Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Sekcia

  , Autor: Horvatova

  Dobrí deň som 3 mesiace po sekcii a jak som mala sekciju a na 7 deň sa mi otvorila rána na ľavej strane a vitekalo mi Stavmat hnis no a terás mám zahojenu rána ale mám tam hrčku a neboli ma to len sa terás bojím že toto je dakujem

 • Monural

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň som v 21tt tehotenstva a som hospitalizovana stále mám problém s cikanim brali mi kultivácie a čaká sa na výsledky ale dali mi jednorazovo monural a kade tade čítam že to nie je vhodné pre tehotné. Môžem sa spýtať je bezpečné mať monural v tehotenstve? Nemôže to ublížiť dieťaťu? Ďakujem

 • Staphylococcus aureus

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  som v 21.tt. Zo steru mi bol zistený tento nález:

  Nález: Corynebacterium sp.

  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.

  Nález: stredne masívne Staphylococcus aureus
  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Ampicilín....................R Ciprofloxacín...............SC
  Ampicilín-sulbaktám..........C Tetracyklín..................C
  Oxacilín.....................C Trimetoprim-Sulfametoxazol...C
  Erytromycín..................C Nitrofurantoín...............U
  Klindamycín..................C
  Expertná správa:
  Resistance to penicillins

  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Kolistín.....................R Klindamycín..................L
  Neomycín-Bacitracín..........L Ofloxacín....................L
  Gentamicín...................L Tetracyklín..................L
  Tobramycín...................L Chloramfenikol...............C
  Erytromycín..................L Nitrofurantoín...............U

  Kmene citlivé na oxacilín sú citlivé aj na kombinácie penicilínov s inhibítormi
  betalaktamáz a cefalosporíny okrem ceftazidímu, cefixímu, ceftibuténu a
  ceftolozan-tazobaktámu, ktoré nie sú vhodné na terapiu stafylokokových infekcií. V
  prípade, že je ciprofloxacín stredne citlivý, je nutné ho podávať vo vysokých dávkach a v
  kombinácií s iným antibiotikom. Aminoglykozidy pri terapii systémových ochorení
  použiteľné len v kombinácií s iným účinným antibiotikom.


  Lekár mi dal Fluomizin a potom Gynoflor. Docitala som sa, že môže spôsobiť predčasný pôrod, potrat. Nakoľko som raz už potrat zažila (z iného dôvodu), o babo sa bojím.

  Prosím, je liečba dostatočná? Treba robiť aj kultiváciu moču a test krvi?

  Ďakujem za odpoved.

 • Ellaone

  , Autor: Evil666

  Dobrý deň, 5.6 sme sa s priateľom pokúšali o sex ale nedal ho do mňa lebo mu to nešlo bola som úzka ale skúšal to 3krat. Nedostal ho tam tak sme to vzdali.
  5 rokov som mala celibat. Aj cez to som sa zľakla a 42 hodín od toho som si dala ellaone. Dnes mam pocity že chcem ísť stále na malú aj keď mi netreba a mala som žltý hlien a na druhý krát slaby bledohnedy vytok kapucinovej farby. Menzes ešte nemám a dosť sa bojím že čo ak sa predejakulat dostal dnu a je možné otehotnenie ? Dieťa nechcem ani nemôžem.
  Beriem ibuprofenky a čaj z mysieho chvosta a pijem tonic. Ďakujem a prosím za odpoveď.
  Panikarim už pár dní aby sa niečo nestalo.

 • Lieky

  , Autor: Vieruska99

  Dobrý deň, pán doktor, čítala som rôzne články ohľadom užívania liekov počas tehotenstva pri teplote, rôznych bolestiach, bolesti hrdla, nevoľnosti, proste takých "bežných" problémoch (ibalgin, nurofen, valetol, flector, imodium a podobne). Chcela by som sa aj Vás spýtať na Váš názor, či užívanie takýchto liekov môže spôsobiť nejaký problém/potrat alebo čokoľvek iné ak som by som ich užívala v čase keď som nevedela, že som tehotná. Veľmi pekne ďakujem.

 • Levorset

  , Autor: Ňuňuška

  Dobry den mam otazku mám teliesko uz viac ako 1 rok a môze to nejako pôsobit zle na moju psychiku? Ma to súvis ze si zničim pečen a pod.?Môžem mat z toho nejake problem?

 • Kludovy režim a rizikové tehotenstvo

  , Autor: Lucik...

  Dobrý deň prajem,
  aktuálne zajtra začínam 35tt, dnes som 33+6, od približne 25tt mám kvôli skracujúcemu sa krčku a tvrdnutiu brucha nasadený kludovy režim s liečbou Utrogestan 0-0-2 a Magnerot. Bola som raz hospitalizovaná 3 dni kde mi dávali MGSO4. Počas týchto viac ako dvoch mesiacov len ležím s nohami vyššie, stále som doma, nikam nechodím len keď po byte na wc, obed. lekárka na poslednej poradni namerala krčok cca 20mm bez vnútorného funnelingu ( pár týždňov dozadu som mala s funellingom) a povedala aby som ešte potiahla aspoň do 36TT kludovy režim, čo najdlhšie aby ak nahodou sa bábätko narodilo už úplne donosené, lenže mne posledne týždne aj keď sa idem najesť a sedím dlhšie alebo trosku dlhšie pochodim po byte nevladzem dýchať a strašne mi je ťažko, točí sa mi v hlave kvôli môjmu nízkemu tlaku. Chcem sa opýtať, stále mám dodržiavať kludovy režim na lôžku takmer cely deň alebo môžem aj cestovať autom k rodine 15 minút od bytu alebo sa ísť prejsť alebo o týždeň mame opekacku vo firme tak ísť tam ku kolegom môžem? Alebo radšej mám ešte potiahnuť čo najdlhšie sa dá? Bojím sa aj toho, aby som potom vládala odrodiť ak sa niekedy v 37tt rozchodím.. už to je na mňa naozaj dlho ležať sama, ale nemám problém ak by sa niečo malo stať bábätku ostať ležať radšej .. prosím o vašu radu, ku svojej gynekologické už nepôjdem len priamo do pôrodnice o 2 týždne na kontrolu.

 • Menstruacia

  , Autor: Ferinki

  Dobry den chcem sa spýtať priateľka užila tabletku escapele ktorá zabrala mala menštruáciu prvú úplne dobru ako zvyčajne druhu menštruáciu dostala pred 2 dňami a ma hu taku slabšiu ako ostatne . Neviete poradit šcoho ?

 • Let v 24tt

  , Autor: Simina11223344

  Dobrý deň, som aktuálne v 24tt a chystáme sa zajtra na dovolenku do Grecka, letecky, cca 2-3 hod let. Na začiatku tehotenstva som kvôli špineniu začala užívať utrogestan 300 a užívam ho dodnes. V 18tt sa mi začal skracovať krčok, nález bol skrátený o 2mm, ležala som v nemocnici 4 dni, magnezko a pod. Ustálilo sa to a teraz je to v úplnom poriadku, krčok uzatvorený, tuhý. Jedine, čo ma trápi, sú Braxton-hicksove kontrakcie, párkrát za deň, čítala som, že to je normálne v tehotenstve, ale gynekologicka mi neodporúča letiet, resp, na vlastne riziko.. užívam stále magenzium a ten utrogestan. Myslite si, že let môže mne alebo dieťaťu ublížiť ? Neviem sa rozhodnúť, či ísť alebo neísť… na vyšetrení som bola 4.6.2024 kedy bolo všetko v poriadku… vďaka za odpoved

 • HAK a endometrioza

  , Autor: Linda3908

  Ďakujem pán doktor, reagujem na Vašu odpoveď.

  HAK beriem od marca, s tým že po týždni som začala krvácať a nelepší sa to. Doktorka povedala, že pri zmene HAK sa ti zlepší ale bohužiaľ nie.

  Naozaj nie je niečo čo by to krvácanie mohlo zmierniť prosím? Bohužiaľ, nie je to špinenie ale normálne krvácanie.

  Ďakujem

 • Vestibulárna vulvodýnia

  , Autor: NewLady

  Dobrý deň, mám vestibulárnu vulvodýniu, pravdepodobne kvôli dlhodobému užívaniu kombinovanej HAK a gynekológ mi predpísal ovestin. Avšak najnovšia liečba v zahraničí je v kombinácií estrogénu a testosterónu v jednom géli viete mi prosím poradiť ako sa dostanem k tejto najúčinnejšej kombinácii? Predpisuje to vôbec niekto na Slovensku alebo v Česku? Ďakujem

 • Zabudnuta tabletka Lunytta

  , Autor: Dorota57

  Dobry den. Vcera som zabudla zobrat 14.tabletku,prisla som na to az ked som si isla dat dnešnú 15. Uzila som teda dve naraz. Otazka, mam si po dobrati blistra urobit normalne 7 dni pauzu a pokračovať ako vzdy, alebo po dobrati začať brat hned dalsie balenie bez pauzy? Ďakujem.

 • HAK a endometrioza

  , Autor: Linda3908

  Dobrý deň, lan doktor. Mala by som na Vás pár otázok.
  V marci mi diagnostikovali endometriozu odvtedy užíval HAK. Najskôr Azaliu po ktorej som ale začala krvácať a máji som prešla na Seasonique po ktorej sa to ale nezlepšilo. Neviete prosím čím to môže byť? Prečo krvácanie neustupuje prípadne ako ho zmierniť?

  Druhá otázka sa týka toho, či bude potrebné užívať HAK aj po laparoskopickom zákroku? Cysta je vo veľkosti 36mm.

  Budem veľmi rada za Vaše odpovede a prípadne rady.
  Prajem pekný deň
  Ďakujem

 • Bolesť podnebia

  , Autor: Janicka317

  Zdravím môže ohroziť keď mám podnebie červené aj biele môže to ublížiť babetku keď dom tehotná a čo nato Dalujem .

 • Ureaplazma

  , Autor: Ina.

  Dobrý deň pán profesor,
  Som v 19. týždni tehotenstva, na gynekologickej pohotovosti mi v 17. týždni bol robený ster z krčka pre kŕče v podbrušku s nálezom urepalasma species 10na 4. Citlivosť: moxifloxacín, levofloxacín, erytromycín.Pri odbere krčok nebol skrátený, nebol prítomný zápal.V kultivácii bol našťastie prítomný laktobacilus. Občasne pri zníženom pitnom režim som pociťovala prechodné pálenie, pripisovala som to skôr kvasinkám, výtok je skôr taký normálny tehotenský.Probiotiká užívam perorálne aj vaginálne.
  Gynekologička mi oznámila, že keď sa ureaplasma našla, určite to treba preliečiť v schéme: Sumamed 500mg á 24 h. 6dní po sebe.
  1. Je podľa Vás liečba nutná?
  2. Je navrhnutá schéma liečby efektívna a bezpečná? V guidelinoch som takúto schému nenašla.
  3. Akú schému v prípade preliečenia odporúčate?
  Ak je to potrebné, určite sa preliečim.
  Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.

Otázok: 19077