Ako vychovávať chlapca

Ako vychovávať chlapca
3.3.2017 v kategórii Dieťa, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Veľa mamičiek si to uvedomí až vo chvíli, keď sa im po dievčatku narodí chlapček. Vychovávať chlapca je totiž úplne iná skúsenosť. Nemožno povedať, že sú horší alebo lepší ako dievčatá. Sú len iní... a to je dobre.

Existuje veľa predstáv týkajúcich sa chlapcov: sú (vraj) náročnejší, v prvých rokoch školskej dochádzky menej úspešní, síce športovo založení, zato častejšie chorí...
Je to ale skutočne tak? Ako ovplyvňujú hormóny správanie malých chlapcov? Prečo majú viac energie, ale rozprávajú menej? Akú rolu pritom zohráva otec? V čom tkvie výnimočnosť vzťahu mama-syn? Odborníci nám poskytujú bilanciu.

Majú chlapci viac energie ako dievčatá?

Už v matkinom bruchu sa u malých chlapčekov vylučuje mužský hormón testosterón – a to od ôsmeho týždňa tehotenstva. Po narodení je úroveň testosterónu bábätka taká vysoká ako u dvojročného dieťaťa, ale v nasledujúcich mesiacoch klesne približne o celých 80 %.

 

Vo veku okolo 4 rokov potom príde skutočná vlna hormónov. Z ničoho nič sa úroveň testosterónu zdvojnásobí. Pokiaľ vychovávate chlapca, asi ste si všimli, že malí chlapci sú v tomto veku výrazne divokejší a potrebujú veľa fyzickej aktivity.

Ako prispôsobiť výchovu chlapcovým potrebám

 • Neignorovať to, čo sa deje v tele chlapca: Okrem pôsobiaceho testosterónu, ktorý zapaľuje u chlapcov túžbu po pohybe, treba brať do úvahy aj ďalšiu skutočnosť: Chlapec má v priemere o 30 % viac svalovej hmoty ako dievča.

Je teda silnejší a jeho telo si vyžaduje viac pohybu. Má i viac červených krviniek, preto potrebuje aj viac fyzickej činnosti ako dievča.

 • Prispôsobiť sa: Chlapec, ktorý sa potrebuje vyblázniť, nerobí ruch okolo seba náročky. On len načúva potrebám svojho tela...
 • Je len na vás, aby ste mu pomohli naučiť sa testosterónové preťaženie zvládať – či už prostredníctvom pokojných aktivít, účelného vzdelávania alebo športu.

Ako môžem byť k môjmu synovi nežná?

 • Nechajte ho pocítiť vašu náklonnosť. Vy ste prvou láskou vášho syna. Rovnako preňho predstavujete jeho prvý ženský vzor. A to je veľká zodpovednosť!
 • Aby dospel a stal sa z neho šťastný dospelý, potrebuje nežnosť, teplo a istotu vašej lásky. Počas prvých rokov potrebuje vaše bábätko – je jedno akého pohlavia – veľa nežností a bozkov. Je na vás, aby ste sa s ním maznali, láskali a prispôsobili sa jeho vývinu. V šiestich rokoch bude chcieť hrať radšej futbal so svojím otcom, ako sa s vami láskať.
 • Niektorí rodičia sa obávajú, že prostredníctvom nežného zaobchádzania s dieťaťom z neho vychovajú precitlivené dieťa alebo bojka, ale mýlia sa. Lebo chlapci potrebujú presne toľko objímania a dôkazov lásky ako dievčatá.
Tip MAMA a ja:

Rešpektujte ale intímnu sféru vášho syna: Ak si nepraje žiadne prejavy nežnosti, potom vyhovejte jeho želaniu. Pred vstupom do jeho izby zaklopte a vyhýbajte sa „vlámaniam“.

Vyvíja sa mužský a ženský mozog rovnako?

Množstvo štúdií ukázalo, že mužský a ženský mozog sa nevyvíja rovnakým spôsobom. Vďaka už spomínanému mužskému hormónu testosterónu rastie mozog chlapcov pomalšie. Vývoj ľavej polovice mozgu je navyše pomalší ako vývoj pravej polovice (u ľavákov je to naopak).
Prečítajte si: Ako vychovávať dievča

A hlavná spojnica medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou, zvaná corpus callosum, je väčšia a vyvinutejšia v mozgu dievčat než v mozgu chlapcov. To by mohlo vysvetliť tri fenomény:

 • Chlapcom ide oveľa lepšie matematika a fyzika a ani priestorová orientácia im nespôsobuje toľko problémov ako dievčatám.
 • Chlapci začínajú rozprávať neskôr, keďže obe oblasti mozgu, týkajúce sa reči, sú u dievčat o 20-30 % väčšie.
 • Dievčatá majú schopnosť „multitaskingu“ (schopnosť robiť viac vecí naraz). Možno to pozorovať v materskej škole pri rôznych činnostiach.

Keď deti napríklad modelujú, dievčatá sú schopné modelovať, rozprávať sa s dievčatami sediacimi vľavo i vpravo a ešte sa pozerať, čo sa medzitým deje v miestnosti. Naopak chlapci sú takmer neprístupní komunikácii – pokiaľ chcú niečo povedať, musia prestať modelovať, povedať to a zasa pokračovať v modelovaní.

Tip pre rodičov:

Nezadávajte vášmu chlapcovi viac ako jednu úlohu – nemôže a nebude to fungovať!

Sú chlapci krehkejší ako dievčatá?

 • Áno, a je to aj dokázané! Podľa jednej britskej štúdie nie je slabšie pohlavie tým, za aké ho odjakživa považovali.
 • Plod mužského pohlavia je vystavený oveľa vyššiemu riziku komplikácií a smrti ako ženský plod. Okrem toho táto štúdia ukázala, že chlapci bývajú oveľa častejšie chorí ako dievčatá.
 • Tieto fyzické nedostatky sú sprevádzané i psychologickými slabosťami. Lebo 2/3 návštev detských psychológov tvoria chlapci. Okrem toho je miera samovrážd u nich o niečo vyššia ako u dievčat. 

Tip MAMA a ja:

Chlapci nie sú „malí muži“, ale deti, ktorým treba poskytnúť čas na to, aby vyrástli. Preto sa k nim správajte rovnako ohľaduplne a citlivo ako k dievčatám.

Zaobchádza sa pri výchove s chlapcami a dievčatami rovnako?

Odpoveď znie: Nie! Naše správanie vo vzťahu k rôznym pohlaviam detí riadia sociálne normy. Máme v podvedomí presnú predstavu, aký je chlapec a aké dievča. Inak sa rodičia aj okolie správa k chlapcom a inak k dievčatkám.

Inak ich obliekajú, kupujú im iné hračky, hrajú sa s nimi iné hry. Výchova chlapcov a výchova dievčat je tiež odlišná. Dôraz sa kladie na iné vlastnosti, iné sa povoľuje alebo zakazuje chlapcom a dievčatám, chlapci a dievčatá sú vedené k iným činnostiam a povinnostiam.

 

Štúdie napríklad ukazujú, že ak sme konfrontovaní s plačúcim dieťaťom, vysvetľujeme si slzy u dievčat smútkom, u chlapca povieme, že je nahnevaný. Okrem toho sa podľa tejto štúdie rozprávajú rodičia so svojím dievčaťom jednoduchšie a častejšie sa s ním maznajú.

 

Inak berú do náručia chlapca a zľahka ho vedú k tomu, aby sa fyzicky namáhal. Aj pri dojčení sa pristupuje k dievčatám a chlapcom rozdielnym spôsobom. Dievčatá sa nielenže dojčia zriedkavejšie, ale pozoruhodné je aj to, že ich dojčenie trvá kratšie ako u chlapcov. Dievčatá potrebujú na dojčenie v priemere 25 minút, chlapci až 45 minút. 

Prečítajte si: Výchova k zodpovednosti – alebo prečo sú domáce práce prospešné pre deti?

Prečo chlapci začínajú rozprávať neskôr ako dievčatá?

V mozgu dievčat a chlapcov sú obrovské rozdiely. My ženy máme približne o 30 % viac nervových spojení, ktoré sú venované reči, ako muži. Okrem toho stimulujú naše hormóny (estrogény) spojenia medzi oboma hemisférami. Muži preto kladú menej otázok a sú menej výreční. Okrem toho sú malí chlapci častejšími klientmi logopédov ako malé dievčatá.

Ako rodičia však môžeme chlapcom pomôcť, aby sa lepšie vyjadrovali, a to tým, že budeme stimulovať ich mozog. 
 • Veľa hovorte!
 • Nebojte sa dať pred chlapcom najavo, čo cítite a sami sa ho na to pýtajte.
 • Rozprávajte mu rozprávky.
 • Nájdite si čas a počúvajte ho.
 • Povzbuďte ho k tomu, aby sa pokúšal získavať to, čo chce, viac diskutovaním ako použitím sily.
 • Chlapci tiež horšie prepájajú slová do viet. Skúste preto hru na dokončovanie viet. Napr. chlapec povie: Tato! Odpovedzte: Áno, ide náš tatino.

Aby sa zo syna nestal „macho“

Je nám známe, že pri výchove dievčat a chlapcov nemožno „používať taký istý bič“. Napríklad sa snažíme vyzdvihovať ženskú krásu a chlapcov povzbudzovať k tomu, aby boli odvážni. To znamená, že vychovávame svoje dieťa v duchu jeho pohlavia.

Povzbudzovať v chlapcovi mužnosť ešte neznamená, že z neho vychováte „macha“. Záleží len na vás, aby ste ho nechali zúčastňovať sa aj domácich prác a viedli ho k tomu, aby rešpektoval ženy. Váš partner by mal byť zasa dobrým vzorom moderného otca, ktorý pozná svoju zodpovednosť.

Ako otec môže urobiť dve veci – to, že bude sám k ženám úctivý, a to, že rozhodne zasiahne, kedykoľvek sa jeho syn nejako neúctivo zachová k svojej matke. Dôležitý moment rodinného života vykresľujú dobre známe slová: „Takto so svojou mamou nehovor.“

Ako vychovávať chlapca - tipy pre mamu:

 • Ako mama jasne a pokojne vyžadujte od syna rešpekt.
 • Pomôžte synovi a jeho sestre/sestrám, aby si dokázali vzájomne vyjadriť svoje pocity a naučili sa riešiť problémy s úctou k druhému človeku namiesto toho, aby si nadávali a ponižovali sa.
 • Buďte spravodlivá.
 • Chlapci sú tiež citliví a učte to aj svoje dcéry. Keď sa k chlapcom správame tak, akoby žiadne pocity nemali, môžu sa brániť tým, že naozaj začnú byť necitliví.

Prečo sa chlapci bijú?

Mužský hormón testosterón ovplyvňuje tiež náladu a energiu. Niet pochýb, že je príčinou temperamentného a nespútaného správania (nazýva sa i hormón agresivity. Preto sa tiež po celé stáročia kastrovali kone, aby boli pokojnejšie.)

 

Vyššia hladina testosterónu teda znamená, že chlapci majú väčšiu potrebu usilovať sa o postavenie a súperiť s ostatnými. Na tom nie je nič zlého, pokiaľ majú k tomu vhodné prostredie. Pre chlapca je teda dôležité vedieť, koho majú poslúchať, aké sú pravidlá a že sa majú dodržiavať.

Inak začnú skúšať súperiť s ostatnými agresívnym spôsobom. Pokiaľ im umožníte súperiť napr. v športe, využijú svoju energiu tvorivým spôsobom

Vychovávam syna sama

Vychovávať chlapca úplne sama nie je ľahká úloha. Ale dá sa to zvládnuť. Útechou vám môže byť to, že Bill Clinton alebo Tom Cruise tiež vyrastali bez otca a navonok tým nijako neutrpeli. Kým však z vašich chlapcov vyrastú chlapi, vezmite si k srdcu niekoľko tipov:

 • Neurobte z vášho syna „pána domu“. Váš syn je dieťa a nie je jeho povinnosťou vás utešovať ani vám poskytovať bezpečie.
 • Nevnucujte vášmu synovi vaše pocity alebo váš spôsob premýšľania. Muži a ženy reagujú rôzne, nezabúdajte na to!
 • Váš syn nie je vaším majetkom. Mať chlapca robí mamu šťastnou, ale nepreháňajte to preto s nárokmi, ktoré naňho kladiete.
 • Obklopte ho mužskými vzormi správania (otec, strýko, priateľ, tréner...), podľa ktorých sa môže riadiť. Aby sa mohol váš syn formovať, musí sa vedieť identifikovať a konfrontovať s inými mužmi.
 • Zaujímajte sa o jeho svet (autá, šport...). Je určite veľmi vzdialený od toho vášho.
 • Určite mu hranice. Vaše dieťa to potrebuje. Nie je ničím dramatickým, ak sa kvôli tomu vaše deti na vás nahnevajú.

   

Prečítajte si: Ako majú rodičia ukázať deťom hranice?

Zdroj: James Dobson: Výchova chlapcov, Vydavateľstvo: Porta Libri, 2003

          Steve Biddulph:  Výchova kluků , Vydavateľstvo: Portál, 2006