Zápal močových ciest
Zápaly močových ciest sú u detí časté. 8% dievčat a 1-2% chlapcov do svojich 5 rokov života prekonajú najmenej jeden krát infekciu močových ciest.
Zápaly močových ciest sú u detí časté. 8% dievčat a 1-2% chlapcov do svojich 5 rokov života prekonajú najmenej jeden krát infekciu močových ciest.
U straších detí sú príznaky zápalu močových ciest podobné dospelým, prítomné je pálenie a bolesti pri močení, avšak u malých detí sú príznaky nešpecifické, nemusia na prvý pohľad budiť dojem zápalu močových ciest.
Zápaly močových ciest rozdeľujeme na zápaly dolných močových ciest a zápaly horných močových ciest, teda obličiek.
K infekcii močových ciest dochádza, ak sa baktéria dostane do močových ciest. Každá časť močových ciest či je to močová trubica, močový mechúr, močovody ale aj obličky môžú byť zápalom postihnutée.
Ak sa infekcia uplatni v nižších močových cestách a to v mechúri a močovej rúre, hovoríme o zápale dolných ciest močových. Ak prestupuje močovodmi vyššie a napadá obličky, hovoríme o zápale obličiek – pyelonefitritíde. Pyelonefritída sa považuje za závažné ochorenie u deti aj dospelých.
U detí sa najčasejšie stretávame so zápalom močového mechúra.
Príčiny zápalu močového mechúra
Za normálnych okolnosti je moč sterilný, to znamená, že neobsahuje žiadne baktérie.
- Za určitých okolnosti sa do močového mechúra môže dostať baktéria z kože, konečníka. Baktéria E.coli, ktorá sa nachádza v konečníku a hrubom čreve, je častým vyvolávateľom infekcií močových ciest, zvlášť zápalu močového mechúra. K častým vyvolávateľom patrí aj Proteus mirabilis.
- U malých detí napr. u novorodencov a malých dojčiat môže dôjsť k zápalu obličiek aj prestupom baktérii z krvi pri závažných ochoreniach ako je napríklad sepsa (otrava krvi baktériami, čiže rozsev baktérii v krvi).
- Bakteriálna infekcia močových ciest nie je ochorenie nákazlivé, neprenáša sa z človeka na človeka.
- K zápalu močových ciest u dievčat dochádza ľahšie, pretože močová rúra u dievčat je kratšia a uložená bližšie ku konečníku, čo umožňuje ľahší prestup infekcie do močového mechúra.
- Hlavne u malých dievčat nemusí byť očista po stolici dôsledná a vykonávaná správnym smerom od ústia močovej rúry smerom ku konečníku.
Rizikové faktory pre vznik zápalu močových ciest
Zmenená štruktúra alebo funkcia niektorej časti močových ciest, napr. zúženiny močovodov, močovej rúry, vrodené chyby obličiek, vrodené chyby močového mechúra a močovodov, prekážka vo vylučovaní moču môže byť podporným faktorom pre vznik zápalu.
K takýmto faktorom patrí vesikureterálny reflux, ale aj nedostatočná hygiena a nedostatočné hygienické návyky, používanie bublinkových kúpeľov alebo dráždivých prípravkov pri kúpani, ktoré dráždia močovú rúru. Častejčí ja aj rodinný výskyt zápalu močových ciest.
Infekcia dolných močových ciest je ľahko liečiteľná, ale môže sa opakovať. Neliečený zápal môže postupovať do obličiek a spôsobovať chronické zmeny na obličkách.
Príznaky pri zápale močových ciest
Príznaky závisia do veku dieťaťa a od toho, ktorá časť močových ciest je postihnutá.
Najčastejšie práznaky sú:
- Pálenie, bolesť pri močení, pocit tlaku v podbrušku.
- Potreba často močiť, avšak dieťa vymočí veľmi málo.
- Teplota nemusí byť vždy prítomná.
- Časté budenie sa v noci s potrebou močenia.
- Pomočovanie napriek tomu, že dieťa často močí.
- Bolesť dolnej časti chrbta alebo bolesti brucha v oblasti močového mechúra.
- Moč môže byť sfarbený prítomnosťou krvi.
- U deti s môže vyskytnúť tiež únava, vracanie.
Prevencia zápalu močových ciest (močového mechúra)
- U novorodencov a dojčiat môžeme znížiť výskyt IMC častým prebaľovaním.
- Ak dieťa začína používať toaletu, je potrebné ho učiť správnym hygienickým návykom.
- Dievčatá po každej stolici by sa mali utierať v smere spredu do zadu, teda ku konečníku. V opačnom prípade si zanášajú infekciu so zbytkami stolice k ústiu močovej rúry.
- Ak dieťa potrebuje močiť, malo by to urobiť hneď, nezdržiavať moč. Pri zdržiavaní majú baktérie väčšiu možnosť premnoženia v močovom mechúre. Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra.
- Staršie dievčatá by sa mali vyhýbať perličkovým kúpeľom a používaniu mydiel so silným dráždivým účinkom, mali by nosiť bavlnené spodné prádlo.
- Dodržiavať pitný režim a vyhýbať sa kofeínovým preparátom, ktoré dráždia močový mechúr.
- Deti, u ktorých je diagnostikovaný vezikoureterálny reflux, by mali dostávať preventívnu liečbu, podľa stupňa závažnosti refluxu.
Diagnóza
Diagnózu stanovíme na základe príznakov a na základe výsledkov vyšetrenia moču a a prípadne aj krvi.
Liečba zápalu močových ciest
Ochorenie sa lieči podávaním antibiotík. Druh antibiotík a dĺžka liečby závisia od stavu pacienta, od druhu baktérie a jej množstva v moč.
Odber moču a vyšetrenie moču
Najlepšie je odobrať stredný prúd moču, to znamená, prvý moč necháme odtiecť a odoberieme vzorku neskôr, zo stredného prúdu. Rozhodne neodoberať moč do nočníka. Takýto moč je nehodnotiteľný.
-
Odber u starších detí je jednoduchý, vymočia sa do sterilnej skúmavky.
-
U mladších deti, ak sa nám nepodarí odchytiť moč do sterilnej alebo vyvarenej nádobky, môžeme použiť močový sáčik (vyrobený špeciálne na tieto účely, je ho možné kúpiť v zdravotníckych potrebách). Avšak tento moč prichádza do styku s kožou, ktorá môže obsahovať baktérie aj z okolia konečníka, preto môže byť moč kontaminovaný a výsledok nemusí byť hodnotiteľný.
-
Pri nejasných stavoch, hlavne pri hospitalizácii, sa môže moč odobrať zavedením katétra (cievky) do močového mechúra a odobrať moč. Vyšetrenie takéhoto moču je veľmi hodnotné.
-
Moč sa odosiela na vyšetrenie jednotlivých zložiek, napr. bielkovín, krvi, krvného farbiva, bielych krviniek, červených krviniek, iných buniek.
-
Ak chceme zistiť baktériu, ktorá vyvolala zápal, je nutné urobiť kultivačné vyšetrenie, to znamená moč naočkovať na pôdy, ktoré sú vhodné pre rast baktérií. Pod mikroskopom sa určí, ktorá baktéria je prítomná v moči. Pri tomto vyšetrení je možné zistiť, na ktoré antibiotikum je baktéria citlivá a to umožňuje liečiť cielene.
-
Ak sa zápal močových ciest opakuje hlavne u malých deti, je vhodné vyšetriť dieťa na prítomnosť vrodených odchýlok močových ciest.
-
Opakované infekcie močových ciest je potrebné konzultovať s nefrológom, ktorý určí potrebu ultrazvukového vyšetrenia a poprípade cystografie (rtg vyšetrenie močového mechúra za pomoci kontrastnej látky) a určí ďalší postup.
Dôležité pri zápale močových ciest (močového mechúra)
- počas ochorenie merajte teplotu dieťaťu 2x denne, ráno a večer
- dodržiavajte pitný režim
- nedovoľte deťom piť kofeínové prípravky, perlivé minerálky, sódu a ľadový čaj
- deti s jednoduchým priebehom sa liečia doma
Malé deti s komplikovaným priebehom, hlavne zápalom obličiek vyžadujú podávanie antibiotík do žily, preto je potrebné ich hospitalizovať.
Kedy je potrebná hospitalizácia
- ak má dieťa vysokú teplotu, sú silno pozitívne zápalové testy, horúčka neklesa podaním antipyretík
- ak je dieťa mladšie ako 6 mesiacov
- ak je riziko, že baktéria z močových ciest sa môže rozšíriť do krvi
- ak je dieťa dehydrované, neprijíma tekutiny a vracia
- ak má dokázanú vordenú chybu obličiek
Deti s vezikureterálnym refluxom by mal vidieť urológ resp. nefrológ pri každej infekcii močových ciest
Kedy navštíviť lekára
- ak má dieťa bolesti alebo pálenie pri močení, ak má zimnicu hlavne spojenú s bolesťami chrbta
- ak má teplotu nad 38,5°C
- ak má akýkoľvek diskomfort spojený s močením
- ak často močí a budí sa na močenie v noci
- ak je moč sfarbený
Vždy konzultujte alebo navštívte lekára, ak vaše dieťa má horúčku, zvracia neprijíma jedlo a tekutiny, alebo je výrazne dráždivé alebo apatické.