Nezostúpené semenníky

MUDr. Monika Antošová | 20. marec 2019
Nezostúpené semenníky

Semenníky,ľudovo vajíčka, patria k mužským pohlavným orgánom. Počas vnútromaternicového vývoja sa formujú v dutine brušnej a dozrievaním plodu zostupujú z dutiny brušnej do mieška- skróta. U niektorých chlapcov semenníky nezostupia úplne, alebo semenník jeden alebo obidva nezostúpia vôbec.

Nezostúpené semenník vidíme asi u 30 % predčasne narodených deti. Čím ťažšia nedonosenosť, tým častejšie semenníky nie sú v miešku. 

Avšak nie je to len záležitosť nedonosených detí. Až 4% chlapcov narodených v termíne nemajú vajíčka v miešku. Asi u polovici z týchto chlapcov dochádza k zostupu vajíčok do mieška počas prvých 6. mesiacov. Ak sa tak nestane, je potrebná intervencia, pretože zostávanie vajíčok v dutine brušnej môže mať rôzne následky.

Diagnóza

Vyšetrenie semenníkom  patrí k štandardným vyšetreniam už v pôrodnici po narodení a potom v poradni pediatra.

Poznáme stavy, keď raz vajíčka v miešku sú, inokedy nie. Hovoríme tomu klzavé alebo mobilné testes. Zvyčajne je to normálny stav, napriek tomu je potrebné vyšetrenie špecialistom, resp. ultrazvukové vyšetrenie a sledovanie stavu.

Liečba

  • Ak iba jeden semenník  je nezostúpený, potom je vhodné chirurgické resp. urologické  vyšetrenie.
  • Ak  obidva semenníky  nie sú zostúpené ani po 6. mesiaci života, potom je vhodné aj endokrinologické vyšetrenie.

Prečo je liečba nutná

  • Spermie k svojmu vývoju potrebujú nižšiu teplotu ako je teplota v dutine  brušnej. Pri vysokej teplote dochádza k narušeniu normálneho vývoja spermii a to môže viesť k neplodnosti v dospelom veku.
  • Nezostúpené vajíčko predstavuje vyššie riziko výskytu rakoviny semenníkov. Nezostúpený semenník sa môže v dutine brušnej skôr zaškrtiť, čím dochádza k jeho odumretiu. Väčšinou sa jedna o akútny stav, ktorý vyžaduje chirurgické odstránenie odumretého semnníka.