Zväčšené krčné uzliny

MUDr. Monika Antošová | 8. apríl 2019
Zväčšené Kčné uzliny

Na krku je množstvo lymfatických uzlín , u dospelého človeka sa odhaduje až na 300 až 800. Zväčšené krčné uzliny v detskom veku sú častým nálezom. Príčin je veľa, vo väčšine prípadov ide o nezávažné zväčšenie krčných uzlín vyvolané infekciou v tejto oblasti.

Niektoré deti majú dlhodobo zväčšené lymfatické uzliny na krku, pritom žiadnym vyšetrením neodážeme nájsť príčinu. Takýmto deťom hovoríme lymfatický typ dieťaťa. Možnou  príčinou u nich je zväčšená nosná mandľa alebo  veľké krčné mandle, infekcie v krčnej a tvárovej oblasti,  ale prerezávanie zubov. Pozornosť vyžadujú uzliny, ktoré majú priemer vačší ako 1 cm, sú v paketoch, vyskytujú sa na viacerých miestách.

Časté príčiny zväčšenia krčných lymfatických uzlín

Príčinou sú často bežné infekcie ako prechladnutie, zápal prinosových dutín, angína, zápal stredného ucha, opakované infekcie, hnisavý zubný vačok. Výraznejšie zväčšené uzliny nachádzame pri infekčnej mononukleźe. Je to ochorenie vyvolané vírusom Epstein Barrovej, viac Infekčná mononukleóza.

 Uzliny na krku sú zväčšené, bolestivé, symetrické, často je zväčšená pečeň alebo slezina. Uzliny začínajú náhle, prítomná môže byť aj povlaková angína. Z krvných testoch po 2 týždňoch ochorenia sa dá dokázať, že ide o infekčnú mononukleózu. Epstein Barorrovej vírus spôsobuje aj chronické zväčšenie lymfatických uzlín.

Zväčšené uzliny môžu byť aj pri špecifických ochoreniach ako tuberkulóza, toxoplazmóza, choroba mačacieho škrabnutia, tularémia.

Pri tuberkulóze sú uzliny zväčšené jednostranne, pod sánku, nebolia, ide o náhodný nález

Menej známa je choroba mačacieho škrabnutia.Je to vírusové ochorenie , ktoré prenášajú mačky. Asi týždeň po škrabnutí mačkou  sa vytvorí ranka a približne po 3-5 dňoch dochádza k zväčšeniu najbližších lymfatických uzlín. Uzliny sú zväčšené, nepohyblivé, niekedy môžu zhnisať, hnisavý  obsah môže vytiecť vonku.

Niektoré zvierata ako mačka, pes, králik m§žu byť zdrojom nákazy toxoplazmozy. Prejavuje sa nazačiatku ako vírusové ochorenie, malátnosťou, zvýšenou teplotou únava, bolesť hlavy. Uzliny nie sú veľké, sú ale tvrdé a bolestivé.

Zväčšené lymfatické uzliny môžu byť príznakom aj závažnejšieho krvného ochorenia.

Postup pri zväčšených lymfatických uzlinách

  • Anamnéza- či sa uzliny zväčšujú, zmenšujú, či sú bolestivé, pohyblivé oproti spodine alebo pevne, či majú tekutý obsah, či sa množia, veľkosť uzlín.
  • Zistiť či sa uzliny zväčšili v súvislosti s infekciou v tvárovej oblasti
  • Predovšetkým rozpoznať či sa jedna o infekčnú príčinu alebo prejav nádorového ochorenia.
  • Nutné počiatočné odbery: KO, sedimentácia krvi, CRP, diferenciálny krvný obraz, serológické vyšetrenie, ASLO, ultrazvukové vyšetrenie uzliny. Krčné vyšetrenie, stomatologické vyšetrenie, poprípade konzultácia infektológa, penumológa.
  • Na základe týchto výsledkov sa určí, či je potrebné odobratie uzliny a histologické vyšetrenie poprípade vyšetrenie kostnej drene. Tieto vyšetrenia však ordinuje špecialista, najčastejšie hematológ.