Anémia u detí
Anémia (chudokrvnosť, najnovšie malokrvnosť) je najčastejším krvným ochorením. O anémii hovoríme vtedy, ak počet červených krviniek poklesne pod určitú hranicu. Pri poklese počtu červených krviniek automaticky klesne aj množstvo krvného farbiva, organizmus môže trpieť nedostatkom kyslíka.
O anémii hovoríme aj vtedy, ak je počet červených krviniek normálny, ale obsahujú málo krvného farbiva – sú ,,prázdne“. Normálne hodnoty krvného obrazu pre každý vek sú v článku Krvný obraz.
Príčiny anémie
Najčastejšie príčiny rozdeľujeme do troch skupín a na základe toho delíme aj anémie.
- znížená tvorba červených krviniek
- zvýšený rozpad červených krviniek
- zvýšená strata červených krviniek
Z ostatných príčin prichádza do úvahy dedičné poruchy, poruchy výživy- napríklad nedostatok železa, vitamínov, infekcie, nádory a iné.
1. Anémia zo zníženej tvorby
Útlm kostnej drene
Tu patrí anémia pri útlme kostnej drene. Kostná dreň nie je schopná tvoriť dostatočné množstvo červených krviniek. Príčinou môže byť vírusové ochorenie, pôsobenie toxických látok, chemikálií, ožiarenie. Aj niektoré lieky spôsobujú útlm kostnej drene napr. antibiotiká, antiepileptiká, protirakovinové lieky.
Fyziologická anémia u dojčiat
Je to normálny jav. Vzniká okolo 3. mesiaca života. Je následkom toho, že červené krvinky z obdobia vnútromaternicového obdobia sú už rozpadnuté avšak vlastná tvorba ešte nie na takej úrovni, ako by bolo žiaduce. Táto anémia sa nelieči iba v prípade, že je veľmi výrazná a dieťa má problémy. Výraznejšie trápi predčasne narodených deti.
Anémia z nedostatku železa
Železo je potrebné na tvorbu krvného farbiva. Príčinou anémie z nedostatku železa nemusí byť len jeho nedostatočný príjem potravou, ale aj znížené vstrebávanie. Je to tak u batoliat, ak pijú nadmerné množstvo kravského mlieka. Môže sa vyskytovať v každom veku, ale najčastejšia je u deti do 2 rokov života. Častejšie ju vidíme tiež u dospievajúcich dievčat s výrazným menštruačným krvácaním, pri nedostatočnej alebo nesprávnej výžive s nedostatočným príjmom železa a vitamínov.
2. Anémia zo zvýšeného rozpadu červených krviniek
Hemolýza červených krviniek - rozpad červených krviniek
Hemolytické anémie získané, prechodné
Z nich ja častá u novorodencov anémia pri nezhode Rh faktora medzi matkou a dieťaťom. Prejavuje sa hlavne žltačkou. Vzniká vtedy, ak je matka Rh negatívna a dieťa je Rh pozitívne. Viac Rh faktor a žltačka novorodenca. Pri nezhode krvných skupín dochádza k anémii najčastejšie vtedy, ak má matka krvná skupinu 0 a dieťa A alebo B. Viac Žltačka pri nezhode krvných skupín.
Tento druh anémii môže vznikať aj pôsobením niektorých liekov. Menej časté sú vroden či dedičné hemolytické anémie.
3. Anémia zo zvýšených strát
Strata krvi môže byť akútna, náhla alebo chronická, pomaá. K náhlej strate krvi dochádza napríklad po úraze, pri hemofílii. Ak je strata náhla a veľká, príznaky sú takisto náhle a výrazné. Hlavné príznaky pri akútnej strate krvi sú bledosť, únava, studený pot, zrýchlený tep, ospalosť, dezorientácia, ak sa nezabráni ďalšej strate krvi nasleduje šok.
dDrvácanie do čreva pri črevných ochoreniach, alebo aj iných ochoreniach vedie k chronickej strate krvi. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj napríklad pri alergii na kravské mlieko, celiakii. Pri pomalej strate krviniek sa organizmus prispôsobuje zmenám a preto príznaky nie sú tak výrazne. K hlavným príznakom patrí bledosť, únava, ospalosť, bledé sliznice, spojovky, sklon k infekciám, nechutenstvo.
Príznaky anémie
- Prvý príznakom je bledosť kože a slizníc- bledé pery, očné spojovky, bledé nechtové lôžka.
- Pri zhoršovaní sa anémie sa pridruží dráždivosť, nervozita, únava, závrat, zrýchlený tep, slabá telesná výdrž.
- Ak je anémia spôsobená zvýšeným rozpadom červených krviniek, prítomné je aj žlté sfarbenie kože, očných bielkov, zväčšená slezina, tmavý moč.
- Anémia z nedostatku železa u predškolských detí vedie k zhoršenému vývoju, k zhoršenému správaniu, zníženiu motorickej aktivity a problémom v sociálnom začlenení, k zhoršenej pozornosti.
Diagnostikovanie anémie
Anémiu zistime jednoduchým odberom krvi zo žily. Hodnoty červených krviniek a hemoglobínu sú uvedené v článku
Čo vyšetrujeme pri anémii
- krvný obraz
- mikroskopické vyšetrenie červených krviniek
- vyšetrenie množstva železa v krvi a jeho nosičov
- elektroforéza hemoglobínu- odhalí dedičné anémie- kosáčikovitá, sférocytózu, talasémiu
- vyšetrenie kostnej drene- zistíme, či tvorba červených krviniek je v norme
- KO, železo, mikroskopické vyšetrenie sa robí aj ambulantne pri bežnom vyšetrení, ostatné vyšetrenia sa robia len pri vážnom podozrení na vrodené anémiu alebo anémiu z poruchy tvorby červených krviniek, nie je to bežné vyšetrenie.
Liečba anémie
Liečba závisí vždy od príčiny.
- Nedostatok železa- prípravky s obsahom železa, úprava stravy. Liečba železom zvyčajne trvá 3 mesiace. Kontrolný odber sa urobí najskôr po 2 týždňoch po ukončení liečby.
- Pri anémii z nadmerného krvácania u dospievajúcich dievčat rieši liečbu anémie gynekológ úpravou menštruačného cyklu.
- Anémia z nedostatku vitamínu B12 je vzácna u detí, preto paušalné dopĺňanie tohto vitamínu pri chudokrvnosti u deti, ak nie jedokázaná príčina, nemá význam.
- Anémia pri infekčnom ochorení sa upraví po doznení ochorenia, nevyžaduje špeciálnu liečbu, vyžaduje sledovanie.
- Pri ťažkej akútnej anémii ale aj pri chronických anémiách, ak dosiahnu určitú hĺbku, sa podáva transfúzia krvi. Ak je problém v zvýšenom rozpade v slezine, je možné operačne odstrániť slezinu. Pri útlme kostnej drene sa používajú lieky na stimuláciu tvorby červených krviniek.
- Pri niektorých dedičných typoch anémii je možné transplantácia kostnej drene. Kostná dreň od darcu sa podá do krvného obehu dieťaťa cez žilu. Dostane sa krvnou cestou až do kosti a produkuje normálne krvinky.
Čo je dôležité pre anemické deti
- deti zvyčajne lepšie tolerujú anémiu ako dospelí
- pravidelná životospráva
- dostatočný spánok, častejšie oddychovať
- znížiť fyzickú aktivitu podľa vlastných schopnosti
- strava bohatá na železo – v prípade nedostatku železa
- ak má dieťa zväčšenú slezinu, je potrebné sa vyhýbať kontaktným športom pri ktorých by mohlo dôjsť k poraneniu vykrvácaniu zo sleziny
Prevencia anémie
Prevencia anémie je možná, len ak je zapríčinená vonkajšími príčinami. Nie je možná prevencia anémie pri dedičných ochoreniach. Ak hovoríme o prevencii anémie, máme na mysli prevenciu z nedostatku železa.
Nadmerné pitie kravského mlieka
Deti do 6. mesiaca života či už dojčené alebo živené umelým mliekom nepociťujú nedostatok železa, pretože materské mlieko má dostatočné množstvo železa pre ich vek, rovnako umelé mlieka sú obohatené železom. Množstvo železa obsiahnuté v mliečnej formule im stačí. Avšak po pol roku života nedokážeme mliekom hradiť celú potrebu železa, preto je nutná aj iná strava.
Vyvážená strava
Niektoré štúdie ukazujú, že kravské mlieko môže spôsobovať straty železa črevom u takto živených detí. Preto originálne kravské mlieko sa neodporúča u deti do 1 roka života. Zároveň strava by mala byť bohatá na potraviny s obsahom železa. Mliečna formula obohatená železom je pre dojčatá vhodnejšia ako kravské mlieko.
Ktoré potraviny obsahujú železo
- Cereálie, červené mäso (ideálne teľacie), vaječný žĺtok, listová zelenina, žltá zelenina a ovocie, rajčiny, hrozno.
- Železo zo živočíšnej potravy sa lepšie vstrebáva ako železo z rastlinnej potravy. Preto deti, ktoré majú anémiu, by sa nemali stravovať vegetariánsky.
- Kombinácia jedál. Pitie čierneho čaju počas konzumácie jedál s obsahom železa zhoršuje vstrebávanie železa. Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa. Preto väčšina liekov obsahujúcich železo by sa nemala zapíjať čiernym čajom alebo mliekom, ale skôr ovocnou šťavou alebo džúsom.