Radšej lego ako bábiky!

Redakcia | 8. marec 2022
Radšej lego ako bábiky

Výrazne podporuje logické myslenie a kreativitu.

Tvrdí vedkyňa Athene Donaldová (ext. zdroj Athene Donald) z Anglicka, ktorá je presvedčená o tom, že dievčatá sú rovnako dobré, ak nie lepšie, v technických odboroch, ako je napríklad fyzika alebo matematika. Problém je však v tom, že dievčatá nemajú v detstve dostatok podnetov, ktoré by v nich podporovali tieto schopnosti.

LEGO aj pre baby

Vysvetľuje to tým, že už v detstve dievčatá najčastejšie dostávajú bábiky, ktoré podľa nej brzdia ich možnosti vo vývoji vedy. Chlapci sa, naopak, najčastejšie hrajú s legom a rôznymi stavebnicami, ktoré dokážu podporiť ich logické myslenie a kreativitu.

„Pri česaní a obliekaní bábik sa asi ťažko vyvinie nejaké logické myslenie,“ tvrdí Donaldová. Vedkyňa kritizuje aj vzdelávacie inštitúcie, ktoré sa podľa nej nesnažia stierať rodové stereotypy. „Mali by sme zmeniť spôsob uvažovania o chlapcoch a dievčatách, čo je pre deti vhodné od útleho veku,“ vyzýva.

Voľba hračiek v tom hrá, podľa nej, podstatnú úlohu. Athene Donaldová si myslí, že toto je určitý stereotyp, ktorý je potrebné prekonať, pretože ženy sú veľmi schopné aj v týchto vedných odboroch. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: