uzliny v krčnej oblasti. Občas môžeme nahmatať uzliny v oblasti slabín alebo podpazuší, ktoré by nemali byť väčšie ako hrášok.
 • Konzistencia uzlín. Uzliny pri infekcii sú mäkké, bolestivé na tlak, voľne pohyblivé oproti spodine aj koži.
 • Zväčšené uzliny po infekcii by mali ustúpiť do 1 mesiaca

Ktoré infekcie môžu spôsobiť zväčšenie uzlín

Zápal hrdla, angína, infekcia zubov, zápal stredného ucha, infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, žltačka, vírusové ochorenia, hlavne spôsobené adenovírusom, rubeola, toxoplazmóza, absces v dutine ústnej a častejšie ochorenie starších detí infekčná mononukleóza. Viac Infekčná mononukleóza.

Pri rubeole sú zväčšené uzliny na zadnej strane krku. Proti rubeole sa u nás očkuje, ale je  treba myslieť na to u pacientov prisťahovaných, alebo z rôznych dôvodov neočkovaných. 

Postup pri diagnostike zväčšených uzlín

Uzliny, ktoré presahujú priemer 1cm, vyskytujú sa mimo slabín a krku, ktoré sa do mesiaca nezmenšia, vyžadujú zistenie príčiny. Nie je dobre liečiť zväčšené uzliny antibiotikami, bez zistenia príčiny.

Ak uzliny pretrvávajú viac ako mesiac je potrebné:

 • Vylúčenie alebo potvrdenie infekcie. Na to sú vhodné krvné testy (krvný obraz, CRP, sedimentácia červených krviniek, diferenciálny krvný obraz) vyšetrenie protilátok proti infekčným ochoreniam, vyšetrenie krčné, zubné, kultivačné vyšetrenie z nosa a hrdla.
 • Ultrazvukové vyšetrenie uzliny na objasnenie jej  štruktúry.
 • Ak sa nepotvrdí infekčná príčina, potom chirurgický odber vzorky uzliny a histologické vyšetrenie (pod mikroskopom). 

Starostlivosť o dieťa so zväčšenými uzlinami

 • Ak sú uzliny bolestivé, môžeme tlmiť bolesť Paralenom.
 • Octanová masť  zmierni opuch a bolestivosť.
 • Lieťba základného ochorenia.
 • Dieta so zväčšenými lymfatickými uzlinami je potrebné chrániť pred ďalšou infekciou.

späť na začiatok