Plienková dermatitída

MUDr. Monika Antošová | 18. marec 2019
Plienková dermatitída

Zaparená koža na zadočku dojčaťa nie je zriedkavým nálezom. Koža v oblasti zadočku je najzaťažovanejšou kožnou oblasťou u novorodencov a dojčiat. Niektoré deti majú pokožku viac citlivejšiu a vnímavejšiu na poškodenie, iné menej. Poškodenie kože sa prejavuje v oblastiach pod plienkou, preto sa aj nazýva plienková dermatitída alebo plienkový zápal kože.

Príčiny vzniku plienkovej dermatitídy

Vnútorné príčiny

Koža novorodenca a dojčaťa má iný vzhľad a iné vlastnosti ako koža starších detí a dospelých. Povrchová vrstva kože je tenšia, ľahšie zraniteľná a menej odolná vôči  infekcii, vlhkosti a  pôsobeniu stolice. Obsahuje viac vody a má zvýšenú priepustnosť, preto niektoré látky napr. aj lieky, ktoré ľahšie prenikajú do hlbších štruktúr. Preto sa pri prevencii majú používať iba krémy výlučne doporučené pre dojčatá. Koža novorodencov a dojčiat pre nižšiu činnosť mazových žliaz je suchšia. Suchá koža je menej odolná na vonkajšie vplyvy.

Vonkajšie príčiny

Je ťažko určiť vhodný počet prebaľovaní. Avšak jednoznačne platí, že ak má dieťa sklon zvýšenej kožnej reakcie, je vhodné prebaľovať častejšie. Bežne meniť plienku pri každom dojčení by malo byť postačujúce. Príčinou môže byť aj používanie nevhodných krémov, mydiel, prísad do kúpeľa. Je potrebné otestovať dieťa na používané prísady. Jednoznačne sa treba vyhýbať parfumovaným prípravkom.

Prílišné balenie dieťaťa, spotenie a nevzdušnosť znižujú odolnosť kože a prispievajú k poškodeniu kože, rovnako ako časté kúpanie, ktoré vysušuje pokožku. Suchá pokožka je menej odolna vôči infekcií. Stav zhoršuje hnačka alebo príliš riedka stolica. Dieťa po stolici je potrebnoé umyť čistou vodou.

Látkové plienky nie sú nevhodné, ak ich používate, dbajte na  častejšiu výmenu.

Príznaky a liečba plienkovej dermatitídy

Zmeny kožesú  v oblasti genitálu (zadočku), nie sú na záhyboch kože. Začínajú ako začervenanie, ktoré je hladké, v úrovni kože, neskôr je koža drsná, objavujú sa drobné puchieriky, niekedy šupiny. Vzhľad takto postihnutej kože sa mení aj počas dňa. Ak sa zápal komplikuje kvasinkovou infekciou, nadobúda mokvavý charakter. 

V liečbe je potrebné predovšetkým dodržať postupy uvedené v prevencii. Ak sa stav nelepši, je pravdepodobné, že došlo k sekundárnej infekcii buď baktériami alebo kvasinkami. Podľa toho sa ordinujú antibiotické masti lokálne (napr.Bactroban) alebo protikvasinkové (napr. Imazol). Liečba hormonálnymi masťami sa neodporúča pretože tieto lieky prechádzajú kožou a vstrebávajú sa do organizmu..

Prevencia plienkovej dermatitídy

  • Prebaľovanie podľa stavu pokožky, dôsledná očista po stolici buď pod tečúcou vodou alebo navlhčenými utierkami. Kožu ošetrujeme jemne, aby sme neporučili jemný kožný kryt.
  • Deti náchylné na kožné zmeny, alebo deti so suchou pokožkou nekúpeme každý deň. Udáva sa, že tieto deti stačí kúpať 1-3x za týždeň.
  • Pri kúpaní do pol roka používame len čistú vodu, neskôr, ak je potrebné použiť mydlo, potom výlučne detské mydlo, bez parfumov.
  • Ak používame látkové plienky, perieme pri teplote 90°C a necháme vyplakať v dvoch plakacích cykloch na odstránenie zvyškov prášku. Je vhodné používať prášky určené pre dojčatá. Nepoužívajte aviváž.
  • Po kúpeli a po každom umytí zadočku, kožu natrieme ochranným krémom. Dobre pôsobí zinková pasta, ktorá chráni kožu pred účinkami stolice a moču, alebo voľne dostupný Bepanthen.
  • Neobliekame dieťa nadmerne, ak je možné necháme dieťa  pri vhodnej teplote aj nezabalené. Vzduch veľmi dobre pôsobína hojenie zápalu.


Krém nanášame na suchú pokožku. Pokožku vysušíme jemným priložením suchej plienky, nikdy neutierame  kožu trením.