Choré dieťa

Celiakia

Celiakia

Celiakia je autoimúnne ohorenie vyvolané neznášanlivosťou lepku a iných bielkovinových častí obilnín. Prejavuje s poškodením sliznice tenkého čreva s príznakmi z tráviacej sústavy ale aj celkovými… Čítať viac..

Pica (pika) syndróm

Pica (pika) syndróm

Bez problémov zje vaše dieťa hlinu, s radosťou konzumuje omietku, nemá problém s prehltnutím zubnej pasty, čo dokonca mu tieto veci chutia? Jedna sa o Pica (pika) syndróm. Čítať viac..

Obliekanie a pobyt vonku

Obliekanie a pobyt vonku

Neistota a nerozhodnosť sprevádza takmer každú matku pri obliekaní dieťaťa pred pobytom vonku, hlavne v chladnejších mesiacoch. Či je dieťa vhodne oblečené sa dá ľahšie posúdiť v lete ako v zime. Čítať viac..

Alfafetoprotein v tehotenstve

Alfafetoprotein v tehotenstve

Alfafetoprotein ( AFP, alfa-1-fetoprotein) je bielkovina, ktorá do krvi tehotnej ženy prechádza z plodu. Na základe hodnoty alfafetoproteinu v krvi ženy je možné uvažovať o odchýlke vo vývoji plodu. Čítať viac..

Parazity u detí

Parazity u detí

Parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, pri hre a kontakte s domácimi zvieratkami. Príznaky ochorení nemusia byť… Čítať viac..

Chrípka

Chrípka

Infekcie dýchacích ciest sú najčastejším ochorením u ľudí, najviac sú postihnuté deti. Väčšinou sa jedná o bežné vírusové ochorenia, ktoré sa ľudovo nazývajú chrípka. Za chrípku je však považovaná… Čítať viac..

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy

40 % detí vo veku 7 rokov a až 70 % vo veku do 15 rokov sa sťažuje na bolesti hlavy. Vo väčšine prípadov sa jedna o prechodnú záležitosť spôsobenú nezdravým spôsobom života, preťažením alebo stresom. Čítať viac..

Podpora imunity

Podpora imunity

Infekčné ochorenia, zápaly dýchacích ciest, bežné prechladnutia su diagnózy, s ktorými sa v detskom veku stretávame najčastejšie. Sú deti, ktoré prekonajú vírusové ochorenie jeden až dvakrát v roku a… Čítať viac..

Vracanie

Vracanie

Vracanie nie je choroba, je to príznak ochorenia. Najčastejšie je vracanie príznakom vírusovej infekcie tráviaceho traktu alebo diétnej chyby. Čítať viac..

Herpetické vírusy patria k najrozšírenejším vírusom vôbec. Postihujú viac ako 30% populácie.

Herpetické infekcie u detí

Herpetické vírusy patria k najrozšírenejším vírusom vôbec. Postihujú viac ako 30% populácie. Doteraz je známych 8 typov herpetických vírusov. Sú príčinou banálnych infekcií, ale u oslabených jedincov… Čítať viac..

Bežné nachladnutie

Bežné nachladnutie

Bežné nachladnutie prejavujúce sa smrkaním, kýchaním, bolesťami hrdla, pokašliavaním je problém, s ktorým sa každé dieťa stretné niekoľkokrát za rok. Väčšinou sa jedna o vírusové ochorenia horných… Čítať viac..

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10% dospelých.

Pneumokokové infekcie

Pneumokok alebo Streptococcus pneumonie je baktéria, ktorú bežne nachádzame na slizniciach horných dýchacích ciest, asi u 20-40% detí a 5-10% dospelých. V kolektívoch sa však vyskytuje u 40-60% detí.… Čítať viac..

Škúlenie (strabizmus)

Škúlenie (strabizmus)

Škúlenie (zabiehanie oka) alebo strabizmus je porucha koordinácie pohybov očí. Obe oči by mali byť v tom istom postavení, kdežto pri škúlení je ich pozícia rozdielna. Čítať viac..

Článkov: 297