Choroby detí

Pylorostenóza

Pylorostenóza

Vracanie u novorodencov a malých dojčiat je časté a vo väčšine prípadov je hodnotené ako gastroezofagálný reflux alebo ublinkávanie. Ak je vracanie prúdom, neustáva, alebo sa zvýrazňuje, je potrebné… Čítať viac..

Zápal obličiek

Zápal obličiek

Zápal obličiek alebo pyelonefritída, je zápal horného úseku nočových ciest, ktorého neskorá liečba môže viesť k chronickým zmenám na tkanive obličiek. Jedna sa vždy o bakteriálny, nie vírusový zápal… Čítať viac..

invaginacia creva, dieta, bolest

Invaginácia čreva

Invaginácia je jednou z najčastejších príčin akútnej bolesti brucha v detskom veku. Je to vsunutie časti črevnej kľučky do nasledujúcej časti, v smere pohybu čreva, tak ako zasunutie spodnej časti… Čítať viac..

stolica, deti, potreba, nočník

Stolica u detí

Zmena konzistencie stolice alebo frekvencia vyprázdňovania môže znamenať iba bežnú diétnu chybu alebo môže byť príznakom ochorenia. Aby sme to vedeli správne posúdiť, je potrebné vedieť, ako má… Čítať viac..

alergia na bodnutie hmyzom

Alergia na bodnutie hmyzom

Nie každú kožnú reakciu po bodnuti hmyzom možno považovať za alergiu. Väčšina ľudí totiž na bodnutie hmyzom reaguje určitou kožnou reakciou. Najčastejšie sa jedna o bolestivú reakciu v mieste… Čítať viac..

Alergická nádcha

Alergická nádcha

Alergická nádcha je zápalové ochorenie sliznice nosa, ktorého hlavnými príznakmi sú svrbenie a zdurenie nosovej sliznice, zvýšený výtok z nosa, pocit upchatého nosa, kýchanie, zhoršená kvalita čuchu… Čítať viac..

alergia na potraviny u detí

Alergia na potraviny

Alergia na potraviny má rozmanité prejavy. Nie každá negatívna reakcia na potravinu je alergia. Alergická reakcia musí byť sprostredkovaná alergickým mechanizmom. Prejavy alergie na potraviny sú… Čítať viac..

salmoneloza deti

Salmonelóza

Hnačka je ochorenie predovšetkým malých detí. Hnačka spolu s ochoreniami dýchacích ciest je najčastejším infekčným ochorením u deti od 1 do 4 rokov. Vyvolávateľom hnačiek u deti sú v prevažnej… Čítať viac..

Plienková dermatitída

Plienková dermatitída

Zaparená koža na zadočku dojčaťa nie je zriedkavým nálezom. Koža v oblasti zadočku je najzaťažovanejšou kožnou oblasťou u novorodencov a dojčiat. Niektoré deti majú pokožku viac citlivejšiu a… Čítať viac..

prevencia alergie

Prevencia vzniku alergie

Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti bude trpieť alergickými ochoreniami až 50% obyvateľov. V súčasnosti je 40% obyvateľstva predisponovaných a až u 30% sa manifestuje alergické ochorenie. Je to… Čítať viac..

Článkov: 110