Detské topánky
Sú tieto topánky pre detskú nohu vhodné? Ako odlíšiť právnu topánku od nesprávnej?
Je značková obuv zárukou nezávadnosti? To sú otázky, na ktoré vám v predajni obuvi, žiaľ, dnes odpovie málokto.
- Prečo je obuv dôležitá
- Čo je potrebné vedieť pri výbere topánok
- Topánky podľa účelu použitia
- Dôležité
Prečo je obuv dôležitá
Noha vyvíjajúceho dieťaťa je veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy. Keďže noha sa vyvíja, neprávna obuv môže viesť k vzniku rôznych deformít, detská noha má sklon prispôsobovať sa obuvi. Deformity, ktoré vzniknú v tomto veku sú často neliečiteľné a trvalé. Deformácie nohy neostávajú ale samé môžu v ďalšom vývoji viesť k poškodeniu kostry, napríklad aj k vzniku skoliózy.
Čo je potrebné vedieť pri výbere topánok
Dĺžka, šírka a materiál topánok
V každej predajni by mal byť plastová pomôcka na zistenie nielen veľkosti ale aj šírky a tvaru topánok. Na základe predbežného vyskúšania na tomto plastovom vzore vyberajte veľkosť a tvar obuvi.
Dĺžka. Obuv nemá byť tesná ani veľmi dlhá. Ak kúpite topánky veľkosťou ,,do zásoby“, dieťa ich skôr zničí, ako do nich dorastie. Topánky by mali byť dlhšie asi o 1-1,5 cm ako noha. To umožní jednak pohodlný pohyb a zabezpečí prirodzený a neobmedzený rast chodidla. Pravidelne sledujte veľkosť obuvi, noha rastie rýchlejšie ako dieťa. Je neskoro, ak má dieťa otlaky.
Šírka. Topánka nemá tlačiť ani zo strán ani zhora. Na druhej strane nemá byť voľná, je potrebné sa opýtať na materiál, či je stabilný. Pri uvoľnení nie je noha fixovaná, vedie to k úrazom alebo deformáciám.
Topánky s úzkou špičkou nie sú vhodné pre deti. Je potrebné uprednostniť topánky s oblým tvarom špičky.
Materiál
Nevhodný materiál- guma, plasty, nevzdušné materiály. Neodvádzajú pot, sú nepriepustné pre vzduch, zvyšujú riziko plesňových a alergických kožných ochorení.
Vhodný materiál je koža a textil. Prepúšťajú vzduch, odvádzajú vlhkosť, prispôsobujú sa anatomickému tvaru chodidla, nedeformujú nohu, nevyvolávajú alergické reakcie.
Hmotnosť
Čím je obuv ľahšia, tým je vhodnejšia. Hmotnosť je dôležitá v každom veku, ale zvlášť u malých detí.
Strih a stielka obuvi
- Strih musí kopírovať tvar chodidla, obuv sa má prispôsobiť chodidlu, nie chodidlo obuvi.
- U dojčiat a batoliat je vhodná nízka členková obuv, z ľahkých materiálov, s uzatváraním najlepšie na suchý zips.
- Vnútorný materiál- stielka by mala byť vymeniteľná, vyrobená z prírodného, savého materiálu.
- Podošva má byť ohybná v mieste ohybu prstov. Tvrdá neohybná podošva sťažuje a deformuje chôdzu, dieťa sa skoro unaví. Podošva má byť dostatočne hrubá a má tlmiť nárazy pri chôdzi na tvrdom povrchu.
- Päta- zadná časť topánky ma byť dostatočne tuhá a dostatočne vysoká. Päta nohy sa nemá hýbať zo strany na stranu, topánka ma fixovať nohu. Ak päta ,,behá“, môže dôjsť k deformite tzv. vybočenie členkov smerom dovnútra alebo navonok.
- Podpätok. Topánky s podpätkom nie sú vhodné na detskú nohu. Mal by byť čo najnižší, taký aby zabezpečil stabilitu. Vysoké úzke podpätky nie sú vhodné ani pre dospievajúcu nohu.
Topánky podľa účelu použitia
Prezuvky - topánky v interiéri
Dieťa by nemalo chodiť doma bosé. Chodenie po rovnej dlážke nestimuluje svalstvo chodidla a môže byť podporným faktorom pre vznik plochej nohy. Rovnako noha nie je tepelne izolovaná, čo môže byť podporným faktorom pre podchladenie.
Aká obuv je vhodná doma
Mali by byť prezuvky s formovanou stielkou, pevnou pätou, podošva dobre ohybná. Materiál je vhodnejší textil. Majú byť dobre zabezpečené proti vyzutiu.
Športová obuv
Športová obuv nie je vhodná ako prezuvky do školy. Obuv by mala byť prispôsobená športu, ktoré dieťa robí. Pri športoch náročných na skoky (basketbal, volejbal) je vhodná obuv so vzduchovou bublinou v pätovej časti, tlmí nárazy, ktoré môžu spôsobovať bolesti a poškodenie kĺbov.
Vychádzková obuv
Záleží od ročného obdobia. V lete ako vychádzková obuv nie sú vhodné šľapky. Dieťa nemá sústreďovať svoju pozornosť na obuv. Zabezpečte obuv dieťaťa tak, aby nezvyšoval riziko pádu, poranenia. Mala by mať hlavne v zime protišmykovú úpravu, v zime by mala zabezpečovať aj tepelnú izoláciu.
Dôležité
- Pravidelne sledovať veľkosť topánky.
- O type obuvi sa poradiť s lekárom hlavne tam, kde je už deformita nohy alebo kde je plochá noha.
- Kontrolovať obuv, pri spotení vymeniť alebo vyčistiť stielku, vetrať obuv hlavne športovú.
- Striedať obuv hlavne vo vlhkom počasí.
- Pri kúpe dbať viac na účel a kvalitu ako na módne trendy.