Prvé gynekologické vyšetrenie

MUDr. Monika Antošová | 20. marec 2019
Prvé gynekologické vyšetrenie

Myšlienka na prvé gynekologické vyšetrenie je pre mladé dievča často stresujúca a samo dievča sa sotva odhodlá na tento krok.

Podľa niektorých odborníkov, prvé gynekologické vyšetrenie resp. konzultáciu by mali dievčatá absolvovať už  v 15 rokoch, predtým než začnú pohlavne žiť. Prvé vyšetrenie nemusí znamenať   pravé gynekologické manuálne vyšetrenie, môže sa jednať len o konzultáciu.

Kedy je potrebné skutočné gynekologické vyšetrenie

  • ak je menštruácia bolestivá
  • ak je prítomné  krvácanie mimo obdobia menštruácie
  • ak je prítomný výtok  z pošvy mimo menštruácie
  • ak  16 ročné dievča  nemá menštruáciu 

Čo je možné očakávať od prvého vyšetrenia

  • Tu môže dievča získať odborné informácie ohľadom pohlavia, pohlavného života, telesných zmien v puberte a menštruácie.
  • Lekár ju zvyčajne poučí o predchádzaní tehotenstva, ochrane proti pohlavne prenosným ochoreniam, o očkovaní, o zdravom spôsobe života.
  • Ak má dievča problémy s menštruáciu, je možné ich začať liečiť

Výber lekára

Spôsob a priebeh  prvého vyšetrenia je nesmierne dôležitý pre dospievajúce dievča.  Ideálne je, ak dievča ide k lekárovi, ktorého pozná matka. Avšak je potrebné zobrať do úvahy aj názor dievčaťa. Niektoré nechcú práve gynekológa, s ktorým sa matka pozná. S dievčaťom je potrebné hovoriť o tom, či chce byť vyšetrená lekárom alebo lekárkou.

U nás sú odborníci na detskú gynekológiu, ktorí samozrejme robia aj dospelých, ale táto forma je možno vhodnejšia, ako gynekológ, ku ktorému sa takéto dievčatá dostanú raz za čas. Ak vám bol odporúčaný lekár, zistite si od známych, aké majú skúseností.

Nájdite lekára, ktorý pozná váš životný postoj a vycíti vaše rodinné potreby. Rodič by mal mať vyriešenú otázku ohľadom antikoncepcie u jeho dcéry a informovať o tom lekára. Vyšetrenie by nemalo prebiehať v časovej tiesni. Sestra a lekár by mali brať ohľad na vek a psychiku dieťaťa.

Ak si dcéra žiada prítomnosť matky pri vyšetrení, je to možné dohodnúť. Avšak je vhodné, aby po vyšetrení matka nechala dcéru aj samú s lekárom na diskusiu. Vo vyšetrovacej miestnosti okrem lekára, poprípade matky by nemal byť nikto iný.

Informácie, ktoré získa od lekára, môžu veľmi ovplyvniť jej rozhodovanie ohľadom prvého sexuálneho styku a pohlavného života. 

Pred vyšetrením

Matka by mala  detailne poučiť dcéru o priebehu vyšetrenia. Je treba zdôrazniť, že vyšetrenie nie je bolestivé, je síce menej príjemné, ale zvládne to každá. Nie je potrebný žiaden ostych, lekár si nevšíma okrem zdravotného hľadiska zvyčajne nič iné. Poraďte dcére vhodné oblečenie.

Čo bude zaujímať lekára

  • kedy sa objavila prvá menštruácia
  • je krvácanie silné, primerané, slabé, ako dlho trvá
  • aký je interval krvácania - ráta sa od prvého dňa poslednej menštruácie
  • kedy bola posledná menštruácia
  • či sa objavuje krvácanie aj mimo normálnej menštruácie
  • či je krvácanie bolestivé
  • či mala dcéra pohlavný styk, či užíva antikoncepciu alebo inú ochranu proti otehotneniu
  • či si mysli, žeby mohla byť tehotná

Na základe tohto rozhovoru sa lekár rozhodne pre typ vyšetrenia. Je potrebné poučiť dcéru, že odpovede na tieto otázky by mali byť pravdivé a čo najpresnejšie. Vaša dcéra by sa mala opýtať absolútne na všetko, čo chce vedieť. Žiadna otázka nie je hlúpa ani trápna, ak na ňu samá nevie odpoveď. Je vždy lepšie, ak jej to vysvetlí odborník, ako kamarátka.

Samotné vyšetrenie

Vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia prsníkov, samotného gynekologického vyšetrenia cez pošvu, vyšetrenia moču a zmerania krvného tlaku.

Približne tri roky po prvej menštruácii lekár vyšetruje aj cytológiu - vyšetrenie buniek krčka maternice pod mikroskopom na prítomnosť niektorých zmien, napríklad vyvolaných papiloma vírusom.

Vyšetrenie nie je bolestivé, robí sa jednoduchým sterom z krčka maternice. Ak má lekár podozrenie na sexuálne prenosné ochorenie, ordinuje ďalšie testy.

Lekár môže poradiť očkovanie proti papiloma vírusu, ktoré môže spôsobovať rakovinu kŕčka maternice.