Ako vychovávať dievča - prečo sú odolnejšie, ale veria si menej?
Aké sú úskalia výchovy dievčat? V čom je výchova dievčaťa iná a akú úlohu v nej hrá matka? Ako vie otec ovplyvniť výchovu dievčaťa?
Aké sú dievčatá v dojčenskom veku?
Mnohí rodičia sa mylne domnievajú, že dievčatá sú krehkejšie a nežnejšie v porovnaní s chlapcami. Práve naopak: U dievčat totiž dochádza menej často k potratom, aj choroby, úrazy a iné komplikácie sa im vyhýbajú viac ako chlapcom. Dievčatá sú jednoducho odolnejšie ako chlapci. Prečo je to tak, sa môžeme iba domnievať. Na svedomí to má pravdepodobne stresový hormón kortizol a testosterón.
Dievčatá vs. chlapci: Vychovávať ich ROVNAKO?
Rozdiely medzi chlapcami a dievčatami
Obdobie batoľaťa u dievčat - Dievčatá sú o krok vpred
- Ako bábätká plačú dievčatá menej, dajú sa ľahšie upokojiť, utešia sa rýchlejšie aj samé, napr. palčekom alebo textilnou hračkou. Okrem toho už ako dojčatá reagujú s väčším záujmom na oslovenie a očný kontakt.
- Najväčší rozdiel v prvých mesiacoch sa ale týka tempa, akým sa malé dievčatká vyvíjajú. Ich prírastky na výške a váhe sú vyššie a aj očné zuby sa u nich prerezávajú skôr ako u chlapcov.
- Vo veku 7 mesiacov sa vedia nielen otáčať zo strany na stranu a často už aj loziť, ale sú aj obratnejšie v používaní lyžice, vedia čarbať na papier a vytiahnuť si zips.
- Dievčatá sa naučia chodiť aj rozprávať rýchlejšie ako chlapci. S učením sa chodiť na toaletu je situácia podobná. Väčšina rodičov detí rozdielneho pohlavia si všimla, že dievčatá ovládajú svoj močový mechúr skôr ako chlapci. Výskumy hovoria, že v dva a pol roku plienky nenosí 30 % dievčat a len 15 % chlapcov. V troch rokoch to zvláda už 70 % dievčat, ale len polovica chlapcov. Tento rozdiel sa odvodzuje od rozdielneho stupňa vyspelosti mozgu u rovnako starých chlapcov a dievčat. Samozrejme, že tieto všeobecné údaje majú svoje výnimky.
Nočníkový tréning podľa Montessori
Dievčatá sú prispôsobivejšie
Lebo pre osobný úspech v živote je dôležitá i schopnosť presadiť sa. To však neznamená neklásť dievčatám žiadne hranice. „Nie“ je dôležité! Napríklad vtedy, ak má ísť dieťa spať a ono chce ešte pozerať televíziu. Ale pozor! Aj dieťa má mať možnosť povedať „nie“. Dcérinu odmietavú reakciu by ste mali akceptovať napríklad vtedy, keď si nechce obliecť červené tričko alebo nechce starej mame zarecitovať básničku, či nechať sa pobozkať tetou.
Prísne matky vychovávajú úspešné deti
Viac voľnosti pre dievčatá
Psychológ radí: HNEV nie je zlá emócia
Obe hemisféry
Spievajte bábätkám USPÁVANKY. Zbožňujú váš hlas.
Dievčenské kamarátstva
Ako zvládať strach u dievčat
Jerome Kagan( ext. zdroj Jerome Kagan), profesor psychológie na Harvardskej univerzite, skúmal dlhodobo strach u chlapcov a dievčat. Sledoval jednu skupinu detí po dobu niekoľkých rokov a zistil, že dievčatá sa boja viac ako chlapci už ako batoľatá.
Zatiaľ čo dojčatá oboch pohlaví reagovali na nové neznáme podnety ako silný zápach alebo pestrofarebný mobil rovnako (boli zvedavé, ale nebáli sa), v 14 mesiacoch už boli v ich reakcii ostro vyhranené rozdiely. Bojazlivejšie deti, najmä dievčatá, mali zvýšený tep, väčšie množstvo stresových hormónov v krvi, napätejší výraz v tvári a rozšírené zreničky. Tento nadmerný strach u dievčat podľa odborníkov súvisí s nadmernou starostlivosťou, ktorej sa im dostáva od rodičov a osôb, ktoré sa o ne starajú.
Dievčatá sú rovnako nadané ako chlapci, len o sebe viac pochybujú
Aby si dievčatá viac verili
Zatiaľ čo väčšina chlapcov pripisuje svoj dobrý výkon svojej vlastnej inteligencii a usilovnosti, veľa dievčat skôr priaznivým okolnostiam a nie svojim silným stránkam a schopnostiam. A platí to i naopak: chlapci bežne pripisujú svoj nezdar vonkajším okolnostiam, zatiaľ čo dievčatá majú sklon pripisovať ho sebe. Tieto závery obsahujú dôležité varovanie rodičom:
Ak bude vaša dcéra robiť chyby, povzbudzujte ju, aby využívala to, čo sa z chýb naučila. „Nepodarilo sa to? Nabudúce to určite zvládneš. Len na to musíš ísť inak. Môžeme spolu porozmýšľať ako.“
Matky a dcéry
Vzťah matka-dcéra je už od prírody veľmi úzky a rokmi sa postupne vyvíja. Päťročná dcéra matku obdivuje. Skúša si jej topánky a sukne a chce sa jej vo všetkom podobať. Mama je pre malú dcéru stelesnením všetkých kladných vlastností. Malé dievčatká sa hrajú na mamičku s bábikami a snažia sa k nim správať presne tak, ako sa mamy správajú k nim. V puberte sa vzťah často mení, dievča hľadá svoju vlastnú cestu, mama je pre ňu synonymom konvenčnosti a zastaralých názorov.
Dieťa dievčenského pohlavia má spravidla svoj rolový model neustále pred sebou. Len čo približne v troch rokoch zistí, že je ženou – a nie mužom – orientuje sa vedome na správanie matky. Ak má však mama problémy so svojou ženskou identitou, sama má neuspokojené potreby, ktoré má naplniť jej dcéra, alebo iné nevedomé predstavy, ktoré prenáša na dieťa, môžu sa dostaviť ťažkosti.
Napríklad ak má matka pocit, že jej nevyšlo niečo vo vzdelaní, v kariére alebo v zamestnaní, môže niekedy tlačiť na svoju dcéru, aby robila to, čo ona sama prepásla. S najlepšími úmyslami je dcére predkladané očakávanie, ktoré nezodpovedá jej vlastným potrebám. Dievča, ktoré by sa rado venovalo športu, môže byť nútené, aby sa venovalo klavíru alebo chodilo na balet. Takéto dcéry môžu mať potom pocit, akoby žili vo zvieracej kazajke, a často neskôr podniknú nejaký radikálny bolestný čin, aby sa oslobodili.
Matka a dcéra: Vzťah, ktorý sa vpíše pod kožu
Lekcia z rodinnej histórie
- Rozprávajte svojej dcére o ženách v jej rodine – o sebe, tetách, sesterniciach, babičkách, prababičkách – tak ďaleko do minulosti, ako ste len schopná. Zistite, čo tieto ženy dokázali.
- Pre vašu dcéru je dôležité, aby chápala, že ženy boli v histórii nositeľkami mnohých vedomostí a schopností. Len si predstavte všetky tie prekrásne ručné práce, ktoré ženy v minulosti vytvorili, ako plietli, háčkovali, šili šaty, a pritom varili, prali, upratovali a robili veľa ďalšieho.
- Čo o týchto schopnostiach viete? Ktoré z nich ovládate?
Otec - prvý muž v živote dievčaťa
... je otec. Láskavý, zodpovedný otec môže dať svojej dcére do vienka veľký dar. Môže jej sprostredkovať to, čo nevie alebo nedokáže matka. Podľa jeho schopností sú to konkrétne činnosti, ako napríklad nafúkať koleso na bicykli alebo pribiť obraz na stenu, ale aj mužské cnosti, ako napr. výdrž, odvaha, humor a ráznosť. Výskumy ukázali, že takmer všetky úspešné ženy mali otcov, ktorí sa im intenzívne venovali. Otcov pozitívny príklad bude ovplyvňovať i budúce partnerské vzťahy jeho dcéry. Ako dospelá žena bude totiž posudzovať všetkých mužov práve podľa svojho otca.
Je iné byť otcom chlapčeka a dievčatka?
Podporte záujem o matematiku a prírodné vedy
Keďže dievčatá sa rady hrajú s bábikami a zvieratami, vzniká nebezpečenstvo, že matematicko-prírodovedné schopnosti u nich zostanú nedostatočne vyvinuté. Tieto sa však dajú podporovať pomocou stavebného a konštrukčného materiálu (napr. lego) a matematikou všedného dňa, napr.: „Ideme prestrieť stôl: Koľko nožíkov potrebujeme? A ak ocko chýba alebo je brat na návšteve?“
Nestrážiť dcéru ako oko v hlave
Rodičia majú tendenciu dievčatá rozmaznávať a chrániť ich až príliš, ale snažiť sa strážiť svoju dcéru ako oko v hlave je veľkou chybou. Odporúča sa naopak dať dievčatám voľnosť, nechať ich získavať vlastné skúsenosti a poučiť sa z chýb, ktorých sa dopustili.
Naše dcéry si už nemusia vyberať
Mať dievča môže byť vzrušujúce a energizujúce. Pokúste sa nájsť činnosti, ktoré vás bavia a pravidelne ich spolu uskutočňujte. Možno je to varenie alebo spoločné raňajky, pešia turistika alebo čítanie kníh. Snažte sa udržať toto spojenie, kým sa len dá. Aj keď je to niekedy veľmi ťažké, oceňte zvláštne puto, ktoré zdieľate so svojou dcérou.